SUSUZ SEBZE YETİŞTİRİCİLİĞİ

Merhaba arkadaşlar

Uzun uğraş ve araştırmalarım sonunda güneydoğu bölgesinde ücra köyleri gezerek SU OLMADAN YETİŞTİRİLEBİLEN DOMATES, KABAK, SALATALIK TOHUMLARINI BULDUM. İnşallah dün itibari ile fide için ektim, gelişmelerden an be an sizleri haberdar edip, fotoğrafları buradan paylaşacağım arkadaşlar

Resimler ve ekler

• ZLbjbo.jpg
    ZLbjbo.jpg
    87 KB · Görüntüleme: 475
  • ZLbjbo.jpg
    ZLbjbo.jpg
    87 KB · Görüntüleme: 402
Ynt: SUSUZ SEBZE YETİŞTİRİCİLİĞİ

yusuf0023 link=topic=83134.msg991553#msg991553 date=1428582218' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar

Uzun uğraş ve araştırmalarım sonunda güneydoğu bölgesinde ücra köyleri gezerek SU OLMADAN YETİŞTİRİLEBİLEN DOMATES, KABAK, SALATALIK TOHUMLARINI BULDUM. İnşallah dün itibari ile fide için ektim, gelişmelerden an be an sizleri haberdar edip, fotoğrafları buradan paylaşacağım arkadaşlar

ilginç konu, takip.
Hiç sulanmayacak mı yani?

sinan35 link=topic=83134.msg991557#msg991557 date=1428582761' Alıntı:
ilginç konu, takip.
Hiç sulanmayacak mı yani?

TABİKİ sulanacak, sadece bir kez can suyu vereceğim, onuda ekerken toprak ile şaşırma yaparken uygulayacağım, onun dışında KESİNLİKLE sulama yapmayacağım, gelişmeleri buradan paylaşacağım ALLAH ın izni ile

acık alanda domates ektıgımız tarlada dokulen domates tohumları ertesı sene kendılıgınden bıterdı hıc bır sulama ve gubre olmadan vede meyvası kucuk ve bır okadarda eksı olurdu.

ibrahim_11 link=topic=83134.msg991573#msg991573 date=1428585467' Alıntı:
sulama olmadan biraz zor ben kendimi bildim bileli domates ve her çeşit sebze yetiştiryoruz damlama sulama 20 senedir kullanıyoz susuz sebze ilk defa senden duyuyorum

dedelerimiz ninelerimiz hep söylerlerdi, eskiden su sorunu çoktu sebzeleri hep deşti yöntemi yani susuz yöntem ile yetiştirirdik derlerdi, dedem askerken dağlarda hep patates varmış susuz, ama yıllar geçtikçe susuz tohumlara su verilerek suya alıştırılmış böylelikle su olmadan yetiştirilemez olmuş, işte hala su değmemiş tohumlar vardı, buldum Elhamdülillah zaman içerisinde an be an göreceğiz nasıl yetiştiğini

BABACANNN link=topic=83134.msg991574#msg991574 date=1428585568' Alıntı:
insallah konunun dewamini bekliyorum .

inşallah arkadaşım

aaysberkk link=topic=83134.msg991577#msg991577 date=1428586616' Alıntı:
acık alanda domates ektıgımız tarlada dokulen domates tohumları ertesı sene kendılıgınden bıterdı hıc bır sulama ve gubre olmadan vede meyvası kucuk ve bır okadarda eksı olurdu.

Söylediğiniz doğru, bu tohumlarında boyları var. Kimisi chery dometes büyüklüğünde kiminin büyüklüğü domates başına 1 kg civarı oluyor, bu benim bulduğum tohumların %90 kısmı iri domates,

aaysberkk link=topic=83134.msg991580#msg991580 date=1428587321' Alıntı:
evet aynen dedıgınız gıbı cerı domatesı buyuklugunde oluyorr.takıpteyım tohumlarıı artık sızden alırız :D :D

Bizzat gözüm ile gördüğüm SUSUZ yetiştirilen domateslerin tarladaki halleri, daha doğrusu DAĞDAKİ halleri :)

Yetiştirmeleri kendim yapmadığım için fotoğraflarını koymak istemedim, kendi yetiştireceğim fotoğrafları koyacaktım, lakin ilgi ve merakınızı gidermek babında BENİM YETİŞTİRMEDİĞİM domateslerin fotoğrafları ektedir.

Resimler ve ekler

• Görüntü180.jpg
    Görüntü180.jpg
    71.8 KB · Görüntüleme: 437
  • IMG_0911.jpg
    IMG_0911.jpg
    71.9 KB · Görüntüleme: 477
  • IMG_0916.jpg
    IMG_0916.jpg
    73.3 KB · Görüntüleme: 527
  • Görüntü180.jpg
    Görüntü180.jpg
    71.8 KB · Görüntüleme: 362
  • IMG_0911.jpg
    IMG_0911.jpg
    71.9 KB · Görüntüleme: 359
  • IMG_0916.jpg
    IMG_0916.jpg
    73.3 KB · Görüntüleme: 388

yusuf0023 link=topic=83134.msg991583#msg991583 date=1428587915' Alıntı:
Bizzat gözüm ile gördüğüm SUSUZ yetiştirilen domateslerin tarladaki halleri, daha doğrusu DAĞDAKİ halleri :)

Yetiştirmeleri kendim yapmadığım için fotoğraflarını koymak istemedim, kendi yetiştireceğim fotoğrafları koyacaktım, lakin ilgi ve merakınızı gidermek babında BENİM YETİŞTİRMEDİĞİM domateslerin fotoğrafları ektedir.
yusuf hocam cok tesekkur ederım paylasımlar cok guzel bızımde hıbrıt tohumdan destılerde az bı farkla bunlar gıbı oluyorlar. kısmet olursa kendılıgınden yetısen domateslerden cekerım bu yaz ama ısın enterasanı hıcbır hastalık olmuyor bu domateslerde. ve tadı cok eksı hakıkı domates bunlar ıstee.buldugunuz tohumlar organık tarım yapmayı dusunen arkadaslar ıcın bır umut olabılırr.susuz gubresız bakımsız bır domates vede organık

aaysberkk link=topic=83134.msg991590#msg991590 date=1428589791' Alıntı:
yusuf hocam cok tesekkur ederım paylasımlar cok guzel bızımde hıbrıt tohumdan destılerde az bı farkla bunlar gıbı oluyorlar. kısmet olursa kendılıgınden yetısen domateslerden cekerım bu yaz ama ısın enterasanı hıcbır hastalık olmuyor bu domateslerde. ve tadı cok eksı hakıkı domates bunlar ıstee.buldugunuz tohumlar organık tarım yapmayı dusunen arkadaslar ıcın bır umut olabılırr.susuz gubresız bakımsız bır domates vede organık

Kesinlikle katılıyorum bende bizzat yedim ekşi ve gerçek domates tadı geliyor, şimdiye kadar gerçek domatesin tadının ne olduğunu bilmez iken bu tadı aldıktan sonra böyle bir cinsin var olduğunu nasıl oluyorda bilmemişiz diye üzülmüyor değilim.

Dediğiniz gibi ilaçsız, hormonsuz, katkısız saf doğal kendi haline yetişen, ALLAH ın bir hikmeti ile yetişip büyüyüp yeşeren bir sebze tohumu...

Nasip

yusuf0023 link=topic=83134.msg991591#msg991591 date=1428589962' Alıntı:
Kesinlikle katılıyorum bende bizzat yedim ekşi ve gerçek domates tadı geliyor, şimdiye kadar gerçek domatesin tadının ne olduğunu bilmez iken bu tadı aldıktan sonra böyle bir cinsin var olduğunu nasıl oluyorda bilmemişiz diye üzülmüyor değilim.

Dediğiniz gibi ilaçsız, hormonsuz, katkısız saf doğal kendi haline yetişen, ALLAH ın bir hikmeti ile yetişip büyüyüp yeşeren bir sebze tohumu...

Nasip
bız onceden karpuz ekerdık cekırdekten susuz bır sekılde gubre ıle bır capa yapardık tamam hepsı bu ve sonuc allahın hıkmetı karpuz tadından suyundan yenmezdı sımdı damlama ıle her hafta sulamısken o kadar sulu ve tatlı karpuz olmuyorr . sebzelerımızı meyvalarımızı bızler bozduk cemeremesınıde cekıyoruz sımdi tadı tuzu olmayan bol gosterıslı sebze meyvalar var uretıcınınde sucu yok pazardan alan seklı duzgun rengı goze hıtap edenı alıyor cıfcıde neye talep varsa onu uretıyor.

aaysberkk link=topic=83134.msg991594#msg991594 date=1428590476' Alıntı:
bız onceden karpuz ekerdık cekırdekten susuz bır sekılde gubre ıle bır capa yapardık tamam hepsı bu ve sonuc allahın hıkmetı karpuz tadından suyundan yenmezdı sımdı damlama ıle her hafta sulamısken o kadar sulu ve tatlı karpuz olmuyorr . sebzelerımızı meyvalarımızı bızler bozduk cemeremesınıde cekıyoruz sımdi tadı tuzu olmayan bol gosterıslı sebze meyvalar var uretıcınınde sucu yok pazardan alan seklı duzgun rengı goze hıtap edenı alıyor cıfcıde neye talep varsa onu uretıyor.

Kesinlikle dediğiniz gibi, genetiklerini yine biz bozduk. Örneğin bendeki tohumlar sususz yetişen ürünlerin tohumları, bu domatesleri ektikten sonra sularsanız hiçbirşey kaybetmezsiniz, domates yine büyür yeşillenir meyve verir, fakat o meyveden alacağınız tohum artık suya alışmış bir tohum olduğu için piyasadaki tohumlardan hiçbir farkı olmayacaktır, yine su verilmese kuruyan cinsten olacaktır, ama ben öyle yapmıyorum kuru tohumdan yine kuru tohum üretiyorum. Böylelikle hem hormonsuz ürünün yetiştirilmesine devam ediyor hemde susuz tohumu çoğaltıyorum

ibo71 link=topic=83134.msg991597#msg991597 date=1428591271' Alıntı:
yusuf bey bu tohumlardan veya fidelerden üretime geçtikten sonra bizde alabilecekmiyiz:)

tabiki neden olmasın, hatta elimde fazla tohum bulunmakta isteyen olursa satışında yardımcı olabilirim resimlerini ekliyorum