satılık merinos koç.

02.02.2016
2,117
2,377
39
bursa

irtibat muharrem FERİK 05399491814
Derecik köyü mustafakemalpaşa BURSA
IMG-20180316-WA0008.jpgIMG-20180316-WA0006.jpgIMG-20180316-WA0004.jpg

Kardeş,
28 Ekim tarihli bir yorumunda Karacabey Merinos cinsi koyunların 6 aylıkken koça geldiği ve Romanov'dan daha iyi kuzu verimine sahip olduklarını (besleme şartlarına göre değişken olmakla birlikte) ifade etmişsiniz. Bu konuda detay rica edebilir miyim, lütfen.

Tacirlerin reklamına kurban gitmek istemiyorum; ancak 14-15 ayda 2/3*2 (=4/6) kuzu eldesi Romanov'u gözümde kıymetli yapıyor. Bu konuda gerekirse Karacabey'e gelip tanışmak da isterim sizle, telefon numaranızı alabilir miyim uygunsa.

Bahsettiğim yorumunuzun bağlantısı https://goo.gl/LXsG7P

Kardeş,
28 Ekim tarihli bir yorumunda Karacabey Merinos cinsi koyunların 6 aylıkken koça geldiği ve Romanov'dan daha iyi kuzu verimine sahip olduklarını (besleme şartlarına göre değişken olmakla birlikte) ifade etmişsiniz. Bu konuda detay rica edebilir miyim, lütfen.

Tacirlerin reklamına kurban gitmek istemiyorum; ancak 14-15 ayda 2/3*2 (=4/6) kuzu eldesi Romanov'u gözümde kıymetli yapıyor. Bu konuda gerekirse Karacabey'e gelip tanışmak da isterim sizle, telefon numaranızı alabilir miyim uygunsa, benimkisi: 555 708 2860 (İbrahim A.)

Usta 2 yılda bir romanovdan belki 10 kuzu da alırsın ama 6 ayda 40 kilo geliyorlar ancak ve çok kuzu ölüyor yani kuzu verimi yüksek fakat koyun başına karkas verimş olarak hesaplarsan çok düşüyor.

Kardeş,

Tacirlerin reklamına kurban gitmek istemiyorum; ancak 14-15 ayda 2/3*2 (=4/6) kuzu eldesi Romanov'u gözümde kıymetli yapıyor. Bu konuda gerekirse Karacabey'e gelip tanışmak da isterim sizle, telefon numaranızı alabilir miyim uygunsa, benimkisi: 555 708 2860 (İbrahim A.)

Ustam ben koyuncu değilim hobi amaçlı koyun besliyorum.
Merinoslar 6 ayliktan sonra kızgınlık gösterir hepsi göstermez her dönem doğan kuzuda erken kızgınlık göstermez erken kızgınlık istenmeyen bir durumdur.
Romanov için gereksiz yere konuşmuşum beklemediğim hayvana yorum yapmak yanlış olmuş.
Bende 7 hayvan var sürü için fikir verecek derece koyuncu değilim.

• Beğen
Tepkiler: akgunib
Usta 2 yılda bir romanovdan belki 10 kuzu da alırsın ama 6 ayda 40 kilo geliyorlar ancak ve çok kuzu ölüyor yani kuzu verimi yüksek fakat koyun başına karkas verimş olarak hesaplarsan çok düşüyor.

"I.N.R.A. Research on the Romanov Sheep Breed in France: a Review" isimli eski tarihli ama detaylı bir araştırmaya bakılırsa, çiftleştirme dönemi çok kritik, örneğin; Eylül-Ekim döneminde çiftleştirilen koyunların tamamı gebe kalırken, yaza doğru çiftleştirmelerde gebe kalma oranı %40'lara düşüyor. Dolayısıyla, 2 yılda 3 kez kuzu alınıp alınmaması öncelikle buna çok bağlı.

Doğum ağırlığı arttıkça yaşama oranı düşüyor, ama annelik içgüdüsü anlamında Romanov diğer tüm koyunlardan yalama, kuzuyu kabullenme, agresiflik vs açılarından çok ayrışıyor.

Son olarak, "The Relationship between Sheep Management and Lamb Mortality, T. M. Mousa-Balabel" çalışmasına bakılırsa Romanov ölüm oranı düşük.

"I.N.R.A. Research on the Romanov Sheep Breed in France: a Review" isimli eski tarihli ama detaylı bir araştırmaya bakılırsa, çiftleştirme dönemi çok kritik, örneğin; Eylül-Ekim döneminde çiftleştirilen koyunların tamamı gebe kalırken, yaza doğru çiftleştirmelerde gebe kalma oranı %40'lara düşüyor. Dolayısıyla, 2 yılda 3 kez kuzu alınıp alınmaması öncelikle buna çok bağlı.

Doğum ağırlığı arttıkça yaşama oranı düşüyor, ama annelik içgüdüsü anlamında Romanov diğer tüm koyunlardan yalama, kuzuyu kabullenme, agresiflik vs açılarından çok ayrışıyor.

Son olarak, "The Relationship between Sheep Management and Lamb Mortality, T. M. Mousa-Balabel" çalışmasına bakılırsa Romanov ölüm oranı düşük.
Ustam koyunculuk analog bir meslektir.
Aynı ırk komşu iki çiftlikte çok farklı sonuçlar verebilir.
Hayvan başına ne kadar farklı besinler yetiştirecek araziniz var.
Meraniz ne kadar verimli.
Ahır Vs şartları ne kadar iyi.
İklim şartlarınız koyununuz ile ne kadar uyumlu bunlarla alakali.
Irktan önce yetiştirici bu hayvanın ihtiyaçlarını ne kadar anlamış bunlar onemli

Ustam koyunculuk analog bir meslektir.
Aynı ırk komşu iki çiftlikte çok farklı sonuçlar verebilir.
Hayvan başına ne kadar farklı besinler yetiştirecek araziniz var.
Meraniz ne kadar verimli.
Ahır Vs şartları ne kadar iyi.
İklim şartlarınız koyununuz ile ne kadar uyumlu bunlarla alakali.
Irktan önce yetiştirici bu hayvanın ihtiyaçlarını ne kadar anlamış bunlar onemli

Elbette de, aynı şartlar altında farklı ırkları konu alan çalışmalar sayesinde ırkları birbiriyle kıyaslama olanağına sahip oluyoruz, yoksa ifadelerinizde çok haklısınız.

Elbette de, aynı şartlar altında farklı ırkları konu alan çalışmalar sayesinde ırkları birbiriyle kıyaslama olanağına sahip oluyoruz, yoksa ifadelerinizde çok haklısınız.
Akademik mevzuları bilmek bu işlerde ne fark yapar tartışılır.
Şahsen merinoslari severim bu işi büyük yapacak olsam yine merinos tercih ederim.
Bildiğim yeterli gördüğüm ırk.

Akademik mevzuları bilmek bu işlerde ne fark yapar tartışılır.
Şahsen merinoslari severim bu işi büyük yapacak olsam yine merinos tercih ederim.
Bildiğim yeterli gördüğüm ırk.

Akademi önemli; ama her alanda olduğu üzere orada da hakikaten alanında iyi olduğu kadar, başka hassasiyetlere de sahip kişileri keşfetmek önemli. O nedenle, ilk paylaştığım bilgilerin 89'lu yıllara ait olması bence güvenilirliği artırıyor :) ve mesela bana Ebru isimli Atatürk Üni'deki Amanov cins koyunla öne çıkan kadın çok itici geliyor, akademik halinden biraz uzak bir tarzı var. Öte yandan, Halis Demir Üni'deki Zafer Ulutaş gayet gerçekçi geliyor.

vs... Vesselam.

Akademi önemli; ama her alanda olduğu üzere orada da hakikaten alanında iyi olduğu kadar, başka hassasiyetlere de sahip kişileri keşfetmek önemli. O nedenle, ilk paylaştığım bilgilerin 89'lu yıllara ait olması bence güvenilirliği artırıyor :) ve mesela bana Ebru isimli Atatürk Üni'deki Amanov cins koyunla öne çıkan kadın çok itici geliyor, akademik halinden biraz uzak bir tarzı var. Öte yandan, Halis Demir Üni'deki Zafer Ulutaş gayet gerçekçi geliyor.

vs... Vesselam.
Şahsen onu bunu takip etmeyi çok fazla sevmiyorum.
Şimdi burada koyunculuk üzerine konuşmak istediğim merak ettiğim konulara bu tip insanlar cevap vermiyor.
Mesela sindirim sistemi duran koyunlara B vitamini takviye edilince normale dönüyor ama neden durdu neden normale döndü bunlari anlatan görmedim.
O yüzden benim için anlamsız mevzular.
Bu arada melez kelimesinden bile nefret eder oldum.

Şahsen onu bunu takip etmeyi çok fazla sevmiyorum.
Şimdi burada koyunculuk üzerine konuşmak istediğim merak ettiğim konulara bu tip insanlar cevap vermiyor.
Mesela sindirim sistemi duran koyunlara B vitamini takviye edilince normale dönüyor ama neden durdu neden normale döndü bunlari anlatan görmedim.
O yüzden benim için anlamsız mevzular.
Bu arada melez kelimesinden bile nefret eder oldum.

Yabancı kaynaklara yönelmek veya akademik kitapları okumak fayda sağlar bu gibi durumlarda kanaatimce. Detay her şey için zaman harcamak gerekiyor.

Ustam şunu söylemeden geçemicem.
Yeni ırk yeni ırk mevzusu sıktı.
Melez mevzuları sıktı.
Su ırk kuzu oranı bu Vs sıktı.
Bir kaç video çektim bildiğim kadarıyla videoların altına bi yorumlar geldi akıllara zarar.
Orda fark ettim ben koyunculuk adına hiçbirsey bilmiyorum.
Karacabey harasindan alınma koça bu karacabey merinosu değil diyen bile oldu.
İnternet ortamında bilgi paylaşmaya çalışmak sadece asagilanmakla sonuçlanır.
Akademik kaynakları takip ederek doğru yapıyorsun.

• Beğen
Tepkiler: akgunib ve Adil_d