Radyatör buzu yardım

hocam motor yagını ve su seviyesini konrol et blokta catlak varsa motor ısındıgında cok fazla buhar verir su cabuk eksilir ve yag seviyesi yükselir buzu cözmek icinde kayışı cıkart 2,3 dakka motoru çalıştır bekle konrol et bloktaki tahliye tapasından su geliyorsa cözülüyor demektir gelmezse 5 10 dakka bekle sonra yine çalıştır kontrol et devirdaimide elinle konrol et cok zorlarsan çarkın kanadı kırılır

• Beğen
Tepkiler: SERDAR TUNA
Arkadaslar oncelikle ilginiz icin cok tesekkur ediyorum son durum radyator hortumunu cikarttm radyatordeki su bosaldı biraz bugun hava iyiydi buzlarin buyuk bir bolumu eridi aksam 3 litre antfiriz koydum blogu iyice inceledim catlak goremedim yağ temiz nasipse yarın marşa basicam

Arkadaslar oncelikle ilginiz icin cok tesekkur ediyorum son durum radyator hortumunu cikarttm radyatordeki su bosaldı biraz bugun hava iyiydi buzlarin buyuk bir bolumu eridi aksam 3 litre antfiriz koydum blogu iyice inceledim catlak goremedim yağ temiz nasipse yarın marşa basicam
Hava iyiken marsa basip bloga antifirizin gitmesini saglasaydiniz daha iyi olmazmiydi yada icinde kalan su ile antifiriz karismis olur gibime geliyor

İyi sevindim, antifriz koyunca aklında olsun bir miktar çalıştıralım ki antifriz motor içindeki kanallara ulaşsın.

Geçmiş olsun bir sadaka dağıt bari:D

• Beğen
Tepkiler: ayna?
Çatlak deyince çok büyük olmasına gerek yok, gözle göremediğiniz kılcal çatlaklar oluşabilir. benim İMT 558'de vardı bloktan terleme şeklinde su akıyordu. Siz yine de bir ustaya gösterin. Aynı şekilde motor kapağında da çatlak oluşabilir.

• Beğen
hocam catlagı görebilmen için karteri sökecen bakacan uzun iş motoru çalıştırıp ısınıncaya kadar yani termostat acacak sonra yaga su karıştırır ondan sonra yagına suyuna bakacaksın senin rayötöre kattıgın antifirizin motoru calıştırıp devirdaim etmedigi sürece sadece radyötörü korur motor blokunu deyil

aklıma gelmişken blok tıpalarını iyice kontrol et hafiften dışarı dogru gelmiş işe zorlamış açamamış demektir boyasından belli olur

• Beğen
trakttörünüz kabinli ise Motor calistiktan sonra iceri sicak hava geliyorsa yüzde yüz Motor blokunda bisey yoktur

Hocam yanlış bilgi motor blokunda catlak varsa motorun calışmasında su devirdaiminin çalışmasında bir sorun olmaz kalirüfer sistemi çalışır fakat motor yagına su karışır yag seviyesi yükselir yagın özelligi gider ve yaglama sorunu olur motor su eksildigindende hararet sorunu olur genelde blokun en zayıf noktasında silindirlerin birleştigi noktadan catlak olur bunuda karter sökülür hava basınci uygulanır ve catlagın nerde oldugu bulunur normalde motor blohunun tıpalarını dışarı atar fakat tıpalar fazla sıkışmış ise bloka zarar verir

Hocam yanlış bilgi motor blokunda catlak varsa motorun calışmasında su devirdaiminin çalışmasında bir sorun olmaz kalirüfer sistemi çalışır fakat motor yagına su karışır yag seviyesi yükselir yagın özelligi gider ve yaglama sorunu olur motor su eksildigindende hararet sorunu olur genelde blokun en zayıf noktasında silindirlerin birleştigi noktadan catlak olur bunuda karter sökülür hava basınci uygulanır ve catlagın nerde oldugu bulunur normalde motor blohunun tıpalarını dışarı atar fakat tıpalar fazla sıkışmış ise bloka zarar verir
Gecen yil bicerin suyunu unuttuk bosaltmayı -5te farkettim gittim yanina 2 kapagi firlatmiş birini de delmiş yeni kapak yaptirdim tornada silikonlayıp çaktım çok sükür bi sıkıntı çıkmadı dediginiz gibi kapakları atmasaydı blok gümmm

• Beğen
Tepkiler: metemet
Gecen yil bicerin suyunu unuttuk bosaltmayı -5te farkettim gittim yanina 2 kapagi firlatmiş birini de delmiş yeni kapak yaptirdim tornada silikonlayıp çaktım çok sükür bi sıkıntı çıkmadı dediginiz gibi kapakları atmasaydı blok gümmm

Bir defasında burada arkadaşım antifriz koymamış MF 165 bloğu çatlattı yeni blok almak zorunda kaldı.

Bu fotoğrafı internetten buldum örnek olması bakımından.

denizlide-kaynakci_0cf.big.jpg