Kuzu bakımı yardım

[size=12pt]Merhaba arkadaşlar, dostlar, abiler... :)
Ben Adana ' nın bir dağ köyünde öğretmenlik yapmaktayım. Adana merkeze uzaklığımız 3 saat. Rakım 1700. Köy evinde oturuyorum. Evimin altı ahır. Ben de hayvanları çok seven biri olarak kuzu beslemeye karar verdim :) Ki zaten bu işe de merakım var ama amacım ticari değil tamamen hobi ve kendi etliğimi beslemek, bilmediğin işi yapma gibi bi tepki almak istemiyorum hobi amaçlı ve hayvan sevgisinden kaynaklı olduğunu yineliyorum :D forumda araştırdım ancak bazı şeyler biraz karmaşık geldi. 4 tane kuzum var. Ortalama 2 buçuk aylıklar. Sütten kesilmiş oldukları için aldım. Tanesini 250 tlden aldım. Şimdi asıl sorum onları sağlıklı büyütebilmek için neler yapmalıyım. Elimde saman, kuru ot, kuzu besi yemi var... Ayrıca yalama taşı ve yemlerine karıştırmak için vitamin katkısı aldım. Bunun dışında bir diğer sorum vitamin aşısı ve enteretoksemi (çelerme, ot aşısı) ne zaman vurulmalı. Vitamin aşısı ne aralıklarla ne ölçüde tekrar edilmeli. Not; köyümüz kuş uçmaz kervan geçmez halde veteriner gelmiyor :) Vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim... ::)[/size]

Resimler ve ekler

• IMG_20150316_172719.jpg
    IMG_20150316_172719.jpg
    3.3 MB · Görüntüleme: 551
  • IMG_20150316_172721.jpg
    IMG_20150316_172721.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 742
  • IMG_20150316_172719.jpg
    IMG_20150316_172719.jpg
    3.3 MB · Görüntüleme: 474
  • IMG_20150316_172721.jpg
    IMG_20150316_172721.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 452
Ynt: Kuzu bakımı yardım

hayırlı olsun hocam size tavsiyem saman vermeyin kuru ot veri + kuzu büyütme yemi verin kuzular yeme alışkın deilse az az ver yoksa fayda veriyim derken zarar verirsin ot için aşı şimdi vurabilisin fakat aşı 100 kuzuluk 4 kuzu için deyermi bilmem çevrende aşı yaptıran varsa onların sayesinde vurdurabilirsin vitamine gelince sanırım yeldif onuda ayda 1 vurursan faydası olur +toz bit ilacıda al aylık yaparsın kurt ilaçlarıda var onuda veternerine danış mayıs 15 gbi yaparsın kafa bozmayı engeller hayırlı olsun bereketli ola

En doğru ve temel şeyleri yapmışsın hocam.... tebrikler. Hava güzel oldumu özgür bırak gezsinler gelsinler. Yürümeleri özellikle bahar aylarında sağlıkları için önemli bu hayvanlarda. Suyu barınaklarına alıştır ki susadıklarında dışarıdan eve dönsünler. Vitamine ek bir miktar olarak kaya tuzu da çok faydalı olur. Samandan ziyade ot ağırlıklı beslersen daha faydalı olur. Yaz aylarında accık otlama imkanları varda sunni yem vermenize gerek olmayacaktır. Sindirimi yoran bişey olduğu için az arpa çok daha faydalı olur. Sunni yemler gebe veya besi hayvanlarda kullandığımız yemdir... büyüyen hayvanllara yeşil kuru ot az da arpa yeter... kolay gelsin özel bir sorun olursa her zaman nacizane deneyimimim ile yardımcı olmaya çalışırım.

Az sayıda hayvan olduğu ve hayvan gidiş gelişi olmadığı için veterineri de çok dert etmeyin hocam... iyi yediler mi sorun olmaz bence. Bir de yazın güneşte sıcağa maruz kalmasınlar kesinlikle. dışarı da geçirdikleri zaman hep sabah ve akşam serinliği idealdir...

Hocam konunuzu okurken çok keyif aldım inşallah bu girişiminizde çok başarılı olursunuz.Bir meslektaşımın tarım - hayvancılık alanına minik de olsa girmesi beni çok mutlu etti.Ben de 400 dekar civarı bir alan işliyorum ve bu iş sizin de dediğiniz gibi keyif meselesi.Bunu ticaret için de yapsanız neden tepki çeksin? 7 yıllık trakkulup takipçisi olarak buradaki üyelerin %90 ı işine aşık diyebilirim ve bu yüzden kimse sizi bu işi yaptığınız için yargılamaz rahat olun😉 Tekrardan başarılar Allah nasibinizi bol etsin.

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan

tura30 link=topic=82594.msg982593#msg982593 date=1426528772' Alıntı:
hayırlı olsun hocam size tavsiyem saman vermeyin kuru ot veri + kuzu büyütme yemi verin kuzular yeme alışkın deilse az az ver yoksa fayda veriyim derken zarar verirsin ot için aşı şimdi vurabilisin fakat aşı 100 kuzuluk 4 kuzu için deyermi bilmem çevrende aşı yaptıran varsa onların sayesinde vurdurabilirsin vitamine gelince sanırım yeldif onuda ayda 1 vurursan faydası olur +toz bit ilacıda al aylık yaparsın kurt ilaçlarıda var onuda veternerine danış mayıs 15 gbi yaparsın kafa bozmayı engeller hayırlı olsun bereketli ola

Teşekkür ederim bilgi için :) ancak saman kuru otla karışık halde, ama ot yoğunlukta. Ayrı saman da var onu hiç vermeyeyim o zaman. Bugün ot aşısını oldular. Kurt ilacını da zamanı geldiğinde edineceğim :)

irfansagdinc link=topic=82594.msg982607#msg982607 date=1426530916' Alıntı:
En doğru ve temel şeyleri yapmışsın hocam.... tebrikler. Hava güzel oldumu özgür bırak gezsinler gelsinler. Yürümeleri özellikle bahar aylarında sağlıkları için önemli bu hayvanlarda. Suyu barınaklarına alıştır ki susadıklarında dışarıdan eve dönsünler. Vitamine ek bir miktar olarak kaya tuzu da çok faydalı olur. Samandan ziyade ot ağırlıklı beslersen daha faydalı olur. Yaz aylarında accık otlama imkanları varda sunni yem vermenize gerek olmayacaktır. Sindirimi yoran bişey olduğu için az arpa çok daha faydalı olur. Sunni yemler gebe veya besi hayvanlarda kullandığımız yemdir... büyüyen hayvanllara yeşil kuru ot az da arpa yeter... kolay gelsin özel bir sorun olursa her zaman nacizane deneyimimim ile yardımcı olmaya çalışırım.

Çok teşekkür ederim :) Havalar biraz daha ısınıp yeşiller arttığında bırakacağım zaten, gezip otlasınlar :) Yaz geldiğinde tatil olacağımdan memleketim Tarsus ' a götüreceğim kuzuları zaten. haziran sonuna kadar buradayız :)

irfansagdinc link=topic=82594.msg982609#msg982609 date=1426531243' Alıntı:
Az sayıda hayvan olduğu ve hayvan gidiş gelişi olmadığı için veterineri de çok dert etmeyin hocam... iyi yediler mi sorun olmaz bence. Bir de yazın güneşte sıcağa maruz kalmasınlar kesinlikle. dışarı da geçirdikleri zaman hep sabah ve akşam serinliği idealdir...

Teşekkür ederim :) Zaten dışarı ancak 3 ten sonra salabilirim, okul sonrası :)

cmylmzzz link=topic=82594.msg982632#msg982632 date=1426533574' Alıntı:
Hocam konunuzu okurken çok keyif aldım inşallah bu girişiminizde çok başarılı olursunuz.Bir meslektaşımın tarım - hayvancılık alanına minik de olsa girmesi beni çok mutlu etti.Ben de 400 dekar civarı bir alan işliyorum ve bu iş sizin de dediğiniz gibi keyif meselesi.Bunu ticaret için de yapsanız neden tepki çeksin? 7 yıllık trakkulup takipçisi olarak buradaki üyelerin %90 ı işine aşık diyebilirim ve bu yüzden kimse sizi bu işi yaptığınız için yargılamaz rahat olun😉 Tekrardan başarılar Allah nasibinizi bol etsin.

Teşekkür ederim Hocam, haklısınız :) İnanın sabahları ve okulun ardından keyifle giriyorum ahıra, çok güzeller :D Size de bereketli ürünler dilerim...

hermes link=topic=82594.msg982639#msg982639 date=1426534136' Alıntı:
Hayvancılıktan anlamam ama bu kuzular maşallah çok güzelller, Aksarayda elime geçse bende beslerim ayrıca cesaretinizden dolayı tebrik ederim ve başarılar dilerim...

Teşekkür ederim, orada da bulabilirsiniz rahatça aslında, kış kuzularını almanın tam vakti :)

Orn123 link=topic=82594.msg982739#msg982739 date=1426546151' Alıntı:
Elde bütün malzemeler var kuzu da var daha ne olsun :) Tebrikler hocam :) Bu arada çuvalın yanındaki kuzuyu çok sevdim :)

Aynen... :) Teşekkür ederim... Hepsi birbirinden güzel, işin kötüsü ben bunlara zamanı geldiğinde nasıl kıyarım... Hiç sanmıyorum ya neyse :D

Ayrıca 1-2 sorum daha olacak izninizle dostlar;

1.si elimde bulunan vitamin aşısı Beforvel... (isim vermem ne kadar doğru bilmiyorum ama) Ne şekilde kullanmalıyım? Ayda bir kere ama suya mı karıştırsam daha iyi olur, ağızdan mı yoksa direk ete enjekte mi?

2.si bugün kırık buğday bulduk köyde... bi 30 kilo kadar aldım. Şimdi elimdeki yemler; ince kıyılmış saman, kıyılmış kuru ot, kuzu besi yemi (pelet), kırık buğday... Bu 4 yem çeşidini hangi oranlarda karıştırmalıyım? Saman otla karışık halde ama ot yoğunlukta. Dengeli şekilde bu dörk kuzuya ne kadar vermeliyim? ::)

Hocam... bu yaştaki koyunlar ne yerse etkisini kendi bedenine aktarır. Yani karnında yavru bakmayacak Et üretmek için ekstra beslenmeyecek. Minimal masrafla bakabileceğiniz yaştalar. Serinde, nemde, ıslakta, rüzgazda kalmazlarsa yalama taşları dışında ek vitamine ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Belli başlı aşıları vardır. Onları aksatmamak lazım. Ben her yıl kış başı karma aşı denen bişeyi veterinerime yaptırırım hepsi bu... :) Besleme olarak.. kapalı şartlarda 600-700 gr. buğday ve küspe yem karışımı ve bir bir bucuk kilo ot yeterlidir. Bir daha tahıl alırsanız arpa ezmesi en iyisidir.... :) İlerde hamilelik falan olursa ayrı program gerekir tabi. Hele baharda dışarı çıkarlar ve karınlarını doyururlarsa su dışında hiç bişey vermenize gerek yoktur. Bu mübarek canlılar kendilerini doğada besleyebilirler rahatlıkla. Ancak özel şartlarda doğum, kış şartları vb. bize ihtiyaç duyarlar....

Bir çift yavru akran keçi katmanızı öneririm.... çok keyifliler ve ayrıca da ilerde bu hayvanlar çoğalınca inşallahh.... daha iyi liderik yapıyorlar ... Ben de sizin gibi yıllar önce 5 koyun almıştım... şimdi sayamıyorum bile yüzlerce oldular ... çobanlar köpekler ve lider hayvanlar önemli hale geldi.. :)

Cinsleri ivesi. Kalın kuyruklu, Doğu kökenli hayvanlardır. Soğuğa, yokluğa hastalığa dayanıklı ama verimleri de bi hayli düşüktür. (Etleri fena değildir ama) Urfa kebabını, Urfa kebabı yapan şey bunların kuyruklarındaki yağdır.

Beforvel, sinir sistemi ile ilgili sıkıntılarda kullanılan bi 'B' vitamini takviyesidir. Ne zararı, ne faydası olur. Size gerekecek maddeler Selenyum ve A, E, D vitaminleri. (Yeldif ve Ademin)

Obez olsunlar istiyorsan:

- Cereyansız, dar bi alanda, sınırsız kesif ve sınırlı kaba yem (kaliteli ot) ile (%80-20motanı ile), artı 3 günde bir, tek öğün silaj yada küspe (işkembeyi genişletmek için) vererek amacına ulaşabilirsin.

Sağlıklı (fit) kuzular istiyorsan o iş daha kolaydır. Bir ara onu da yazarım.

Not: keserken gözlerin dolacak..

sebazios link=topic=82594.msg983171#msg983171 date=1426646246' Alıntı:

Konu ile ilgisi yok ama 'Not' kısmı dikkatimi çekti. Geçen yıl kızım sevsin diye 3 civciv 1 tanede ördek yavrusu almıştım. Büyüdüler, ele avuca gelir oldular ama kesmeye kıyamadım, ecelleriyle ölsünler dedim. Bahçede gezip duruyorlardı. Evimiz köyün dışında, köpekte yok biz yokken muhtemelen bir tilki gelip hepsini yemiş. Tüyleri bize kaldı...

Doğanın dengesi deyip kabullendik...

Not: Kuzular çok sevimli, güle güle büyütün:)

irfansagdinc link=topic=82594.msg983042#msg983042 date=1426619587' Alıntı:
Hocam... bu yaştaki koyunlar ne yerse etkisini kendi bedenine aktarır. Yani karnında yavru bakmayacak Et üretmek için ekstra beslenmeyecek. Minimal masrafla bakabileceğiniz yaştalar. Serinde, nemde, ıslakta, rüzgazda kalmazlarsa yalama taşları dışında ek vitamine ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Belli başlı aşıları vardır. Onları aksatmamak lazım. Ben her yıl kış başı karma aşı denen bişeyi veterinerime yaptırırım hepsi bu... :) Besleme olarak.. kapalı şartlarda 600-700 gr. buğday ve küspe yem karışımı ve bir bir bucuk kilo ot yeterlidir. Bir daha tahıl alırsanız arpa ezmesi en iyisidir.... :) İlerde hamilelik falan olursa ayrı program gerekir tabi. Hele baharda dışarı çıkarlar ve karınlarını doyururlarsa su dışında hiç bişey vermenize gerek yoktur. Bu mübarek canlılar kendilerini doğada besleyebilirler rahatlıkla. Ancak özel şartlarda doğum, kış şartları vb. bize ihtiyaç duyarlar....
irfansagdinc link=topic=82594.msg983062#msg983062 date=1426621057' Alıntı:
Bir çift yavru akran keçi katmanızı öneririm.... çok keyifliler ve ayrıca da ilerde bu hayvanlar çoğalınca inşallahh.... daha iyi liderik yapıyorlar ... Ben de sizin gibi yıllar önce 5 koyun almıştım... şimdi sayamıyorum bile yüzlerce oldular ... çobanlar köpekler ve lider hayvanlar önemli hale geldi.. :)

Henüz getirmedi buğdayı aldığım adam, arayıp arpa soracam, eğer arpa varsa değiştireyim hemen :) oğlaklar da çok güzel ama çok hareketli oluşları beni düşündürdü, bir de keçi eti yemiyoruz ailecek, ilk başa kuzuları da büyütüp keseriz mantığıyla hareket edip kuzuya yöneldim ama giderek kurulan duygusal bağ bunu engelleyecek gibi :) bu arada dördü de erkek... :)

sebazios link=topic=82594.msg983171#msg983171 date=1426646246' Alıntı:
Cinsleri ivesi. Kalın kuyruklu, Doğu kökenli hayvanlardır. Soğuğa, yokluğa hastalığa dayanıklı ama verimleri de bi hayli düşüktür. (Etleri fena değildir ama) Urfa kebabını, Urfa kebabı yapan şey bunların kuyruklarındaki yağdır.

Beforvel, sinir sistemi ile ilgili sıkıntılarda kullanılan bi 'B' vitamini takviyesidir. Ne zararı, ne faydası olur. Size gerekecek maddeler Selenyum ve A, E, D vitaminleri. (Yeldif ve Ademin)

Obez olsunlar istiyorsan:

- Cereyansız, dar bi alanda, sınırsız kesif ve sınırlı kaba yem (kaliteli ot) ile (%80-20motanı ile), artı 3 günde bir, tek öğün silaj yada küspe (işkembeyi genişletmek için) vererek amacına ulaşabilirsin.

Sağlıklı (fit) kuzular istiyorsan o iş daha kolaydır. Bir ara onu da yazarım.

Evet 2 ' si saf ivesi et bakımından iyiler gerçekten, aldığım yerde de koçlarını gördüm büyük hayvanlar ama dişileri verimsizmiş, biri merinos kırması kuyruğu yarım yağlı ve kıvrımsız düz, resimde en geride kalıyor sadece kafası görünmüş... Diğeri de akkaraman, ivesi kırması... O halde beforveli kullanmıyorum. Yeldif ve ademin alacağım, onları ne şekilde kullanmam gerektiğini de izah ederseniz çok sevinirim. Bu arada dördü de erkek... :) Sadece besi amaçlı aldığımdan dişi almadım... Not düştüğünüz kısıma ise aynen katılıyorum. İlk fırsatta sağlıklı fit kuzular için vereceğiniz bilgileri bekliyorum... Verdiğiniz kıymetli bilgiler için teşekkür ederim :)

okanbeyim link=topic=82594.msg983204#msg983204 date=1426669019' Alıntı:
Henüz getirmedi buğdayı aldığım adam, arayıp arpa soracam, eğer arpa varsa değiştireyim hemen :) oğlaklar da çok güzel ama çok hareketli oluşları beni düşündürdü, bir de keçi eti yemiyoruz ailecek, ilk başa kuzuları da büyütüp keseriz mantığıyla hareket edip kuzuya yöneldim ama giderek kurulan duygusal bağ bunu engelleyecek gibi :) bu arada dördü de erkek... :)

Evet 2 ' si saf ivesi et bakımından iyiler gerçekten, aldığım yerde de koçlarını gördüm büyük hayvanlar ama dişileri verimsizmiş, biri merinos kırması kuyruğu yarım yağlı ve kıvrımsız düz, resimde en geride kalıyor sadece kafası görünmüş... Diğeri de akkaraman, ivesi kırması... O halde beforveli kullanmıyorum. Yeldif ve ademin alacağım, onları ne şekilde kullanmam gerektiğini de izah ederseniz çok sevinirim. Bu arada dördü de erkek... :) Sadece besi amaçlı aldığımdan dişi almadım... Not düştüğünüz kısıma ise aynen katılıyorum. İlk fırsatta sağlıklı fit kuzular için vereceğiniz bilgileri bekliyorum... Verdiğiniz kıymetli bilgiler için teşekkür ederim :)

20-30 günde bir, 1 ' er ml, deri altına.

sebazios link=topic=82594.msg983262#msg983262 date=1426683391' Alıntı:
20-30 günde bir, 1 ' er ml, deri altına.

Tamamdır teşekkürler :) Bugün ilk defa bahçeye çıkarttım evin önüne, henüz otlaklar yeşermedi köyde, bir iki haftaya tamamen çıkartıp otlatmayı planlıyorum. Diğer hocalar da kuzuların cazibesinden gönüllü çoban adayları :D Son resimleri de bunlar;

Resimler ve ekler

• IMG_20150318_152117 - Kopya.jpg
    IMG_20150318_152117 - Kopya.jpg
    3.9 MB · Görüntüleme: 590
  • IMG_20150318_152422 - Kopya.jpg
    IMG_20150318_152422 - Kopya.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 625
  • IMG_20150318_152118 - Kopya.jpg
    IMG_20150318_152118 - Kopya.jpg
    3.7 MB · Görüntüleme: 485
  • IMG_20150318_152117 - Kopya.jpg
    IMG_20150318_152117 - Kopya.jpg
    3.9 MB · Görüntüleme: 316
  • IMG_20150318_152422 - Kopya.jpg
    IMG_20150318_152422 - Kopya.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 292
  • IMG_20150318_152118 - Kopya.jpg
    IMG_20150318_152118 - Kopya.jpg
    3.7 MB · Görüntüleme: 265

okanbeyim link=topic=82594.msg983312#msg983312 date=1426694746' Alıntı:
Tamamdır teşekkürler :) Bugün ilk defa bahçeye çıkarttım evin önüne, henüz otlaklar yeşermedi köyde, bir iki haftaya tamamen çıkartıp otlatmayı planlıyorum. Diğer hocalar da kuzuların cazibesinden gönüllü çoban adayları :D Son resimleri de bunlar;

Ne kadar çıkartırsan o kadar iyi. Onlar kendine bulur yiyecek birşeyler. Ayrıca vitamin, mineral ihtiyaçlarını da karşılarlar.

O hayvanlar binlerce yıldır sadece mera ile nesillerini sürdürdü. Az bi takviye ile süper olurlar.

sebazios link=topic=82594.msg983347#msg983347 date=1426699171' Alıntı:
Ne kadar çıkartırsan o kadar iyi. Onlar kendine bulur yiyecek birşeyler. Ayrıca vitamin, mineral ihtiyaçlarını da karşılarlar.

O hayvanlar binlerce yıldır sadece mera ile nesillerini sürdürdü. Az bi takviye ile süper olurlar.

Kısaca en doğalı en güzeli diyorsunuz... :) Haklısınız... İşte amacım güzel bakabilmek. İyi bir başlangıç olsun ki sonra yeniden almak istersem cesaretim olsun :D

Hocam ... elbette hayvanları doğal haline bırakmak lazım. Çok et alıcam diye çok protein veya sunni yem sakın verme... Delibaş denen hastalık olurlar.. ambulans ile kasaba zor yetiştirirsin... hayvanları rahat ettirmek ve doğalarına bırakmak mümkün olduğunca son derece önemli.

irfansagdinc link=topic=82594.msg983399#msg983399 date=1426704724' Alıntı:
Hocam ... elbette hayvanları doğal haline bırakmak lazım. Çok et alıcam diye çok protein veya sunni yem sakın verme... Delibaş denen hastalık olurlar.. ambulans ile kasaba zor yetiştirirsin... hayvanları rahat ettirmek ve doğalarına bırakmak mümkün olduğunca son derece önemli.

Delibaş olunca çözümü yok biliyorum... Bu işi yapan tanıdıklarımız var delibaş olduğunda hızlıca elden çıkartıyorlar. Bazen denk gelirse biz de alıyoruz, çünkü biz kasaptan et almak yerine 1-1,5 ayda bir bir koyun alıyoruz. Hem daha ucuza geliyor hem ne yediğimizi biliyoruz... Aynen sağlıklı büyüsünler kiloları sorun değil, artık et olarak da bakamıyorum zaten.. Bana alıştılar, artık kaçmıyorlar, yanıma yaklaşıyorlar... :) Ahırları da dar değil, dikdörtgen şekilde 18 metre kare kadar bir yer, kapalıyken de rahatça hareket edebiliyorlar.

Hocam sunni yem sakın verme demek yanlış olur.

Rasyon ve besleme ile ilgili ayrınyılı bilgi için aşağıdaki linke göz atmanızı öneririm:

http://www.trakkulup.net/bilgi-kutusu/rasyon-hazirlama-programi-ve-kullanimi-(resimli-anlatim)/

• Beğen
Tepkiler: Ömer Bayram