Mercimek lerimde belirlenen bu hastalık ne

Selamueleykım hayırlı günler öncelikle :) bu sene hersene olduğu gibi mercimek ektik bu senede 110 dünüm ektik mercimeklerim bi 15 gün öncesine kadarda cevremizde üstlerine yoktu tabiri caizse herkes bahsediyodu nasıl ektin ne yaptın diye şakasına bu sene parra basacan diye takılan yakın arkadaşları bile oldu ama gel gürki bi 10 gün falan önce mercimeklerin yapraklarında kahverengi lekeler cıktı başta soğukandır herhalde diyip üstelemedik ama gün ve gün mercimekler daha kütü hal alıyor kuruyup giden mercimekler bile var azınsanmayacak derecesinde böyle giderse bi kac güne mercimek kalmıyacak acıkcası insanın bu konuda bişey yapmayası elinden bişey gelmemesi üzüyo moral bozuyo gözümün önünde gidiyor ve ben bişey yapamıyorum :) eğer böyle bi hastalık güren başına böyle bi olay gelen kişiler varsa tavsiye edebileceği bi ilaç ve benzeri cözüm önerisi olan varsa tavsiyelerini esirgemezse cok makbule gecer :) Allah kimsenin emeğini boşa cıkarmasın inşAllah :)

Ynt: Mercimek lerimde belirlenen bu hastalık ne

Geçmiş olsun mercimek hastalığı hakkında bilgim yok.Senin mercimeğe nazar değmiş galiba, çünkü geçen yıl bizede öyle söyleyenler oldu bu pancara ne verdin nasıl böyle oldu diye 10 güne tarlada pancarı sel bastı. :(

Hebun, bolca numune alıp önce yaprak analizine, ardından da konu üzerine deneyimli 'ziraat mühendisleri'ne gönderin numuneleri.

Yalnız benim görebildiğim, anladığım kadarı ile soğuk ısırmasına benziyor. Dondan etkilenmişler gibi. Hastalıklardan en fazla etkilenen yaşlı yapraklar ölürken, alttan gelen yeni, genç filizlerin hiçbirisinde sorun görünmüyor.

kardeş dediğim gibi.. ihsan organik-BİONUR.. yerinde olsam hemen sipariş eder..

1 bidonu 20 lt ve yaklaşık 350-400 tl olacaktı.. 20 dekara hemen atarım..

organik sıvı gübre eğer tutarsa 10 güne ÇOK net fark ediyo.. takip eder hepsine atarım yerinde olsam.. ilaç EN son çare olsun..

dediğim gibi biz yoncaya gübre niyetine attık.. bi türlü çözemediğimiz yonca hortumlu böceği meselesi de halloldu, o sene taşla kuş vurduk..

NOT: gübreyi attığın tank tertemiz olacak.. ilaç kalıntısı olmasın.. kullandığın su KESİNLİKLE klorlu olmayacak..

bu sıvı gübre hem organik hem canlı bi gübre.. içinde toprağa yararlı mikroorganizmalar var.. ilaç-klor zarar verir onlara..

FatihEFE link=topic=81335.msg965238#msg965238 date=1422805207' Alıntı:
çok geçmiş olsun bi yaprak ve toprak analizi yaptırırsanız nedeni konusunda fikir sahibi olunabilir
yarın bi mühendis gelip bakıcak inşAllah bi sonuc cıkartır numunesini mutlaka alıcaktır diye düşünüyorum bakalım hayırlısı :)
ranger link=topic=81335.msg965249#msg965249 date=1422806690' Alıntı:
Geçmiş olsun mercimek hastalığı hakkında bilgim yok.Senin mercimeğe nazar değmiş galiba, çünkü geçen yıl bizede öyle söyleyenler oldu bu pancara ne verdin nasıl böyle oldu diye 10 güne tarlada pancarı sel bastı. :(
kısmetten üte köy yok derler maksat elimizden geleni esirgememek eli bağlı oturmamak yoksa pek elden bişey gelmez hele ki nazarsa :) sizede gecmiş olsun bu arada :)
sebazios link=topic=81335.msg965292#msg965292 date=1422811760' Alıntı:
Hebun, bolca numune alıp önce yaprak analizine, ardından da konu üzerine deneyimli 'ziraat mühendisleri'ne gönderin numuneleri.

Yalnız benim görebildiğim, anladığım kadarı ile soğuk ısırmasına benziyor. Dondan etkilenmişler gibi. Hastalıklardan en fazla etkilenen yaşlı yapraklar ölürken, alttan gelen yeni, genç filizlerin hiçbirisinde sorun görünmüyor.
abi başta bizde soğuk vurmuş dedik ama öyle diyil havanın düzelmesiyle başladı önce baş yapraklar ölüyor ve köke kadar ileriyor en sonundada düşüyor ayaktada kurumuyor ve hemen yan komşumuzun tarlasındada mercimek ekili onda bu zarar yok ikimizin mercimeğide kırmızı mercimek ama benimki farklı ceşit gecen sene ektiğim o zaman böyle sorun olmamıştı :)
Yarın zira ilac satan bi bayinin mühendisi gelecek ve ondan sonrada il zirai mücadeleye gidecem örnekler götürecem inşAllah bi sonuc cıkar :) teşekkür ettim abim :)
Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=81335.msg965316#msg965316 date=1422814479' Alıntı:
Gecmiş olsun habun bey.
tarladaki gecen yılki ürün ne ise ve ne gibi ilaclar attınsa ondanda olabilir.
gecen yılki ilac kalıntısından.
abi tarla gecen sene buğdaydı öncesindede buğdaydı öyle gecensene kulandığımız ilaçlarıda hatırlıyorum granstar geniş yapraklı axial yulaf ilacını ve robin süne ilacını attık ismlerini doğru yazmamış olabilirim ama ilaclardan olacağını tahmin etmiyorum ama olabilir de Allah razı olsun abi :)

ENES4422 link=topic=81335.msg965323#msg965323 date=1422816584' Alıntı:
Cenab-ı Allah emeklerini boşa çıkarmasın.
Amin ecmain abi :)
UÖZKAN.77 link=topic=81335.msg965331#msg965331 date=1422818021' Alıntı:
kardeş dediğim gibi.. ihsan organik-BİONUR.. yerinde olsam hemen sipariş eder..

1 bidonu 20 lt ve yaklaşık 350-400 tl olacaktı.. 20 dekara hemen atarım..

organik sıvı gübre eğer tutarsa 10 güne ÇOK net fark ediyo.. takip eder hepsine atarım yerinde olsam.. ilaç EN son çare olsun..

dediğim gibi biz yoncaya gübre niyetine attık.. bi türlü çözemediğimiz yonca hortumlu böceği meselesi de halloldu, o sene taşla kuş vurduk..

NOT: gübreyi attığın tank tertemiz olacak.. ilaç kalıntısı olmasın.. kullandığın su KESİNLİKLE klorlu olmayacak..

bu sıvı gübre hem organik hem canlı bi gübre.. içinde toprağa yararlı mikroorganizmalar var.. ilaç-klor zarar verir onlara..
aklımda abi yarn olsun bi biz zaten mercimeklere sıvı yaprak gübresi veriyoruz ama baharda eğer bi hastalık falan diyilse ki inşAllah soğuk vurması falansa erken attacam göbreyi cabuk toparlansınlar diye tekrar solasın abi :)

Bu vakite genelikle soğuktan olur hebun kardeş mart ayina girmeden genelikle mercimeklerde hastalıklar olmuyor mart ayında eskiden apiyon diye bir böcek vardı bitkinin tepesinde olup gelişmesini engelliyor

musa kazım değer link=topic=81335.msg965396#msg965396 date=1422865871' Alıntı:
Bu vakite genelikle soğuktan olur hebun kardeş mart ayina girmeden genelikle mercimeklerde hastalıklar olmuyor mart ayında eskiden apiyon diye bir böcek vardı bitkinin tepesinde olup gelişmesini engelliyor
yok abi soğuktan olacağını sanmıyorum cünkü bu sene okadar soğuk yoktu ve bitki okadar boylanmamış bir diğer konuda soğuktan yanmalar olsaydı havaların düzelmesiyle kuruyan lekeli yerler yeşerir bitki daha bi canlanırdı ama bitki gün günr daha kütüleşiyor yaprakta olan lekeler küke kadar ilerleyip kurutuyor acıkcası bu ne bizde anlamadık :).. Zirrate gittim bitki korumaya yünlendirdiler maşAllah kime yönlendirseler o anlar deseler o kişi izinde oluyo :) son kişi kaldı kayıt yaptırdım mesayinin bitmesini kişinin gelmesini bekliyorum numune vericem inşAllah hayırlı bi sonuc cıkar :)

Bunda da kısa da olsa değinilmiş:

http://www.tarim.gov.tr/GKGM/Belgel...LIKLARI ZİRAİ MÜCADELE TEKNİK TALİMATLARI.pdf

Farklı bir kaynak:

http://www.tarimmarketi.com/Has_MercimekKokCuruk.aspx

Bir kaynak daha:

http://kayseri.tarim.gov.tr/Belgele...ı/mercimek_kok_bogazi_curuklugu_hastaligi.pdf

Hebun yukarıdaki makaleleri hatim et. Bilgileri harmanla ve size en uygun olarak yapılacak uygulamaya karar ver.

Bu akşam foruma falan takılma. Tüm dikkatini buna ver.

• Beğen
Tepkiler: Arslanlar 5070

Öncelikle hepinize teşekkürü borc bilirim Allah razı olsun :)
Hastalık belirlenmişti zaten kök cürüme mantari diye ve bu gün kesinleşti tanı doğruymuş ve malesef tohum ilaclamasından başka bi ilaç yokmuş yani mercimek yeşilken hastalığa yakalandığında bi ilaçı yok :)
Ama mühendisler ilaç bayisi olan arkadaş araştırdı gecen sene bu hastalık erganidede belirlenmiş ve bi mühendis deneme olarak tohum ilaçını holderle tarlaya atmış azda olsa işe yaramış ve burdakiler telefonla o mühendis kişiylede konuştular şahsi burda diyildi Hataydaymış bizde konuştuk mutaka atın dedin bizde istedik ilaç bu gün elimize ulaştı yarın nasip olursa atacaz :) ilaç bayisi arkadaş sıvı göbrede göndermiş aradım bunlar ne dedim bunlarıda at dedi bende kıramadım atacam yarın birlikte Allah kimsenin emeğini boşa cıkarmasın :)

Arslanlar 5070 link=topic=81335.msg965954#msg965954 date=1422974546' Alıntı:

havaların ılıman gitmesi sebebiyle Fusarium yani kök hastalığına yakalanmış.Hububatta kullanılan Tocata deneyebilirsiniz.Çinko ve mangan ilave ederseniz daha etkili olu.