sıvı gübreler

Ynt: sıvı gübreler

atilla abiye katılıyorum ben denedim ayçiçeğinde bir tarlayı (36 dölüm) üçe böldüm taban gübreleri üçünümde aynı birinde ilaç ile beraber ital sıvı gübre, diyerine çapadan önce 26 nitrat atarak çapalama çektim, diyerine gübre atmadan çapalama yaptım çıkan ürüne gelince sıvı gübre attığım tarla diyerlerine göre 10-15 gün kadar daha yeşil kaldı, Verimde ise sıvı gübre attığm yer ile gübre atmadığım yerin verimleri aynı çıktı 26 nitrat attığım yerin verimi diyerlerine göre 20 kg kadar fazla oldu. Bu benim deneyimim oldu o zamandan beride bir daha tarlaya atmıyorum.Ama evin altındaki biber,patlıçan bahcesine attın etkisi baya oldu. bence bahce işleri için düşünülebilir tarlaya uygun gelmedi bana.

Ne bulursanız deneyin para çok TÜRK ÇİFTÇİSİ nde....Yanında bu işin uzmanı var ona inanmaz bilmem ne TV söyledi diye alırda alır sonrada faydası olmadı der.
Bilinçli yapmak lazım tahlil ettireceksin N P K ve diğer minerallerden ne laımsa o oranda atacaksın.Paranı yabana saçmayacaksın benim bildiğim ve uyguladığım bu.
En az su(bitkinin ihtiyacını karşılayacak kadar) en az gübre bol ürün mantığı benimki.
Eskiden hattı kurduğum zaman 8 saat su veriyordum 120 kg gübre atıyordum 7 ton u alamıyordum.Geçen sene 4 saat su ve 70 kg gübreyle 8 ton net pancar aldım.Aynen bu senede devam edeceğim.

masseysuper90 link=topic=17254.msg264977#msg264977 date=1269948365' Alıntı:
Ne bulursanız deneyin para çok TÜRK ÇİFTÇİSİ nde....Yanında bu işin uzmanı var ona inanmaz bilmem ne TV söyledi diye alırda alır sonrada faydası olmadı der.
Bilinçli yapmak lazım tahlil ettireceksin N P K ve diğer minerallerden ne laımsa o oranda atacaksın.Paranı yabana saçmayacaksın benim bildiğim ve uyguladığım bu.
En az su(bitkinin ihtiyacını karşılayacak kadar) en az gübre bol ürün mantığı benimki.
Eskiden hattı kurduğum zaman 8 saat su veriyordum 120 kg gübre atıyordum 7 ton u alamıyordum.Geçen sene 4 saat su ve 70 kg gübreyle 8 ton net pancar aldım.Aynen bu senede devam edeceğim.
toprak analizini nasıl yaptıralım tarlanın 4 köşenine ayrı ayrı gübre öneriyor adamlar :D

Bir çok sıvı gübre denedim.
En iyisi topraktan beslemek yani taban gübresi + azotlu gübre.
Sulanır ise tarlan 2 seferde at azotlu gübreyi. Ph sıkıntın varsa TSP+AS Ph sıkıntısı yoksa DAP+üre yada 33 nitrat.
İlla sıvı atacağım diyorsan MAP,MKP, Potasyun nitrat ve Çinko sülfat gübreleri var 25 kg çuvallar halinde satılıyor. Danış bir ziraat mühendisine bunları kullan geç çokta kafanı yorma derim ben
Yok b5a yok bio yok dyo geç bunları.
'Hayvan gübresinin yerini hiçbir ticari gübre tutamaz'...

garip link=topic=17254.msg266927#msg266927 date=1270654923' Alıntı:
arkadaşlar ben bu yıl candem kullandım 5 bir arada konya fuarında çok met ettiler.
sonucu hasatta nasip olursa sizlerle paylaşırım.
Eğer aynı tarlada eşit şartlarda olan parsellere ayırıp verimide ölçmüyorsan bence sonuca ulaşamazsın.
Herzaman şu kadar alıyordum şimdi bu kadar aldım diye bir ürünü kötüleyemezsinde övemezsinde derim.

arkadaşlar prodem süper 5liyi kullanıyorum %40 garanti ile alıyorum noter huzurunda gerçekten çok menmunum bütün arkaşlara tavsiye ederim...Tucano340&Arion520 kardeş o dediğin scotts nasıl bişey yardımcı olurmusun biraz ???

arkadaşlar ben 400 dönüme kullandım b5 a da kullandım mog da kullandım bana da cok övdülerure kullanıyodum kullanmadım 200 dekara üre kullandım bildigin den şaşmayın ben ce verdiginiz para lar boşa gitmesın gecen yıl da sizden gider yazık olur

şuan deneme amaçlı kullanıldı.nohutlarda buğdaylarda da kullanan çok oldu hasattda belli onlar da şuna nohutda her hangi bir etki olmadı.atılanla atılmayan arsında hiç fark yok.yeşil aksam da tane daha belli degil.
ama ithal bir gübre kullandım 6000 dönüme nohutda sonuçlar çok mükemel.tekirdagda -yozgatda-ankarada -kırşehirde-kırıkalede-kütahyada ŞUNAKİ YEŞİL AKSAM VERİLERİ çok mükemmel,

ferbanat l ile ekilen yerde çok mükemmel.
yakında resimleri ayrı bir konu ile yüklerim.
firma ismini vermem buradan kimseye şunu kullan bunu kullan demem.çünkü herkes bu konuda çok bilgili.....
ferbenat l konusunda niye açıkladın derseniz çünkü burda konuyu açmıştım aslında onuda açmazdım çünkü konu başka yönlere kayar ileride...

Arkadaşlar her ürünün içeriğine bakarsak % oranlarına ona göre ; Çünkü aynı madde oranlı ürünü daha hesaplı olanını hemen anlayabiliriz.Toz gübreler daha uygun görülüyor.Ben gübretaşın, 20 20 20 +me çiçeğe kadar dane tutumundan sonrasında ise 10 05 40 +me toz yaprak gübresinin 25 kğ tercih ediyorum. Ayrıca iz elementler için se micro sıvı kullanıyorum.

Selamlar,

Linkde kataloğunu bulabileceğiniz İngiltere Firmasının Tr Distribütörüyüz, ilgilenebileceğiniz ürünler için iletişime geçebilirsiniz.
Hayırlı kazançlar

ww.issuu.com/indigrow/docs/ag-hortcat-2013-for-electronicuse-small

Yaprak gübresi olarak,sıvı yerine toz terçih edilmeli.Hem daha yoğun hemde hesaplı oluyor.Bir sürü yabancı marka yerine,Gübretaşın ve Toros markalı toz yaprak gübreleri kullanmak daha akıllıca olacaktır.