Mısır tohumu önerisi

Tigem'in veya karadeniz tarımsal araştırmanın mısır tohumları var onları inceleyebilirsiniz. Diğer arkadaşlar Pioneer ve Dekalb demişler, her ikisi de GDO'lu tohum üreten büyük şirketler.
https://arastirma.tarimorman.gov.tr/ktae/Link/2/Brosurler

https://www.tigem.gov.tr/Sayfalar/Faaliyet/3efac52c-ea96-4383-a787-f14b658b589c
Tavsiye ettiğimiz çeşitler gdolu olmadığı için bir problem olmaz.Yerli çeşitleri ekip paramızı yurt içinde birakacaz diye dekardan 300-400 kg az almak bence mantıklı değil.Açığı zaten yurt dışından alacağımız için hem çiftçi hem devlet zor duruma sokmaya gerek yok.Kendini ispatlamış çeşitlerin tarımını yapmak bence en doğru tercihtir.

Tavsiye ettiğimiz çeşitler gdolu olmadığı için bir problem olmaz.Yerli çeşitleri ekip paramızı yurt içinde birakacaz diye dekardan 300-400 kg az almak bence mantıklı değil.Açığı zaten yurt dışından alacağımız için hem çiftçi hem devlet zor duruma sokmaya gerek yok.Kendini ispatlamış çeşitlerin tarımını yapmak bence en doğru tercihtir.
Yerli Tareks Ossk-644 bol yapraklı harika bı çeşittir, kendi hayvanimiza silaj için pancar Koop tan almıştık. Tekrar tohumu bulamadık.
Dane verimi için bişey diyemem, denemedim.

Silajlık çeşitlerde susuz tarlada ortalama verimler 4-5 ton civarıdır, haftada bir 2 saat sulanırsa, tarlada kumsal olup suyu tabana indiriyorsa 6 ton gibi verimler görülebilir, 7 ton gibi verimlerde hava şartları etkili olur.8-9 ton çok nadir senelerde görülür.Yağışlı giderse bayır arazide 6 ton biçtiğimiz senede oldu, düz tarlalar kara toprak olduğu için mısırlar sudan çimleri çürüdü.Kumsal alanlar orta halli oldu, taban suyu yüksek olan kısımlar kurak senelerde verimli oluyor.
Rampa araziyi 40 cm sürüp, kışın kar suyunu emerse, 40 cm lik derinlik su tutar.Kara toprak zeminde sürülmeyen arazide su depolanmaz.Mısırın canı sudur, vesselam.

Sizce pr31y43 etkiniz mi verimi nasıl

30B74 denemek istiyorum 31y 43 ü tavsiye ediyor bayi

İki çeşidi de ektik. 30B74 silaj verim tonajı daha yüksek, 31Y43 ise daha taneli yapıda oluyor.
Kuraklığa dayanım olarak Pıoneer 3167 çeşidi çok güzeldi, kalın köklü, 136 gün olum günü vardı.Tane çabuk kurumuyordu, şeker oranı iyi olduğu için yemelik olarakta satılırdı ve silajda performansı iyidir.
Pıoneer 32K61 daha çabuk nemini veren, kuruyan bir çeşittir, kurak dayanımı orta hallidir.
Bölgemizde uzun olum günlü mısır tercih edebiliyoruz, ikinci ürünlere göre ilk ekimler 6 ton ise, ikinci ürünler 4 ton civarı verim verebiliyor,
Kırağı ve don olaylarına göre kısa günlü mısır ideal görünüyor.

İki çeşidi de ektik. 30B74 silaj verim tonajı daha yüksek, 31Y43 ise daha taneli yapıda oluyor.
Kuraklığa dayanım olarak Pıoneer 3167 çeşidi çok güzeldi, kalın köklü, 136 gün olum günü vardı.Tane çabuk kurumuyordu, şeker oranı iyi olduğu için yemelik olarakta satılırdı ve silajda performansı iyidir.
Pıoneer 32K61 daha çabuk nemini veren, kuruyan bir çeşittir, kurak dayanımı orta hallidir.
Bölgemizde uzun olum günlü mısır tercih edebiliyoruz, ikinci ürünlere göre ilk ekimler 6 ton ise, ikinci ürünler 4 ton civarı verim verebiliyor,
Kırağı ve don olaylarına göre kısa günlü mısır ideal görünüyor.
Hocam ikinci ürün olarak 3167 nin Ekim işlemleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

3167 çeşidi geçen yıldan beridir, piyasada yok sanırım.İkinci ürünlerde, genelde yüzeysel olarak kaz ayağı kullanırız, tarla kumsal ise tillerde kullanılır, 10 cm gibi yüzeysel toprak kabartılır ve tırmıkla taranır veya diskaro çekende oluyor.Havalı mibzerle ekilir.
Direk anıza havalı mibzerle ekende oluyor, fakat kumsal zeminde verimli oluyor, mibzerin 5 cm batabilir olması gerekiyor.İkinci ürünlerin verimi genelde birinci ürünlerden düşük olur.

Sizce pr31y43 etkiniz mi verimi nasıl

30B74 denemek istiyorum 31y 43 ü tavsiye ediyor bayi

Pr31y43 ektim çıkışlar güzeldi koçanlarda iyiydi ama yıl kurak geçtiğinden sulama çok az oldu 2. Suyu verirken gölette su bitti sulama eksik kaldı kilo yapmadı ama boyu 3 metre civarındaydı ve koçanlar güzeldi ben başkasına sattım zaten hayvanımız yok bizim

Ayrıca 30b74 beyaz koçan olarak geçiyor kendi hayvanlarınız varsa iyi bir çeşit ama satacaksanız alıcısı çok zor bulunuyormuş ben ekmedim 30b74 ü