MERA SORUNU

Merhaba arkadaşlar bilen arkadaşlardan yardım istiyorum 2015 den önce tarla olan köyün kenarı yer şimdi mera olarak geçiyor ben burayı satın almak istiyorum bu mümkün mü? mümkün ise nasıl bi yol izlemem lazım ?:confused:

kamu ortak malı mera diye geçiyor 2015 de geçmiş öncesi tarla
mera olarak vasıf kazanması muhtar ve heyetinde zamanında imza veya rıza göstermiş olması gerekir.
mera olan yerler,satın alınamıyor.
dilekçeniz valilikte toplanan kurulda ele alınıyor ve kesin olarak reddediliyor.
oldukça zor bir durum.
benimde başımdaki bir olay.
ne yapılabilir anlamında kesin bir yol yok diye biliyorum.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı

biraz araştırdım ilçe tarım kiralama yapıyormuş satın alama olayı belediyenin imara açması gerek dedi kiralama da 25 dönüm altına komisyon dahi toplanmaz dedi
İlçe tarıma mı sordunuz kiralama işini? Bende internetten biraz arştırmıştım mera yönetmeliği var orada valilikte toplanan mera komisyonu tek yetkili yazıyor. Bu yüzden çol çetrefilli iş diye ben vazgeçmiştim. Eğer ilçe tarım 20 dönüm altındaki yerlere yetkili ise hemen başvurayım bende... Ekli dosyayı görüntüle Mevzuat Bilgi Sistemi_mera yönetmeliği.pdf

İlçe tarıma mı sordunuz kiralama işini? Bende internetten biraz arştırmıştım mera yönetmeliği var orada valilikte toplanan mera komisyonu tek yetkili yazıyor. Bu yüzden çol çetrefilli iş diye ben vazgeçmiştim. Eğer ilçe tarım 20 dönüm altındaki yerlere yetkili ise hemen başvurayım bende... Ekli dosyayı görüntüle 37881
Satın alma yok kiralama da 25 dekar üstü dediler

arkadaşım aynı durum bendede var bizi şikayet ettiler köy olarak ..ben 57 yaşımdayım 7 yaşımdan beri bizde ekip biçiyoruz aynı şekilde diyer komşularda durum aynı .il tarım ölçdü ve bizi savcılığa verdi.tek tek ifade verdik biz bırakıyoruz diye .ifade verdik benim bıraktığım yer 40 dekar,mera kanuna muhallefetten ceza gelecekmiş.yani işin sonucu yaklaşmayın .bizden 10 yıllık irad için ceza gelir dediler. fakat bu tarlaların 1977 de .biri ittiraz etmiş.ve bu hale geldi kısaca yaklaşma.. kira olayı var. otlatma amacı 5 yıllık.

arkadaşım aynı durum bendede var bizi şikayet ettiler köy olarak ..ben 57 yaşımdayım 7 yaşımdan beri bizde ekip biçiyoruz aynı şekilde diyer komşularda durum aynı .il tarım ölçdü ve bizi savcılığa verdi.tek tek ifade verdik biz bırakıyoruz diye .ifade verdik benim bıraktığım yer 40 dekar,mera kanuna muhallefetten ceza gelecekmiş.yani işin sonucu yaklaşmayın .bizden 10 yıllık irad için ceza gelir dediler. fakat bu tarlaların 1977 de .biri ittiraz etmiş.ve bu hale geldi kısaca yaklaşma.. kira olayı var. otlatma amacı 5 yıllık.
TEŞEKKÜR EDRİM AÇIKLAMANA

bizim burdada köy içinde mera var dört tarafı tarla ortada mera ne yaparız bilmiyoruz çok karışık 88 de bi tapu teknisyeni karıştırmışta karıştırmış her yeri çok rüşvet yedi p yani tarla olan arazilerimizi bile mera diyede yazmış sadece bizim deil tüm köyün aynı bi mera komisyonu gelirse yandık