Mercimek lerimde belirlenen bu hastalık ne

Ynt: Mercimek lerimde belirlenen bu hastalık ne

azoxystrobin link=topic=81335.msg965955#msg965955 date=1422975280' Alıntı:
havaların ılıman gitmesi sebebiyle Fusarium yani kök hastalığına yakalanmış.Hububatta kullanılan Tocata deneyebilirsiniz.Çinko ve mangan ilave ederseniz daha etkili olu.
evet abi kök hastalığı ama habubat ilaçı mercimeklere kulanılmaz galiba gene sorarım tabi teşekkürler :)
Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=81335.msg968077#msg968077 date=1423419830' Alıntı:
Habun bilader son durum ne .naptın bi care buldunmu.
abi fotosunu attığım ilaçı ve sulu göbreleri tarlaya attım bi tarlaya 5 gündür ilaç atılalı diğerine 3 gün oldu bu gün tarlaları gezdim sarılık olan yerlerde artma olmuş desem yalan olur ama yararlı oldu desem de olmaz daha pek belli bişey olmadı abi aynı ama inşAllah işe yarıyacak umudum var :)

Yaklaşık bir ay oldu fotodaki ilaçları atalı mercimeklerde hastalık durdu gibi ölüler zaten gitti ama azda olsa sararan mercimekler yeşerdi yanlız mercimekler durmuş gelişmiyor pek havalarda normal :) ilaçları tavsiye eden mühendisle konuştum aynı ilaçı bi daha atsam mı diye gerek yok boşuna masraf yaparsın dedi kararsız kaldım biraz sizce atmalımıyım yoksa mühendisi mi dinlemeliyim :)

Arslanlar 5070 link=topic=81335.msg977565#msg977565 date=1425325365' Alıntı:
Yaklaşık bir ay oldu fotodaki ilaçları atalı mercimeklerde hastalık durdu gibi ölüler zaten gitti ama azda olsa sararan mercimekler yeşerdi yanlız mercimekler durmuş gelişmiyor pek havalarda normal :) ilaçları tavsiye eden mühendisle konuştum aynı ilaçı bi daha atsam mı diye gerek yok boşuna masraf yaparsın dedi kararsız kaldım biraz sizce atmalımıyım yoksa mühendisi mi dinlemeliyim :)

Mühendis tarlayı gördü mü?

Gördüyse mühendisi dinle. Görmediyse bi şekilde tarlayı göstert, yine mühendisi dinle.

sebazios link=topic=81335.msg977571#msg977571 date=1425325889' Alıntı:
Mühendis tarlayı gördü mü?

Gördüyse mühendisi dinle. Görmediyse bi şekilde tarlayı göstert, yine mühendisi dinle.
yok abi aslında ilaçı tavsiye eden hiç gürmedi tarlayı hatayda önceden tanışıyoduk onu tanıyan burdaki arkadaşları tarlayı gürdü numune alıp ona yoladılar burdakilerde pek mercimek hakında bilgili olmadıklarını dile getirdiler ondan ötürü hep ona danışıyorum oda atma gerek yok dedi abi ama tarlayı falan gürmedi :) ve bide bu ilaç normalde tohum kaplama ilaçı deneme yanılma yüntemile bunun azda olsa işe yaradığını bulmuş yoksa mercimek için kök boğaz cürüklüğü hastalığı için yeşil aksamda bi ilaç yokmuş abi baya araştırdım bulamadım bazılarıda hiç tavsiye etmiyor ilaç yok diyorlar ama güzlemlediiğimde faydası var uzaktan bakınca bile beliydi ünceden bakınca kahverengimsiydi şimdi yeşile yaklaştı ama gelişme cok az boy aynı :) cok mailyetli ilaç diyil ama tarlaya girmek biraz mesele üstüne atma gerek yok diyincede tam kararsız kaldım :)