Küresel Isınma ve Ormanlarımız

02.01.2016
2,334
3,121
Dünya uzerinde bizler her ne kadar farkına varmasakta küresel ısınmanın canlı hayatına olumsuz etkileri yavaş yavaş gerçekleşmektedir.

Bangladeş'in bazı yerleşim alanları eriyen buzulların ana suları yükseltmesi sonucu sular altında kalmıştır. Bu belkide en masum yanı çünkü ilerleyen yıllarda bir çok önemli yerleşim alanlarının sular altında kalacağını görmek mümkün,bu soruna karşı dünya ülkelerinin kayıtsız kalması meseleyi süreci daha da hızlandırıyor.

İnsanların kendi eliyle kendi dünyasını yıkmak dedikleri tamda böyle bir şey olsa gerek. Artan kentleşme,ormanların yok edilmesi(ülkemizde son yıllarda birçok önemli ormanda ciddi tahribatlar yapıldı),bilinçsiz sanayileşme ve bunlara bağlı olarak atmosfere salınan kontrolsüz sera gazları ve... sonuç felaketler zinciri; doğal afetler,iklim değişikliği,mikro canlıların mutasyona uğrayıp ölümcül virüs taşımaları ve buna benzer bir çok olası tehlike bizi bekliyor.

Evet bunu biz insanlar yaptık,bundan biz sorumluyuz ve bu olumsuz durumu istersek değiştirebiliriz. Bilindiği üzere ormanlar bir çeşit hava düzenleyicidir. Yani dünyanın hava filitresidir o halde sloganımız ormanlarımızı korumalı bulunduğumuz yerleri yeşillenirmeli olmalıdır.

Tabi ki diğer bir meselede dünyanın buna kayıtlı kalması ve sera gazlarını azaltması gerekiyor. Bununda yolu tarıma destek vermek ve tarım alanlarını korumaktan geçer. Kentleşme arttıkça hava kirliliğide artar.

Kırsal yaşam yok olmamalı!

Ben tükettiğim meyvelerin tohumlarını ve etraftan topladığım ağaç tohumlarını saklıyorum. Zaman buldukça çimlendirip köye dikiyorum. Geçen sene diktiklerim biraz küçüktü, hayvanlar ezmiş. Bu sene yeniden çimlendireceğim.

Herkes kendi kapısının önünü süpürürse mahalle temiz olur mantığı... Herkes fırsat bulduğunda ağaç dikse böyle bir sorun ortadan kalkmış olur. Ormanlar yağış miktarını artırır ve özellikle yaprak döken ağaçların olduğu ormanlar toprak kalitesini yükseltir. Meyveleri de kurda kuşa besin sağlar.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96