Tamburlu sulama makinası

arkadaşlar bu makinadan kullanan varmı internet üzerinden yaptıgım araştırmalara göre 50 tl ile 100 dekar tarla suluyormuş ve suladıgı mahsül salma sulamaya göre 2 kat daha verimli oldugu söyleniyor bu konu hakkında bilgsi olan varmı

Ynt: Tamburlu sulama makinası

buğday sulama için iyi makina pancarada olur ama arazi düz olmalı yoksa sulanan yer su tutmuyor akıp gidiyor. verim açısından bi fark yok yağmurlamayla aynı sayılır.
ben makinayı 2010 yılında 29.000 tl ye aldım 5 yıl vadeli 0 faiz.
günde nekadar sulama yapar diyorsun? o sana bağlı 15 dekar dan 30 dekara kadar 24 saatte yer sularsın.makinanın belli basınçlarda bastığı su miktarı ve makinanın sarım hızı
sulama alanını belirler.mesela benim makinamın 300 mt hortum uzunluğu var. 50 mt genişliği sulayabiliyor. yani 50x300=15.000 m 2
şimdi bu alanı iki şekilde sulayabilirsin. birincisi yüksek basınçta( 6-7 bar basınç) hizlı sarımla yani saatte 25 mtetre sararak 300 metre hortumu 12 saatte sararsın ve 24 saatte iki yer sulayarak toplam 30 dekar sularsın.
ikincisi düşük basınçta (4-4.5 bar basınçta) saatte 13-14 metre sararak 24 saatte 15 dekar sularsın
hatta biraz suyu az olur ama çabuk sulamak için 300 metre hortumu 8 saatte sararak 24 saatte 45 dekar bile sularsın.
makina için yapılacak iş şunlardan ibaret:
1-kademeli santürfuj gerekir. dalgıç veya derin kuyu pompası varsa onlar daha iyi
2-en az 110 luk yani 4lük boru olmalı borolar en az 10 atu olmalı
3-pompadan veya kuyudan tarlaya boruyu döşüyorsun
4-makinayı tarlanın sulanacak bölgesine traktörle getirip sabitliyorsun.
5-makinanın kanatlarını açıyorsun
6- kanatlı kısmı traktöre bağlayıp sulanacak bölgenin ucuna kadar çekiyorsun
7-pompadan gelen boruyu makinaya bağlayıp suyu basıyorsun
8-yeterli basınca ulaşınca makinanın saatteki sarım hızını bitiş zamanını bilgisayara giriyorsun sonra da gidip evde dinleniyorsun (tabi yorulduysan ::)) )

eğer ana boru pompadan tarlaya kadar döşeli ise makinayı kurup çalıştırmak tek kişiyle 30-40 dakika sürer vede kas gücü gerekrtirmez traktörle kuruyorsun
ben bu yıl 240 dekar buğday ve 25 dekar pancarın ekim suyunu tek başıma hallettim.
makinaya 4 lük boru yettiği için ana boruların taşınmasıda kolay oluyor

gerçekten mütiş bir alet biz salma sulama yapıyoruz ve grçekten masrafa boguluyoruz bende 8 lik milli pompa var ve günde 30 dekar yer suluyor ben 300 dekar civarı bugday ekimi yapıyorum 10 günü geçiyor bir kere sulamak bu aletten almak istiyorum her hatta 2 saat yagdırarak bir sezon da 10 veye 12 kez su vereyim diye düşünüyorum biraz araştırdım 35 bin tl istiyorlar 500 m lik olana kısmet olursa bu yıl alacam bitane

şişmdi şunu belirteyim: bir hatta 2 saat su az olur. iyi sulama için makinanın saatte 15-20 metre sarması gerekir.daha hızlı sararak da sularsınız ama sulama zayıf olur.salma su gibi bol su veremezsiniz. ama makinayı 1 saatte kurup 12- 15 saat zahmetsizce sulamanın tamamlanmasını beklersin 300 dekarlık arazi en az 10- 15 günde sulanabilir

konuyu açan arkadaş en son 10 ocakta girmiş foruma bu sorulara cevap vereceğini sanmıyorum en iyisi bayilikleri ile irtibata geçin bir çok ilde bayilik verilmiş zaten

24 saatte 15 dönüm vay babam vay 24 saatte traktör kaç ltre mazot yakar sulanacak yer 300 dönüm 480 saat yani yirmi gün ektinmi arpa kaldır tonu 600 liradan mazotumu ödersin tohumumu ödersin gübreyimi ödersin 72 binlira dediler makinanın fiyatına onumu ödersin biçer parası bekçi parası ikileme tapan ..... bu çiftçinin işi çoooooooook zor

eger bu makinayi dusunuyorsaniz dikkat etmeniz gereken onemli bir konu basinc, dusuk basincli su ile veya dusuk basinc kapasiteli borular ile girmeyin. bir de kanat/tabanca arabasinin , makinanin, traktorun cigneyecegi yeri hesaplayin, sonradan cok yer cigneniyor boyle diyecekler olmasin etrafinizda...