sezon açtık (elma budama)

değerli trakkulup üyeleri bizde sezon açılışını elmaları budayarak yaptık umarım yeni sezon bize ve tüm trakkulup üyelerine hayırlı bereketli bol ürünlü geçer umarım fotoğrafları beğenirsiniz (çep telefonu ile çekildiği için kalitesi biraz zayıf kusura bakmayın).... grin-*-s şety*-* grin-*-s

[img=http://img27.imageshack.us/img27/7816/grnt003s.th.jpg]http://

[img=http://img27.imageshack.us/img27/3101/grnt004u.th.jpg]http://

arkadaşlar resimlerde gördüğünüz bahçe 9 sıra üzerine kurulu
5 cinste 1200 adet 4 yaşında tambodur elma ağacı bulunmaktadır
binanın ön tarafında yaklaşık 200 adetde yarı bodur çeşitli meyve ağaçları bulunmaktadır

pazartesi günü ilaçlama yaparken daha kapsamlı resimlerde paylaşacağım inşallah değerli yorumlarınızı ilğiyle bekliyorum...

Not: elma ve elmacılıkla ilğili konularda sorularınıza elimden geldiği kadar cevap vermeye çalışırım...

Ynt: sezon açtık (elma budama)

kerem54 kardeşim eğer diktiğiniz fidanlar tambodur 2 yaşında dallı fidan ise kesin numunelerini görürsünüz bu yaz biz ilk diktiğimiz sene baya elma toplamıştık tabi bakımda çok önemli.....

m 9 anaclı cınslerı nedır acaba
bırde ılgılenen arkadaşlar bu sene ıl ozel ıdaresı (koy hızmetlerı ) fıdan dagatımı yapıyor fıdanlar bedelsız ama damlama sulama kurmak şartı var sezon daha yenı başlıyor
budama ısını kım yapıyor kardeş bodurlardakı sıstem farklı
klon anaclara tamamen zıt budama seklı var
bendede fujı gala redstar kırmızı cınsden 850 tane var 250 tanede yazlık cesıt var

manas link=topic=17892.msg160469#msg160469 date=1235938252' Alıntı:
m 9 anaclı cınslerı nedır acaba
bırde ılgılenen arkadaşlar bu sene ıl ozel ıdaresı (koy hızmetlerı ) fıdan dagatımı yapıyor fıdanlar bedelsız ama damlama sulama kurmak şartı var sezon daha yenı başlıyor
budama ısını kım yapıyor kardeş bodurlardakı sıstem farklı
klon anaclara tamamen zıt budama seklı var
bendede fujı gala redstar kırmızı cınsden 850 tane var 250 tanede yazlık cesıt var

manas m9 anaç grand smiht mich gala janagold breburn ve red chif var
damlama sulama bu türün can damarı diyebilirim olmazsa olmaz ben bu kadar faydalı oldugunu gelişimi bu kadar etkilediğini bilmiyorum şahsen hayranım bu sisteme az su çok iş süper gelişim
amcam ve ben 2 miz yapıyoruz amcam emekli ziraat teknisyeni ve bu bahçeden önce bursada 50 dönümlük bir bahçenin bakımını yapıyordu bende ondan öğrendim 3 yıldır beraber buduyoruz dışardan gelen budamacılar bu çevrede pek anlamıyor bu cinslerden mecbur iş ikimize kalıyo ama yinede yarı bodurlara göre bile çok kolay diyebilirim 4 günde 1200 tam boduru budadık 1 günde 15 tane yarı boduru zor yetiştirdik
bizim bahçemiz ağırlıklı olarak yazlık üzerine kurulu sadece 300 ağaç breburn kışlık onlarıda önümüzdeki sene yazlık aşlatmayı düşünüyorum....

breburn erkencıl cıcekacıyor onun ıcın ben tercıh etmıyorum sızın yorenızı bılmıyorum ama bu bolgede konya cıhanbeylı ben sahsen ılgılenen arkadaşlaratavsıye etmıyorum
dıreklerı ben 3kat 70 cm arayla catal bıcımınde yaptım hem yuku almakıcın hemde dallara ıg vermek ıcın kullanıyorum sanada tavsıye ederım
ılk baslamam benım 200 agacla selcuk unıversıtesınden hocalarımla oldu onlarda ozamanlar anlamıyordu deneyerek araşdırarak ogrendık
koye donunce inşallah bende fotoları gonderıırm
70 tane gısel anaclı jonegolt 70 tanede zıraat 900(napolyon)var gecen sene yenı verıme yattı emegın karsılıgını gordukce daha bır hoşoluyor

manas link=topic=17892.msg160591#msg160591 date=1235947880' Alıntı:
breburn erkencıl cıcekacıyor onun ıcın ben tercıh etmıyorum sızın yorenızı bılmıyorum ama bu bolgede konya cıhanbeylı ben sahsen ılgılenen arkadaşlaratavsıye etmıyorum
dıreklerı ben 3kat 70 cm arayla catal bıcımınde yaptım hem yuku almakıcın hemde dallara ıg vermek ıcın kullanıyorum sanada tavsıye ederım
ılk baslamam benım 200 agacla selcuk unıversıtesınden hocalarımla oldu onlarda ozamanlar anlamıyordu deneyerek araşdırarak ogrendık
koye donunce inşallah bende fotoları gonderıırm
70 tane gısel anaclı jonegolt 70 tanede zıraat 900(napolyon)var gecen sene yenı verıme yattı emegın karsılıgını gordukce daha bır hoşoluyor

evet söylediğinde haklısın breburn erken çiçeklenme yapıyor ama meyva tutumu gayet iyi bu çevrede ama geç olgunlaşması yerli cinsler ve golden starkingle çakışması burda bu cinsin pazar payını düşürüyo yani satışı zorlaşıyo ve para etmiyo yoksa tat aroma ve dayanıklılık olarak çok iyi ve çok uzun süre adi depolarda depolanabiliyor en ufak keperme veya buruşma yapmadan

t demirlerine gelince bende 2nci kata kadar yaptım ama pek kullanışlı olmuyor ne çok fazla yük biniyo nede yatmaya bir faydası oluyo burda toprak fidanı sıkı tutuyaor ig vermeyide budamayla ayarlıyabiliyoruz şimdiki aklım olsa niğde tarafındaki gibi t yapmadan direklere 70 cm aralıklarla 4 sıra tel çeker sadece gövdeyi tele bağlardım zaten birkaç sırayı bu sisteme geçirdim böylesi daha kullanışlı

ne yazıkki bu tür meyvecilikte yardımcı kaynak sayısı çok zayıf bariz yardımcı kaynak yok yada çok az olan kaynaklarda hep teorik pratiğe geçirmekte kolay değil araştırmak gezmek emek vermek gerekiyor

fotoğrafları göndermeni zevkle bekliyorum dünyada emeğinin karşılığını almak kadar zevkli başka bişey yok tabiki o küçücük agaçta 10larca elma yetiştiğini görmek kadar hiç bişey bana zevk vermiyor...

tek sıra tel olmaz agaclar kucukken oluyor ama buyudukden tam verıme yattıkdan sonra zaten dallar dayanmadı bende
t lerı sonradan ekledım ılerkı yıllarda gorursun hata muthış şekılde seyrekleme yapmazsan agaclar tel olsa bıle dayanmıyor
t veher kata 3 sıra tel şart bence
teller saddece agacın yatması ıcın degılkı meyvenın yukunu tellere verecen dalları baglayacan yanı

Bende bu yıl başlamk istiyorum ileride büyütmeyide düşünüyorum,başlangıç için hangi çeşitleri önerirsiniz 150 kadar fidan dikmeyi planlıyorum ticari bi çeşit olsa hangisi olur...Şimdiden teşekkür ederim faydalı paylaşım...

cevap yok
ben mudahıl olayım
kardeş dıkecegın agacların anacları onemlı
m9 anaclı tam bodur agac dıkeceksen dk ra 20 tane fıdan dıkmen lazım sıra arası 3 m uzerı bakımına guvenırsen 80 cm ye kadar ındırebılırsın ama acemıyım dersen 1.5 m de bence ıdealdır
yarı bodur dıkersen asagı yukarı 70 tane dk
sen karar ver ona gore tam konu acarız dıkecen fıdanlar yazlık kıslık hangısı olacak

manas ilgine teşekkür ederim, ekeceğim çeşit tam bodur ama hangi cins olacak pek bi bilgi edinemedim ticari değeri olan çeşit ne olabilir acaba ne tavsiye edersiniz ilk yıl deneme yapıp işi profesyonel anlamda yapmayı planlıyorum...

kardeş benım baslangıcım tamamen denemeydı
denemeyı baslatan selcuk unıversıtesıydı
ılk etapda bana 200 agaca 10 cesıt yapyılar
bunların arasından ıyılerını secıp yoluma devam ettım
sımdı sana yıne bır soru yesılmı kırmızımı ona gore cesıtte yardımcı olurduk aslında
bana sorarsan yesıl elma kucuk capta ekme nedenı yurdumuz fazla gunes alan bır yer oldugundan dayanmıyor yesıl elmada gunes yanıklıgı beneklerı olusuyor pazar degerını dusurur ama buyuk olcekte zaten ustune ag cekmek zorundasın
kırmızı elmalarda da var ama o kadar bellı etmez
kırmızı cesıtlerden fujı red star,ceşitlerı bence uygun gala gurubundan preburn dıye bır cesıt var o super erkencı ama erken cıcek actıgından don rıskı fazla ben tavsıye etmıyorum

sinyam bi süredir sitedem uzak kaldığım için sorunu görmedim evvela özür dilerim...

çeşit konusuna gelince eger erkenci çeşitleri tavsiye edbilirim eğer pazar bulabilirsen bu çşitler ağustos 15 itibarıyla başlar toplnmaya ve güzelde para yapar ama ben bu yörede erkenciyi satamam ağustosta elma satılmaz dersen geççi cinsler yanikışlıkları tavsiye ederim ..

ben su anki şekliyle yeni bir bahçe kuracak olsam tamamını erkenci cinslerden kurardım neden dersen bende 3 erkenci 2 kışlık cins var bu seneyi baz alırsak ilk cıkan erkencileri 1.30 -1.40tlden satarken kışlıkları 0.60 - 0.50 civarında verdik ben bu sene bahçenin ir kısmını aşılama ile cins değişikliğine gitmeyi düşünüyorum. şöyle düşün ağustosta elma yokken sende elma çıkacak ve ürün anında paraya dönüşecek yok saklayım yok depoya soguk havaya atayım derdi masrafı olmayacak en mantıklısı bu gibi geliyo

erkenci cinsler mich gala -- janagold -- grand smihit
kışlıklar red chif -- breburn

ilgine teşekkür edrim ' ' fox60 ' ' tavsiyeni kesinlikle dikkate alcağım benimde bizzat tecrübeli ve bahçe sahiplerinin bilgi ve birikimine ihtiyacım var ...