Taban Gübre Çeşitlerini ve Miktarlarını Nasıl Belirliyorsunuz?

02.01.2016
2,334
3,121

Değerli Üreticiler...

Alt gübreyi kullanmadan önce dekara atılacak gübre miktarlarını ve farklı kompoze gübre çeşitlerini nasıl belirliyorsunuz?

Aşağıdaki seçeneklerden hangisini tercih ediyorsanız yazınız lütfen.

A-) Maliyete göre tercih yapıyorum
B-) Tahmini bir hedef verime göre tercih yapıyorum
C-) Rastgele bir tercih yapıyorum
D-) Toprak analizine göre tercih yapıyorum.

Görüşlerinizi mutlaka yazınız. Bu sayede çok önemli bir konuya hep birlikte açıklık getirmiş oluruz. Zira taban gübresi verimin yarısıdır.

Değerli Üreticiler...

Alt gübreyi kullanmadan önce dekara atılacak gübre miktarlarını ve farklı kompoze gübre çeşitlerini nasıl belirliyorsunuz?

Aşağıdaki seçeneklerden hangisini tercih ediyorsanız yazınız lütfen.

A-) Maliyete göre tercih yapıyorum
B-) Tahmini bir hedef verime göre tercih yapıyorum
C-) Rastgele bir tercih yapıyorum
D-) Toprak analizine göre tercih yapıyorum.

Görüşlerinizi mutlaka yazınız. Bu sayede çok önemli bir konuya hep birlikte açıklık getirmiş oluruz. Zira taban gübresi verimin yarısıdır.

Taban Gübresi Bitki gübrelemesinin temelidir. Temel olmazsa yapı olmaz. Taban gübrelemesi belirlemesi şöyle yapılır, (ben öyle yapıyorum) her ürünün verimine göre bir bitki besin ihtiyacı var yani azot, fosfor ve potasyum. bunun elementlerden ürüne göre taban gübresi verilir üstüne üst gübreleme devam eder. Örneğin: mısır 1500 kg ve üzeri mısır almak istiyorsan saf element olarak 30 kg azot, 10 kg fosfor ve 10 kg potasyum uygulayacaksın. Burada elementlerin verilme zamanı da önemlidir. Örneğin azotun yarısı tabana kalan yarısı üste, fosforun tamamı tabana. potasyumun yarısı üste yarısı tabana gibi gibi.
benim kendi uygulamam şöyle Dane Mısır için
Taban: 40 Kg 13.24.12
Üst: 40 Kg Üre
Üst:10 Kg Potasyum Nitrat
Bu şekilde dekara 1000 m2 25 Kg saf azot 10 kg saf fosfor 10 kg potasyum vermiş olacağım. DMPP li azot kullanacağım için 25 kg yeter düşüncesindeyim.

Yorumlar çok güzel, böyle devam edin arkadaşlar. Konu hakkında merak ettiğiniz soruları sorun lütfen. Burda tecrübeli üreticiler ve ziraat mühendisleri var. Hazır böyle bir konu açılmışken bol bol sorun. Bir kere de tarımsal bilgi üzerine tartışın. Traktörlerin mekanik gücünü ve teknolojisini her zaman tartışmak, bize birşey kazandırmaz. Zira verim olmadiktan sonra para da yok, traktör de yok.

Her bitkinin verimine göre bir element vardır. Biz en başta bunu yapamıyoruz. verimin anahtarı burada gizlidir. Sulu buğdayda nasıl 12 kg saf fosforun altına düşülmemesi gerekiyorsa (bu da 25 kg DAP’a denk geliyor) ondan sonra verim bekliyoruz. Nasıl 18 kg azota ihtiyaç varsa bu da tabandaki azot+üre azotuyla tamamlanır. 30 kg üre attık mı bu 18 kg tamamlanır. Bu verim beklemenin 1. Adımıdır

Değerli üreticiler ve özellikle tarıma yeni başlayan genç arkadaşlar...

1-Azotlu üst gübrelemeyi kesinlikle tek seferde yapmıyoruz. En az iki defa ya da verim ve sulama koşullarına göre 3-4 defa olacak şekilde bölüyoruz. Yalnız son gübrelemede nitrat (NO3) azotunu kullanıyoruz.

2- Yılan zehri misali etkiye sahip olan saçma-sapan yaprak gübrelerini hiç kullanmıyoruz. Yaprak gübrelerine karşı değilim ama kullanmanız gerekiyorsa büyük firmaların gübrelerini mantıklı bir içerik düzenlemesiyle kullanmalıyız.

3- Kullanılan taban gübrelerinde kükürt ve çinko mutlaka yer almalı. Hatta kumsal araziler için potasyum içerikli taban gübrelerini de tercih edebiliriz.

4- Toprağın organik maddesi arttıkça, kimyasal gübreye ihtiyaç azalacaktır.

5- Taban gübresinde Dap tercih edilmişse, erken dönemde azotlu gübreleme yapılmalıdır. Zira Dap gübresindeki azot oranı çok düşüktür.

6- Arpa ve buğday tarımında 400 kg/da üzeri bir verim tahmininiz varsa, 20.20.0 gübresinin yerine 18.46.0 ya da 20.32.0 gübrelerini kullanmalıyız. Çünkü bu gübrelerde fosfor, azota oranla daha fazladır. Alt gübrede kullanılan amonyum (NH4) azotu, dekara 4-5 kg'ı geçtiği zaman hububat tohumunun çimlenmesine olumsuz etki etmektedir.

A-) Bu sene maliyete göre tercih yapmak zorunda kaldım.Dapın Fiyat olarak çok yüksek olmasından dolayı 20-20-36 taban gübresi kullandım.Dönüme 20 kg.Aslında iyi etmişim sanki.18-46 ya göre buğday ve arpalar daha renkli ve boylu.Bundan önce 4 sene üst üste dap kullanmıştım.Fosfor olarak eksiklik yok.20-20-36 taban gübresindeki kükürtün faydası var galiba.Kıraçtaki çoğu arazi hafif alkali toprak yapısı var.Seneye 20-20 kükürtlü çinkolu kullanacam dap kullanmam artık.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96
A-) Bu sene maliyete göre tercih yapmak zorunda kaldım.Dapın Fiyat olarak çok yüksek olmasından dolayı 20-20-36 taban gübresi kullandım.Dönüme 20 kg.Aslında iyi etmişim sanki.18-46 ya göre buğday ve arpalar daha renkli ve boylu.Bundan önce 4 sene üst üste dap kullanmıştım.Fosfor olarak eksiklik yok.20-20-36 taban gübresindeki kükürtün faydası var galiba.Kıraçtaki çoğu arazi hafif alkali toprak yapısı var.Seneye 20-20 kükürtlü çinkolu kullanacam dap kullanmam artık.

İsabetli bir tercih olmuş. Abi senin seneye kullanacağın gübre: 25 kg/da 20.20.0+(SO3)+zn kompoze gübre olmalı.

Taban Gübresi Bitki gübrelemesinin temelidir. Temel olmazsa yapı olmaz. Taban gübrelemesi belirlemesi şöyle yapılır, (ben öyle yapıyorum) her ürünün verimine göre bir bitki besin ihtiyacı var yani azot, fosfor ve potasyum. bunun elementlerden ürüne göre taban gübresi verilir üstüne üst gübreleme devam eder. Örneğin: mısır 1500 kg ve üzeri mısır almak istiyorsan saf element olarak 30 kg azot, 10 kg fosfor ve 10 kg potasyum uygulayacaksın. Burada elementlerin verilme zamanı da önemlidir. Örneğin azotun yarısı tabana kalan yarısı üste, fosforun tamamı tabana. potasyumun yarısı üste yarısı tabana gibi gibi.
benim kendi uygulamam şöyle Dane Mısır için
Taban: 40 Kg 13.24.12
Üst: 40 Kg Üre
Üst:10 Kg Potasyum Nitrat
Bu şekilde dekara 1000 m2 25 Kg saf azot 10 kg saf fosfor 10 kg potasyum vermiş olacağım. DMPP li azot kullanacağım için 25 kg yeter düşüncesindeyim.
Ama bnmde merak ettim bu topraktan alacağımız ürün kilosu neye göre belirleniyor mesala benm tarlama 20 kilo yerine 30 kilo güpre atsam 300 kilo yerine 400 kilo alabilir mymki yoksa bnm tarlanın ürün verme kapasitesi bu ne edersem edym onu gecmez ona göremi güpre belrleyecegm mesala ben tarlama arpa ektim 400 kilo verim aldım güpre olarak çinkolu 20 20 den 20 kilo üst güpresi olarak 10 kilo tek seferde üre attım acacaba 20 kilo yerine 25 kiloya cıkarsam 20.20 kompezeyi üretiyide 15 kiloya cıkarsam ürün 500 kilo arpa alabilirmyki yoksa topragımın kapasitesi bu fazlamı güpre leme yapmıs olurum ben lütven cevablayn teşekkurler

• Beğen
Tepkiler: avugur
Merhaba , Eskişehirde yağlık çekirdekte gübreleme nasıl olmalı . Toprak altı 20 kilo Dap ile başlayıp 10 Kilo AS , 25 kilo Üre üst gübre sallayıp çiçeklenme döneminde de 10 kilo Potasyum Sülfat versek yağmurlama ile nasıl olur sizce ? yada farklı bir önerisi olan varmı arkadaşlar 3 kez yağmurlama ile sulamayı düşünüyorum . Önerilerinizi bekliyorum
Saygılar ...

BU ZAMANA KADAR EDİNDİĞİM TECRÜBELER SONUCUNDA BUĞDAYA 18/ 46 25 KG CİVARİ.HEDEF 600 KG IN ÜZERİNDE VERİM...AYÇİÇEĞİNE İSE 4*15 GÜBRESİ DÖNÜME 40 KG .HEDEF 300 KG IN ÜZERİNDE VERİM... 20-20 GÜBRESİNİN HİÇ BİR ZAMAN DÜZGÜN RANDIMAN ALAMADIM.O YUZDEN BIRAKTIM...AYRICA SON BİR KAÇ YILDIR TOPRAĞA BİR ŞEKİLDE LEONARDİT VEYA HÜMİK ASİT UYGULAMASINI DA YAPARIM..AYRICA TOHUM KAPLAMAYI DA İHMAL ETMİYORUM..KURU TARIMDA YAPABİLECEĞİM EN İDEAL VERİMLERE ULAŞTIĞIMI DA DÜŞÜNÜYORUM....

Ama bnmde merak ettim bu topraktan alacağımız ürün kilosu neye göre belirleniyor mesala benm tarlama 20 kilo yerine 30 kilo güpre atsam 300 kilo yerine 400 kilo alabilir mymki yoksa bnm tarlanın ürün verme kapasitesi bu ne edersem edym onu gecmez ona göremi güpre belrleyecegm mesala ben tarlama arpa ektim 400 kilo verim aldım güpre olarak çinkolu 20 20 den 20 kilo üst güpresi olarak 10 kilo tek seferde üre attım acacaba 20 kilo yerine 25 kiloya cıkarsam 20.20 kompezeyi üretiyide 15 kiloya cıkarsam ürün 500 kilo arpa alabilirmyki yoksa topragımın kapasitesi bu fazlamı güpre leme yapmıs olurum ben lütven cevablayn teşekkurler
Ee cevap bekliyorum tecrübeli arkadaslardan