New Holland CX 740 & 2016 Buğday Sezonu Değerlendirmesi

Arkadaşlar merhaba sezonu kapattık hayırlısı yla. Biçilecek yer varsa ama arayın biçerim itinayla :rolleyes: :rolleyes:

Kendi değerlendirmemi sizlerle paylaşmak istedim. Bu sezon bir aksilik yaşadım tüm kriterleri kayıt ettiğim telefonum sezon bitimine yakın bozuldu bilgilerle beraber birkaç gb lık biriminde çöp oldu çok hevesim kırıldı açıkçası ama net bildiğim değerler ile beraber hatırladığım diğer verimleri detaysız olarak paylaşacağım.

Öncelikle kendimden başlamak istiyorum 116 dekar tohumluk flamura 85 cinsi buğdayım kamyondan net bir şekilde 75 ton geldi ve net bir şekilde 646 kg ediyor flamura 85 ten 630 u geçerek ayrıca şimdiye kadarki rekorum olmuş oluyor.

Diğerleri teslim edilmedi depoya kondu oyüzden depo hesabı konuşucam. Esperia cinsi buğdayım tarlanın çakıllık yerlerinde çökmeye uğradı kalsiyum atmış olmama rağmen son zamanlarında biraz yattı ona rağmen 630 kg dolayında geldi sevindim. Konusu şurda mevcut tıklarsanız hemen ulaşırsınız.

http://www.trakkulup.net/showthread.php?t=80073

Golia cinsi buğdayımdan beklentim çok çok yüksekti 780 hatta 800 bekliyordum bu sene fakat kendi golia'm diğer biçtiklerimin yanında beklenmedik bir şekilde 605 kg da kaldı. En başta detay vermedim ama bunun en önemli sebeplerinden biri nitratı gübrecimin geç teslim etmesinden ötürü yağmura denk getiremeyip geç atmam ve erkenci olan bu buğdayın strese girmesi oldu uzak biyerde olduğu içinde daha az dolaşma şansım oldu. Tavsiyem erkenci buğdaylarda nitrat zamanına daha dikkat edin daha hassas oluyorlar birkez daha tecrübeyle sabittir. Yeşilinde beklentm olan Golia buydu.

http://www.trakkulup.net/showthread.php?t=79722

https://youtu.be/LwwqKcB95Sc

Bu sene az miktarda ektiğim Galateya cinsi buğdaydan da 600 kg biçtim beni yeşilinde gördüğüm bolluğa göre çok tatmin etmedi verim kötü asla diyemem bereket versin ama tüm çeşitler düşünüldüğünde biraz altta kaldı.

Artık müşterilere geçecek olursak 700 kg dan 762 kg a kadar Golia biçtim 700 altına düşen pek olmadı.

Genesi cinsi buğday 67700 m2 den 47 ton ile 694 kg net bir şekilde verim alındı. Başka bir müşterimin arpalık vasfındaki tarlasından genesi 700 ün biraz üstüne çıktı.

Tanya cinsi buğdaylar kişiden kişiye değişmek üzere 700 ün biraz altı ve biraz üstünde seyir etti başak boyu standart olmasa da verim olarak kişiden kişiye çok fark etmeyen bir buğday.

Yubileynaya 100 cinsi buğday 620 kilo civarında verim yaptı.

Müşterilerin Esperia cinsi buğdaylarını 650 700 arasında dalgalı bir şekilde hasat ettim.

Selimiye cinsi buğdayı 600 660 arası yine kişiden kişiye ve toprak yapısına göre dalgalı bir şekilde hasat ettim.

Rumeli cinsi buğdaylar çökme ve hastalık yaptı 550 kg ile 610 arası verim gezdi. Benim bölgenin dışında daha fazla biçenler olabilir ben bu buğdayı pek sevmedim.

Rebelda cinsi buğday çakıllık olan zayıf tarlalarda 550 kg kadar iyi yerlerde de 630 kg dolayında geldi methedildiği kadar gözüme iyi gelmedi 630 u da çok iyi işçilik yapan bir müşterim aldı.

Bu sene ilk defa biçtiğim Cömert cinsi buğdaydan çok etkilendim uzak bir bölgede biçtim düzenli bir buğday kardeşlenmesi güzel ve 650 kg ın üstünde verim yaptı. Rumeli yerine kesinlikle ama kesinlikle cömert cinsi buğdayı öneririm bir deneyiniz.

Bu sene verimler şükür çok güzel ekstrem bir sezon. Hatırladıklarım bunlar arkadaşlar daha aklıma gelirse söylerim umarım faydalı olur.

NE8PJX.jpg

kv7oRD.jpg

pPM1Va.jpg

R38MRR.jpg

3oW0JM.jpg

WY85R8.jpg

6npOGv.jpg

y4JQ9j.jpg

r9XPkB.jpg

L389MJ.jpg

1dazb1.jpg

v4AMGO.jpg

nr91d1.jpg

VY84Oq.jpg

o7qB5o.jpg

ZdjG60.jpg

L389LG.jpg

1dazXp.jpg

v4AMq6.jpg

nr91Bl.jpg

VY84br.jpg

l1PnVb.jpg

Bunlarda Bonus :)

WY8JM8.jpg

6np3Av.jpg

GzWL8Z.jpg

y4Jb7j.jpg

Biz daha bitiremedik harmani
komsu koyden bicerci fend bicer almis bir tanede m 300 var cuma namazi cikisi sohbet ettik senin tarlanin birinin yaninda biciyoruz gel sanada bicelim hem gor fend i dedi ama benim bicerci darilir diye gitmedim
Nasil acaba fend fuarlarda gorduk ama
Sahibi ayni diyor levarda ile yoksa almazdi lrvarda kullaniyor yillardir
Levardaya yaptırmış fend firmasi dedi

Kolay gelsin Süleyman usta maşallah çok güzel bir konu ve paylaşım olmuş.
Harmana gidince baya rahatladın mı :)

Saol reis valla sezon bol bereketli bekleniyorsa ister istemez bir kıpırtı oluyor :)

Maşallah verimler çok iyi

Teşekkürler Emre

Bereketli olsun. Değerlendirme de çok güzel olmuş.

Teşekkürler Mustafa bir biçerdöverci gözünden daha geniş sonuçlar çıkar diye düşünerek forum kullanıcılarımıza yardımcı olmak amaç.

Biz daha bitiremedik harmani
komsu koyden bicerci fend bicer almis bir tanede m 300 var cuma namazi cikisi sohbet ettik senin tarlanin birinin yaninda biciyoruz gel sanada bicelim hem gor fend i dedi ama benim bicerci darilir diye gitmedim
Nasil acaba fend fuarlarda gorduk ama
Sahibi ayni diyor levarda ile yoksa almazdi lrvarda kullaniyor yillardir
Levardaya yaptırmış fend firmasi dedi

İsmail abi aynısı fark yok Agco.

Bereketli olsun Suleyman, detayli bilgi ve anlatım icin eline emeğine saglik. Verimleriniz cok iyi masallah. Allah gule gule yedirmeyi nasip etsin.

Saolasın Ali abicim bu sene verimler güzeldi iyi dileklerin için teşekkür ederim mevlam cümlemizin yüzünü güldürsün inşallah.

Konu ve değerlendirmeler için teşekkür ederim Süleyman. Bahsettiğin cins buğday ekmeği düşünen arkadaşlar için referans olur umarım.

Teşekkür ederim İsmail tavsiye ederim.

Allah yenisine erdirsin Süleyman, darısı; diğer hasat yapamayan arkadaşlara.

Teşekkürler Nail abi Allah razı olsun.

Eline sağlık Süleyman abi güzel değerlendirme olmuş.Verimler güzel duruyor.Son fotoğraftaki dozerler Salah beyin galiba...

Teşekkürler Anıl bu sene birçok kişi rekora gitti.

Bereketli olsun verimler çok güzel.

Teşekkür ederim Allah razı olsun.

Bereketli olsun abi Allah güle güle yedirmek nasip etsin o bonus fotoğraftaki tablayı ne hasadinda kullaniyorlar bizim burada aynisini tohumluk pancar hasadinda kullaniliyor

Teşekkür ederim Rıdvan bezelye toplama tablası ve yeşilinde biçilmiş kanola yı biçer döver toplayıp hasat etmek için kullanılıyor.

pehlivan cinsi buğdayların verimi nasıldı?

Biz etmiyoruz ekimide epey azaldı.

Maşallah Bereketli Olsun Süleyman abi Allah tekrarına erdirsin biz daha hasata başlamadık 5 gün sonra başlayacaz nasip olursa.Birde sizin bölgenin verim ortalaması ney?.

Allah razı olsun Ahmet. Bu sene 640 dolayında gelir herhalde.

Güzel paylaşım olmuş Süleyman.Eline sağlık.

Teşekkürler Şuayip abi..

Bayramdan sonra gel bu tarafa abi tek tuk arpalar basladi bicime. insallah kazasiz belasiz gecer...

Düşünmen yeter sağolasın yakında olsan uğrardım :)

Bu konuyu açıp bizimle paylaştığın için teşekkür ederim süleyman abi. Gerçektende doğru söylemişler bilgi paylaştıkça güzeldir. Maşallah kaç dekar ektin bilmiyorum ama buğday cinsi çeşit çeşit :)

Rica ederim Muharrem faydalı olursa ne mutlu. Kendimde 4 çeşit var diğerleri müşterilerin.

Kolay gelsin, gecmis de olsun. Harman bitti sayilir. Arkadaslar dikkat, suleymanin verdigi bilgiler ve bahsettigi tecrubeler parayla bulunmaz :)

Sağolasın Gürkan abi Allah razı olsun.

Maşallah. Bilgiler icin teşekkürler Süleyman bey. Kazancını güzel günlerde harcamanız dilegiyle.

Ben teşekkür ederim Hacı abi iyi dileklerin içinde ayrıca teşekkür ederim.