Koyuncuk Hakkında Pratik Bilgiler.

Bende oyle dusunuyordum 1 ve 1A diye dusunuyordum ama renk farkli olmasida kolay tabiki peki siz su anda koyunculuk yapiyonuz degil mi

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 7041X using TrakKulüp mobile app

Maalesef şuanda yapmıyoruz sattık yazın hayvanları tarla için şuanda çok pahalı koyun almıyoruz.

Renklerin farklı olma sebebi örneğin koyundaki renk siyah emen kuzu kırmızı renkte olursa hemen göze çarpıyor. o kuzu o koyunun değil bellki koyunun kendi kuzusu ya aç kalıyor ya o da başka koyunu emmeye çalışıyor müdahale etme şansınız oluyor... ikizlik ve üçüzlük durumlarında iş dahada kolaylaşıyor.

İkiz ve ya 3üz olursa sayının yanına I ve ya U harfları yapılabilir. İkiz anlamına ve ya üçüz anlamına gelen. örneğin

Koyun 2 ikiz doğurmuştur yeşil ile 3I yazarsınız yeşil 3. koyun ikiz doğurmuştur kuzularda da yine yeşil 3I vardır kuznun teki emiyordur diğeri emmiyordur yine müdahale edebilirsiniz...

• Beğen
Tepkiler: Devrim Ozturk
Cok tesekkur ederim kardesim. Benide bugunler bir koyun heyecani sardi cok acemiyim de mesela su anda yavru yapacak koyun kaca alinir birde koyun mesela kuzuladi tekrar o kuzu kac ay sonra koc ister yani ciftlesmek ister

Koyun fiyatları hakkında ciddi rakamlar duyuyorum ama şuan bir fiyat vermem yanlış olur çünkü benimki duyumdan ibaret kesin alıcı olunca net fiyatlar çıkar ortaya...

Tekrar koça gelmesi kuzu ayrıldıktan sonra hava çok soğuk ve ya çok sıcak değilse(ilk bahar sonbahar havası) hemen gelir hayvan doğumdan sonra aşırı kilo kaybetmemiş olacak açlık stresi yaşayan hayvan koça gelmez... Yani hemen koça gelmez biraz geç kalırsada havalar çok ısınabilir ve ya çok soğuyabilir buda koça gelmeyi olumsuz etkiler.

Sürekli ılıman giden yerlerde koyun her mevsim koça gelir. Bu hayvanların genel iç güdüleri ile alakalı çok sıcakta otlaklar kurur sular azalır. bu yuzden yavru doğurmak için uygun olmadığını hissederler. Çok soğukta yine açlık ve susuzluk problemleri olacağından sadece uygun iklimlerde koça gelme olur ;)

Bu dediklerin cok guzel bilgiler peki dogan kuzu kac yasinda koc ister sen de simdi diyosan ulan bisey bilmiyon koyunculugu nasil yapacaksin diye ama koyde yetistik buyuduk merak biraz bizimkisi

Yok canım estağfurullah olur mu...
İyi bakılan kuzularda 6. ayda gelmeye başlayabilir.

Biz bakariz ya hadi bizim kide 9 ayda gelsin hem ot bol bizde tesekkurler

yaşından erken kuzulayan koyuna haramına kuzuladı denir.
haramına kuzulayan toklunun damızlık değeri düşer.
yaşını doldurmadan koç katımı yapmamak gerek.
Mart kuzularını damızlığa bırakırsanız mevsim etkisiyle yaşını geçip gelişimini iyi tamamlar doğurduğu kuzular daha iyi olur satışta fiyatı iyi olur.
bu gün köyde koyunlar geçiyordu çektim.
karacabey merinosu
https://youtu.be/QB4LF4Rb2xc

Sagol ilhan baskan bizde harama olmaz helal olacak her is baskan senin bu hayvanlarda biz taki diyoz ama zil diye bilin belki o niye yok o ses cok guzel
bizde onu Birtane ekmekçi koyun alıştırılır ona takılır. mümkün olduğunca küçük şipşip denir yular gibi kafaya geçer hepsi o sesi takip eder yabancı meraya geçerken içine ot tepersin duyulmasın diye [emoji2]

ovada yan köylerin arazilere giriyorsan çan şipşip pek iyi birşey değildir.

• Beğen
Tepkiler: çiftcigardo
Bugun is takibine basladim koyuncunun yanina gittim ilk is olarak IMG_20180212_102656.jpg

• Beğen
Tepkiler: ORION