ŞERİT LED EKOLAYZIR - LM 3915 VU METRE DEVRESİ ../(omerfarukkoc)\.. [2015]...!!!

Merhaba Trakkulüp...

Uzun Zamandır Elektronik Üzerine Paylaşım Yapmıyordum... Ama Uğraşmaya Hala Devam Ediyorum Boş Kaldıkça :)

Bu Paylaşımımda Kendi Yapmış Olduğum LM3915 Entegresiyle Yapılmış Şerit Led Vu Metre Devresini Göreceksiniz...
Devre Sesin Şiddetine Göre Kademe Kademe Şerit Led ' leri Yakıyor...

Daha Öncesinde Plakete Tane Led İle Çalışanını Yapmıştım, İlk 2 Fotoğraf Ona Ait...

Bir de Elektronik Dersimizde Hoca 7476 JK FF İle 4 Bit Asenkron BCD Yukarı Sayıcı Yapmamızı İstemişti... Son İki Fotoğraf İse o Devreye Ait...
Devrede 2 Tane 7476 JK Flip Flop Ve 1 Tane 555 Zamanlayıcı Entegresi Mevcut...
Bu Devrede İkilik Sistemde Her Bit Bir Led ' i Gösterecek Şekilde Tasarlandı Ve 0 ' dan 15 ' e Kadar Sayıp Tekrar Başa Dönecek Şekilde Ayarlandı...

Tekrar Vu Metre Devresine Dönecek Olursak;
Bilgisayarlarımızda Kullandıgımız MP3 Çalarlardaki Ekolayzırların Bir Kolonunu Bu Devre Olarak Düşünebilirsiniz ;)
Bu Devre 10 Kanal Olduğu İçin Çok Hassas Değil, 2 Tane Entegreyi Birleştirerek 19 Kanallı Yapmak Devreyi Daha Hassaslaştıracaktır Ve Ses Şiddetini Daha Güzel Gözümüze Yansıtacaktır... Neyse, Paylaşıma Geçelim :)

Ben Çalışırken Arkadaşlar Fotoğraf Çekmişlerdi, Kendim Çekim Yapmaya Fırsat Bulamadığım İçin Fotoğraflar Ve Video Çok Kaliteli, Özenli Değil, Kusura Bakmayın...
Şimdi Onları Ve Devrenin Çalışma Videosunu Paylaşıyorum...

İyi Seyirler..... ;)

Videoyu dustero Nickli Süleyman Alp Dündar Abime Atfediyorum :)

Video UltraHD 4K 2160p ;)

http://youtu.be/GsGJG3ma0tA

Fotoğraflar...

Ynt: ŞERİT LED EKOLAYZIR - LM 3915 VU METRE DEVRESİ ../(omerfarukkoc)\.. [2015]...!!!

Şu Anda Benim Yapmış Olduğum İlk İki Fotoğraftaki Devreyi Daha da Estetik Hale Getirmek İçin 5 mm ' lik Plex ' lerle Kule Yaparak Tane Ledleri Bu Plexlere Gömmek Güzel Oluyor... Aşağıdaki Videodaki Gibi...

http://youtu.be/iU7QyD9s_5U

Şu Bir Bütün Haldeki Ekolayzırı Yani Spectrum Analyzer Devresini Yapmak Bir İleriki Amacım... Boş Bir Vaktim Olursa Şu Videodaki Devreyi de Yapmayı Düşünüyorum...

http://youtu.be/9SK2AxfELfw

Ynt: ŞERİT LED EKOLAYZIR - LM 3915 VU METRE DEVRESİ ../(omerfarukkoc)\.. [2015]...!!!

nailyetek link=topic=80493.msg955101#msg955101 date=1420757329' Alıntı:
Yeşil Led In, mavi led out :) Bu sene tarz bu galiba
Moturu da Yeşil Aldı Bu İyce Dönüyor Heralde Maviden Yeşile :D

Yok Nail Abi VuMetre Devrelerinde Standart Gibi Bişey Bu, 5 Yeşil, 3 Sarı, 2 Kırmızı Diye Sırayla... Sesin Şiddet Oranını Gösteriyo Bi Nevi ;)

güzel paylaşım ömer, orası öğrenci evimi yoksa :D Sen elektronik mühendisliği okumalıydın, Elektroniğin içine girdimi çıkamazsın bide seviyosan yaptığın her tasarım peşine başka tasarım getirir yeni fikirler doğar :) Motorada bitane el debriyajı bağla artık 2m kablo gider, Boştan yere ceyran harcayıp duruyon ledlerle :D :D

volkanuzel link=topic=80493.msg955105#msg955105 date=1420758520' Alıntı:
güzel paylaşım ömer, orası öğrenci evimi yoksa :D Sen elektronik mühendisliği okumalıydın, Elektroniğin içine girdimi çıkamazsın bide seviyosan yaptığın her tasarım peşine başka tasarım getirir yeni fikirler doğar :) Motorada bitane el debriyajı bağla artık 2m kablo gider, Boştan yere ceyran harcayıp duruyon ledlerle :D :D
Saolasın Volkan, Evet Öğrenci Evi :) Ben Çocukluğumda Oyuncaklarımı Söküp Dağıtarak Elektrik Elektronikle Tanıştım, İşin İçine Girdim... Sonra 2003 ' te İlk Bilgisayarımı Aldıktan Sonra Bu Başka Bi Deryaymış Dedim, Elektroniği Ne Kadar Öğrensem de Bir Adım İleriye Gitmek İçin Bilgisayar Gerekli Dedim, Yani Kısaca Elektronik Olarak Hadi Donanımı Yaptım Ama Bunu Kullanabilmek İçin Bi Yazılıma İhtiyacım Var Diye Düşündüm Bu Yüzden İlkokuldan Beri Bil Müh İstiyodum Şükür Kazandım Bitirmek Üzereyim Allah İzin Verirse... Bu Yüzden Puanım Yettiği Halde Elk Müh Tercih Etmedim...
Ama Bu Sırada Elektrik Elektronik İşini de Bırakmadım, Sitede Aktif Olarak Paylaşıma Başladığım Zamanların Paylaşımlarından Da Şimdiki Paylaşımlarımlardan da Gördüğünüz Üzere Hep Devam Ettiriyorum, Vakit Buldukça Uğraşıyorum...

İster Elektronik İster Bilgisayar Olsun Yine En Başından Beri Hep Sevdiğimiz Yere, Toprağa, Tarıma, Çiftçiliğe Geri Döneceğiz Orası Ayrı Tabii de :)
Bakalım Hayat Bize Ne Gösterecek :)

Az Bi Deli Cesareti Olsa 2 Yıl Önce O El Debriyajını Yaptım Gittiydi :D Switch ' i Filan Yakarız Makarız Başımıza Bela Alırız Diye Uğraşmıyorum... Yoksa Hakiki El Debriyaj Butonu, Butonun Topuza Takacağım Lokasyonu Filan Hazır Kafamda :)

Ferhat suat link=topic=80493.msg955112#msg955112 date=1420760401' Alıntı:
güzel paylaşım eline sağlık
Teşekkürler Saolun...

ibrahim_11 link=topic=80493.msg955122#msg955122 date=1420761955' Alıntı:
ilk defa 4k video izledim heralde teşekürler ömer :) ellerine sağlık benim pc ekran 1080p ama 4k izledikmi şimdi
Eyvallah Abi... Ekran Çözünürlüğü Videonun Çözünürlüğünden Düşük Olduğu İçin Tam 4K Verimini Alamamış Oluyoruz Abi... 4K Destekleyen Yüksek Çözünürlüklü Ekranlarla Bizim Bu Ekranlarda Fark Oluyo Elbet... Piksel Yetersiz Çünkü...

Yeğen led konusunda doktora yapmaya niyetlendin galiba :) Kolay gelsin led kulesi çok asortik bayıldım desem yeridir tekrar şu led işine gerimi dönsem neyapsam bi ara iyice hastalık yapmıştı baktım durum kötüye gidiyor projeler 30 35 metrelik olmaya başladı nevar neyok sıpıtıp attım led ile ilgili.

dustero link=topic=80493.msg955128#msg955128 date=1420763839' Alıntı:
Yeğen led konusunda doktora yapmaya niyetlendin galiba :) Kolay gelsin led kulesi çok asortik bayıldım desem yeridir tekrar şu led işine gerimi dönsem neyapsam bi ara iyice hastalık yapmıştı baktım durum kötüye gidiyor projeler 30 35 metrelik olmaya başladı nevar neyok sıpıtıp attım led ile ilgili.
Saolasın Abi... Bende 2 Yıldır Çok Fazla Uğraşamıyordum Biraz Ara Verip Tekrar Baslayınca da İyi Oluyo Hani :)
O Kule İçin 10 Adet 15x15 5mm ' Lik Plex ' in Toplam Maliyeti 150 Lira Çıkıyo Sivasta Reklamcılarda :) Vazcaydım Birden O Projeden :D Konyada Daha Uyguna Bi Şeffaf Malzeme Denkgetirebilirsem Alır Yaparım Belki :)

Led profesörü Ömer john deere yi ne zaman ledleyecen.Güzel çalışma olmuş hocadan geçer notu almışsındır inşallah.

Ercan AYKUŞ link=topic=80493.msg955243#msg955243 date=1420804417' Alıntı:
Eline sağlık Ömer güzel paylaşım :)
Bunu traktör eksozuna adapte edecen gaza basınca traktörün her yeri yıldız gibi olacak ;)
Gaz Pedalına Bi Pot Taktıkmı Tamamdır Abi O iş De Olur :) Saolasın ;)

POYRAZLI TALHA link=topic=80493.msg955252#msg955252 date=1420804862' Alıntı:
Kolay gelsin Ömer güzel paylaşım :)
Saolasın Talha :)

ranger link=topic=80493.msg955293#msg955293 date=1420810489' Alıntı:
Led profesörü Ömer john deere yi ne zaman ledleyecen.Güzel çalışma olmuş hocadan geçer notu almışsındır inşallah.
Saolasın Emre Abi, O Devre İçin Vizeye +25 Almıştım, Hatta Şimdi de O Dersin Finalinden Geliyorum Güzel Geçti Ama Hoca Gıcık Biraz, Benim İçin Sonuç Lojik 0 Veya 1 Olur Diyo, Bu Adam Hangi Yokdan Nasıl Yapmıs Ona Bakmam Diyo :) JD ' yi Yarıyıl Tatilinde Vaktim Olursa LED ' lerim :)

berat.yzn link=topic=80493.msg955303#msg955303 date=1420815311' Alıntı:
Eline sağlık kardeşim maşallah cıvıl cıvıl olmuş her bir yan :) Sen benim mesleğe göz mü diktin ne :D :D :p
Saolasın Kardesim Estağfurullah...
Ben Hobi Olarak Yapıyorum Bu İşi, Senden Daha Profesyonel Devreler Beklerim ;) Bi Traktörlerimizin Teyplerine Takabileceğimiz TDA Amplifikatör Devresi Filan Güzel Olur Hani :)

omerfarukkoc link=topic=80493.msg955305#msg955305 date=1420815611' Alıntı:
Saolasın Kardesim Estağfurullah...
Ben Hobi Olarak Yapıyorum Bu İşi, Senden Daha Profesyonel Devreler Beklerim ;) Bi Traktörlerimizin Teyplerine Takabileceğimiz TDA Amplifikatör Devresi Filan Güzel Olur Hani :)
İşin şakası tabi orası kardeşim :) yurtta kalıyorum ben uygulamaya dökemiyorum bi çok şeyi pc de kalıyo yurt ortamı sıkıntılı kıyafetleri koyacak dolap yok anasını satayım yoksa malzemeyi dizmek farzdı bana :) ama emin ol sen benden daha bilgilisin elektronik konusunda gerek pratik gerek teorik :) Pratiğe dökemeyince teorik bi yere kadar sonuçta biraz da ilgi meselesi elektronik ve yazılım derya deniz malum ardı arkası yok :) yaptıkların gerçekten çok hoş kardeşim paylaşım için tekrar teşekkürler darısı bana inşallah :)

berat.yzn link=topic=80493.msg955308#msg955308 date=1420816175' Alıntı:
İşin şakası tabi orası kardeşim :) yurtta kalıyorum ben uygulamaya dökemiyorum bi çok şeyi pc de kalıyo yurt ortamı sıkıntılı kıyafetleri koyacak dolap yok anasını satayım yoksa malzemeyi dizmek farzdı bana :) ama emin ol sen benden daha bilgilisin elektronik konusunda gerek pratik gerek teorik :) Pratiğe dökemeyince teorik bi yere kadar sonuçta biraz da ilgi meselesi elektronik ve yazılım derya deniz malum ardı arkası yok :) yaptıkların gerçekten çok hoş kardeşim paylaşım için tekrar teşekkürler darısı bana inşallah :)
Aynen Kardesim Yurtta Herşey Sıkıntılı Ya... Allah ' ım Kolaylıklar Versin... Teşekkürler Saolasın Tekrardan...