Mutlu akü şarj sorunu

Arkadaşlar 2 yıl önce traktöre 120 lik mutlu akü almistik 300 TL ye sabahları soğukken ilkten iyi basiyor sonra hemen yavasliyor bazen iyi basiyor hemen çalisiyor traktörü pek kullanmiyoruz senelik en fazla 150 saat kullaniyoruz bunu neden yapar acaba bazen cok iyi basiyor bazen hemen gücü bitiyor genellikle sabahlari ilk calistirmada yenisini alsak 750 Tl olmus.

Mutlu akü genelde basmamazlık yapmamalı, hatta akü bitene kadar aynı basmalı, traktörle işin olduğunda stop etmeden 10 dakika önce biraz 2000 devir üzerinde çalıştır iyice şarj etsin, hep düşük devir kullanıyorsan yeterli şarj olmuyprdur

Akü bağlantı kablolarını, şarj dinamosunu şase bağlantılarını ve teslimatı kontrol ettirin derim.
En yakin sanayi 35 km kışın soğuk havada kabinsiz traktörle gitmeyi gözüm almiyor acikcasi şarj dinamosundan konjektöre giden kablolar var onlarin bağlinti şeklini kontrol ettim ama hangisinin nereye takili olacagini bilmedigim için kurcalamadim

Asitli aküler boşalınca kimyasal yapısı değişiyor sülfatlaşma başlıyor eski yapısına döndürmek için redresör şarj işlemi yapılıyor ve eski haline dönerse dönüyor yoksa geri dönüşüme...

En yakin sanayi 35 km kışın soğuk havada kabinsiz traktörle gitmeyi gözüm almiyor acikcasi şarj dinamosundan konjektöre giden kablolar var onlarin bağlinti şeklini kontrol ettim ama hangisinin nereye takili olacagini bilmedigim için kurcalamadim

eski tip alternatörlerde 4 çıkış vardır +30 akü şarj çıkışı 67 numaralı terminal konjektörün 67 terminal ucuna gövde şase bide şarj lambası çıkışı vardır...