Protein kaynağı için buğday otu ?

Arkadaşlar malümunuz hayvancılıkta en önemli seylerden biride protein belki de en önemlisi çünkü protein kaynağı yok pek. Buğdayın özellikle başaklanma dönemi öncesinde bicilip balyelenmesi durumunda protein bakımından iyi bir yem kaynağı oluyormuş bu ne kadar doğru ?
Susuz tarlalarımız var oralara ekmeyi düşünüyoruz seneye sizce susuz tarlada dönüme ne kadar ekelim ve ne kadar verim alırız bu iş ne kadar mantıklı?
Değerli fikirlerinizi bekliyorum

Ben yapıyorum
Cok iyi oluyor hayvanlar severek yiyor hatta yoncadan gonullu yiyor sute faydasi var
Donume 25-27 kg civari ekiyorum balya olarak da 20-30 balya arasi veriyor
IMG_0490.JPG

Kelle cikarmak üzereyken bictim onceki yıllar kelle cikarinca biciyordum bazi ineklerin yanaginda sislik oldu kilciktan oluyormus

Arkadaşlar malümunuz hayvancılıkta en önemli seylerden biride protein belki de en önemlisi çünkü protein kaynağı yok pek. Buğdayın özellikle başaklanma dönemi öncesinde bicilip balyelenmesi durumunda protein bakımından iyi bir yem kaynağı oluyormuş bu ne kadar doğru ?
Susuz tarlalarımız var oralara ekmeyi düşünüyoruz seneye sizce susuz tarlada dönüme ne kadar ekelim ve ne kadar verim alırız bu iş ne kadar mantıklı?
Değerli fikirlerinizi bekliyorum

samana göre, başaklanma döneminde, henüz yeşilken, biçilip kurutulan ya da silajı yapılan arpa/buğday/trikale yemleri hem protein hem enerji bakımından daha üstün bir yemdir. bir kaç kilo samanla birlikte hem besi hem de süt hayvanlarında kullanılır. hem et hem süt verimini destekler.

uzun boylu çeşitlerden, ya da yağışın iyi gitmesi halinde iyi verim alınır.

yaygınlaşması, hayvancılığın gelişmesinde iyi bir destek olur. bu yemlerle yemlenen hayvanlar, daha sağlıklı olur.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Ben yapıyorum
Cok iyi oluyor hayvanlar severek yiyor hatta yoncadan gonullu yiyor sute faydasi var
Ekli dosyayı görüntüle 37933
Kelle cikarmak üzereyken bictim onceki yıllar kelle cikarinca biciyordum bazi ineklerin yanaginda sislik oldu kilciktan oluyormus
Yulaf aynı etkiyi gösterir mi acaba, onda kılçık yok.
Ya da kılçıksız çeşit ekseydin nasıl olurdu, başak olmayınca da protein olmayabilir.

Ben yapıyorum
Ekli dosyayı görüntüle 37933
Başak olmayınca protein oranında azalma olmazmı acaba değerler konusunda bilginiz var mı ütününüzün
Bide günde bu ottan ne kadar verilmeli burada önemli olan fabrika yemi vermeden hayvancılık yapmak ezilmiş arpa kaliteli çayır otu saman ve bu buğday otundan bir rasyon yapılabilir mi ?

Başak olmayınca protein oranında azalma olmazmı acaba değerler konusunda bilginiz var mı ütününüzün
Bide günde bu ottan ne kadar verilmeli burada önemli olan fabrika yemi vermeden hayvancılık yapmak ezilmiş arpa kaliteli çayır otu saman ve bu buğday otundan bir rasyon yapılabilir mi ?

Hic yem verilmeyen hayvana saman yerine bunu verdiginde yemden aldigin verim cok rahat aliyorsun yem ile birlikte verince cok daha iyi oluyor tabiki
Saman ile 5-7 kg yem veriyorsam ot balyasi ile 2-3 kg yem ile daha fazla verim aliyorum

• Beğen
Tepkiler: behcet arı
Biraz daha bilgi verir misiniz tohum cinsi gübre miktarı ve çeşiti ve verim olarak tarla susuz ve güz ekimi yapılacak değil mi ?

Normal 6gr arpa ve bugday ekiyorum boylu olan cinslerden donume 25-27 kg
Gubre olarakda kardeslenme evresinde donume 12-13 kg ure Sapa kalkacagi zaman da 15 kg can uyguluyorum
Benim tarlalarimda susuz guzun ekiyorum 25 den asagi aldigim yer yok

Biraz daha bilgi verir misiniz tohum cinsi gübre miktarı ve çeşiti ve verim olarak tarla susuz ve güz ekimi yapılacak değil mi ?

Gubre olarakda kardeslenme evresinde donume 12-13 kg ure Sapa kalkacagi zaman da 15 kg can uyguluyorum

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için benim süt beklentim yok sadece hayvanların protein ihtiyaçlarını karşılayayım yeter yani inekler buzaklarına yetesiye süt versinler benim için kafi tabi besi içinde ideal olur en azından yeme fazla para vermem. Dediğim gibi arpa ezmesi çayır otu ve buğday otu saman rasyon için yeterli olur kanaatindeyim en azından inekler için

Dönüme ne kadar ekiliyor gübre vs ne kadar ne atılıyor bir önümden ne kadar verim alınıyor kaç defa biçilir bizim buradaki şartlarda mesela tahminizce ? Bir dönüme herşey dahil ne kadar para harcıyorsunuz tohum pahalı diyorlar
Ben sana şöyle diyebilirim
Buğdaydan fazla masrafi yok ama ot verimi olarak bugdaydan çok fazla verim alınıyor bizde
Sen bugday demişin bugday ile kiyaslarsak
Rakkam yazmadim yanilabiliriz diye

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Benim bildiğim ot ne kadar yeşil kurutlup paketlenebilirse o kadar proteini muhafaza eder
Hububatlarin değerleri birbirine yakindir
Yukarida fatih foto koymuş uygun zamana bicilmiş arpa tam başak gösterirken
Daha önce bicilse ot veriminden feragat edilmiş olunur
Tam zirve yapmış başak gösterirken
Birde yeşil kurutup paketlenebilirse tamam olur
Ot olarak yuksek verim bizde reygras daha sonra yerli yulaf sonra ot için uygun arpa ve bugdaylar