koyunlarda yapılması gereken aşılar

Benim de bir sorum olsun.

Küçükbaşlarda hangi iç / dış parazit ilaçlarını (mutlaka) kullanıyorsunuz?
Bizde ic parazit daha cok sıkıntı oluyor okzan türü haplar ile mücadele ediyoruz
Dış parazit sadece az miktarda kene olur pit pire fazla olmaz koyunda onada ivomec türü ilaçlar ile
Ivomec iç parazitede tesir ediyor ama hap daha garanti iç parazite
Devlet aşılari öd aşısı salgin olursa çiçek aşısı gibi yapiyor ilçe tarim ama çoğu kimse karma aşı çoklu olandan kendisi uyguluyor

• Beğen
Tepkiler: atila
İç / dış parazitlerde ilaç seçimini siz mi yapıyorsunuz, yoksa veterineriniz mi?

Sürünüzde iç parazit tespiti (dışkı muayenesi) yaptırıyormusunuz, yoksa genel (anladığım kadarı ile oksan ''her derde deva'' bir ilaç)olarak ''çok etkili'' parazit hapımı kullanıyorsunuz?

Yıl içinde veya yıllar içinde aktif madde değişikliği yapıyormusunuz?

Yıllardır sadece besi işi yapıyorduk.Koyuna hevesimiz çok fazla vardı.Geçen sene 30 koyunla başladık ve 1 senede koyun için edindiğimiz tecrübeden;
1) Brucella,veba kesinlikle yapılmalı.
2) Karma aşı yapılmalı
3) İç-diş parazit önlemleri alınmalı
3) İshale karşı koruyucu önlem alınmalı

Yıllardır sadece besi işi yapıyorduk.Koyuna hevesimiz çok fazla vardı.Geçen sene 30 koyunla başladık ve 1 senede koyun için edindiğimiz tecrübeden;
1) Brucella,veba kesinlikle yapılmalı.
2) Karma aşı yapılmalı
3) İç-diş parazit önlemleri alınmalı
3) İshale karşı koruyucu önlem alınmalı

Acemi birisi için (bendeniz) yazdıklarınızı biraz açarmısınız?
- Brucella ve veba aşı zamanı?
- Karma aşı ne için yapılıyor ve kime koyun? kuzu ? dönemi?
- İç dış parazit neler kullanıyorsunuz?
- İshale karşı hangi önlemler alınmalıdır?

Acemi birisi için (bendeniz) yazdıklarınızı biraz açarmısınız?
- Brucella ve veba aşı zamanı?
- Karma aşı ne için yapılıyor ve kime koyun? kuzu ? dönemi?
- İç dış parazit neler kullanıyorsunuz?
- İshale karşı hangi önlemler alınmalıdır?
Brucella koç katımından 2 ay önce yapılmalı.Canlı aşı olduğu için geç aktifleşiyor abi.
Karma aşı hem kuzuya hem koyuna.Kuzuya 15 günlük iken 2 li karma tavsiye ediliyor.Koyuna 9 lu karma yaptık.
İç dış parazit besi kuzusu ve koyun için okzan ve ivomec kullanıyoruz.Fakat bu yıl sıvı bi ilaç çıkmış ismini hatırlayamadım hem iç hem de dış parazit için çok etkiliymiş besi kuzusu için deniycez.
İshale karşı koruyucu önlem doğuma 2 ay kala K99 e coli aşısı vurmak abi.
Ayrıca kuzu doğar doğmaz koruyucu önlem olarak yeldif aşısı yapıyoruz.

• Beğen
Tepkiler: hayali53 ve atila
Okuduğum kadarıyla;
- OKZAN (Oxfendazol+Oxiclozanid) hapı karaciğer kelebeğinin sadece erginlerine karşı etkili. Onun yerine PARMİZOL (Triklabendazol+Levamizol) kullanılması daha doğru olmazmı?

- Yeldif beyaz kas / bohça hastalığı karşı kullanılan bir vitamin E, B1 ve selenyum preperatı. Ayrıca ishale karşı yeni doğan kuzuya septisemi aşısı yapıyormusunuz?

Okuduğum kadarıyla;
- OKZAN (Oxfendazol+Oxiclozanid) hapı karaciğer kelebeğinin sadece erginlerine karşı etkili. Onun yerine PARMİZOL (Triklabendazol+Levamizol) kullanılması daha doğru olmazmı?

- Yeldif beyaz kas / bohça hastalığı karşı kullanılan bir vitamin E, B1 ve selenyum preperatı. Ayrıca ishale karşı yeni doğan kuzuya septisemi aşısı yapıyormusunuz?
Abi bende deneyerek öğrenmeye çalışıyorum.Besi kuzusunda okzan çok etkili.Koyunlardada şuan bi sıkıntı yok.Parmizol hiç kullanmadık.Triclamox kullancam bu sene.
Evet yeldif beyaz kas hastalığı için abi her doğumda ağız sütünden sonra hemen vuruyoruz.
Kuzuya Septisemi yapmıyoruz.Koyuna doğuma 2 ay kala uyguluyoruz

• Beğen
İç dış parazite hap ve ivermektin yada dectomax kullanıyorum şahsen yeldif beyaz kas hastalığı için meralarimiz selenyum açısından oldukça fakir o yüzden her doğan kuzuya vuruyorum ishal olanlarda spectram jel yada baytril yada linco spectrum kullanıyorum bunun yanında 6 ayda bir koyunlara karma aşı sutkesen agalaksiya vuruyorum diğer aşıları çiçek veba mavidil brucella ilçe tarım tarafından uygulanıyor.

• Beğen