SOĞAN RAPORU-TEMMUZ 2013

14.10.2010
2,241
4,067
Amasya

Bu yeşil tarla soğanımız.Resimleri iki gün önce çektim.
Soğanların gelişmesi güzeldi.
Aradaki tarla sulandığı için traktörü bir tarla geride pancar tarlasında bıraktım.Leyland 270 makam traktörüm ))

Ynt: SOĞAN RAPORU-TEMMUZ 2013

TT 55 link=topic=66870.msg758835#msg758835 date=1373999608' Alıntı:
bereketli olsun.ne marka soğan ektiniz. soğanların gelişimi güzel ama saplarda çatallaş ve kalınlaşma var.
Teşekkürler.Tohum Sedona. Aşırı sıcaklardan uçlarda kurumalar oluyor.Sapların kalınlaşması gücünü gösteriyor diye biliyorum .

iki sulama arasındaki geçen süre kaç gün.sulama takvimi var mı.ben her hafta yağmurlama yapar 8-9 sulamada işi bitirirdim.herhangi iki sulama arası süre uzadığında soğan hasata dönüyor.ve tekrara sulamaya başladığında sap çatallaşır.kalınlaşıyor.soğanı bıçakla kestiğinde ortasında yeşil cücük görünür.buda depo ömrünün azalması demek.ikincisi de.kendimiz tohum üretip kullandığımızda saplar kalınlaşıyor ve çatal çoğalıyor.

TT 55 link=topic=66870.msg758840#msg758840 date=1374000867' Alıntı:
iki sulama arasındaki geçen süre kaç gün.sulama takvimi var mı.ben her hafta yağmurlama yapar 8-9 sulamada işi bitirirdim.herhangi iki sulama arası süre uzadığında soğan hasata dönüyor.ve tekrara sulamaya başladığında sap çatallaşır.kalınlaşıyor.soğanı bıçakla kestiğinde ortasında yeşil cücük görünür.buda depo ömrünün azalması demek.ikincisi de.kendimiz tohum üretip kullandığımızda saplar kalınlaşıyor ve çatal çoğalıyor.
Ali kardeş,biz ortalama 3 kere sularız.Bazen 4 olur.İki sulama arası ihtiyaca göre değişir.salma sulama yapıyoruz.Soğanda yağmurlamadan memnun kalmadık.. Sulama takvimi yok.Susadıkça suluyoruz.Fazla su yaramıyor.Tohum üretim.
ranger link=topic=66870.msg758856#msg758856 date=1374004355' Alıntı:
Bereketli olsun soğan yaprakları sararmaya başlamış su az geliyo galiba, daha bizimkiler yem yeşil.
Aslında birkaç gün önce sulandı.Havadaki soğanın kökleri çamurluydu,resim güzel çıksın diye sallayıp temizledim yinede çamuru görünüyor.