Köylerimizin durumu

Resimlerde köylerimizin halini görüyorsunuz. Bir memleketin bağımsızlığı köy ve tarımdan geçer. Nasıl olacak giden bunca insanın geri dönderilemsi veya bu konu hakkında ki görüşleriniz nelerdir ?

Resimler ve ekler

• 20180715_162907.jpg
    20180715_162907.jpg
    3.1 MB · Görüntüleme: 275
  • 20180418_151146.jpg
    20180418_151146.jpg
    2.4 MB · Görüntüleme: 259
  • 1491939111252.jpg
    1491939111252.jpg
    28.1 KB · Görüntüleme: 219
  • IMG-20170212-WA0038.jpg
    IMG-20170212-WA0038.jpg
    86.5 KB · Görüntüleme: 224
  • IMG-20170212-WA0045.jpg
    IMG-20170212-WA0045.jpg
    123.4 KB · Görüntüleme: 218
  • IMG-20170212-WA0022.jpg
    IMG-20170212-WA0022.jpg
    92.3 KB · Görüntüleme: 214
Şu mesele aşikar ki köyden şehire göç edenlerin durumu birçoğu ya çok iyi ya çok kötü. Fakat genellemesinjn aileleri dağıldı. Köyden hayvanalrini satan şehire göç eden ev aldı veya iş kurdu bütün hayatlarını bir moloz yığınına bağlayıp hayatlarını idame ettiriyorlar. Onun için dönecekelrini pek zannetmiyorum

• Beğen
Tepkiler: emrah doğan
Bilmiyorum neleri ne ile kiyasliyacaz
Yıl 2018 bazı şeyler çok değişiyor
Doğa iklim eskisi kadar cömert değil
Bilim teknoloji gelişiyor işçilik kolaylaşıyor insan gücü ile işçilik azaliyor
Makina ekipman traktörler büyüyor

Ama en kötüsü köyde kırsalda masraflar çoğalıyor
Hic olmayan ailede 4 adet cep telefonu ev interneti araba
Diğer Elektronik leri saymaya gerek yok
Ben 48 yaşındayim çocukluk yillarimda 5 adet kahvehane vardi bizim mahallede 5 i de dolu içkide vardı tekel birasi oyun kumar
Nerden buluyordu insanlar parayi nasıl geciniyorlardi bilmiyorum
Her evde 2 inek bir kac koyun keci tavuk ördek
Simdi 2 kahve var bom boş kimseler yok
Hayvancilik yapanlarda en az 20 inek yada 100 koyun yine umut yok
Hep yaşlılar genç çiftçi hayvanci adayi çok az
Bilmiyorum benimde oğlum var 19 yaşında benim isime aday inekcilik var koyunculukta var kuru tarim isterse sulu tarimda var ama diyemiyorum oğlum bu iş sana yeter
Kendisi bilir

köyde çok kazanc olmayabilir ama yukarıdaki arkadaşların söyledıkleri çok doğru şehırde bıttı artık ev kirasına ve gıdaya para yetiştiremez hale geliyor ve bır şekılde duzelmesı lazım yönetenlerde galıba bu krızı 2019 da görup artık farklı bır yönteme geçecekler yoksa hem şehır hem köy tat vermıyor milletçe cinnet halindeyiz

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Şu anda köylerde çiftçilik ile uğraşan ve ya hayvancılık yapanların yaş ortalaması 50 ye yakın.
Özetle 10-15 yil içinde köylerde tarım ve hayvancılık ile uğraşanların sayısı çok ama çok azalacak.
Almanya yurtdışından 1.6 milyon işçi alacak.
Biz de yurt dışından çiftçilik yapacak insan ithal edeceğiz gibi görünüyor.
Çoban ithali bunun ilk göstergesi.

Bu iş trakya da değişti artık çiftçiliği gençler yapıyor biraz kendi yeri geri kalanı icar 700 800 dönüm yerler işleniyor tabi bunun yanında çoğumuzun ayrıca bir işi var kimi fabrikada kimi memur ama çiftçiliği isteyen benimseyen gayet iyi ve verimli yapıyor mesela bir arkadaşımda 135 çakal ve 20 dönüm tarla kalmıştı şuan 3-4 tane traktörü var bu yıl 1400 dönüm mısır ekti yani yapmak isteyen gayet iyi yapıyor köylerin boşalması bir yandan da iyi çünkü işi makineler yapıyor zaten ben kendi adıma gayet memnunum bizim köyden bahsedersek eğer 1500 den fazla nüfus vardı 10 yıl önce şuan 2 yaş altım ve 2 yaş üstüme baktığımda çiftçiliği yapan 2 kişiyiz geri kalanlar çorlu burgaz dağıldı yapmak istemiyor bizse daha ne kadar yer çalışırız onun hesabındayız he şu var hanım çalışıyor ben memur olarak çalışıyorum şehir merkezi 15 dakika köyden gelen ne gelirse yine köye yatırıyoruz bu yüzden yapıyoruz sadece çiftçilik yapmak hayal artık belki emeklilikte. Bu dünyanın her yerinde böyle 20000 dönüm çalışan adamlar da farklı işler yapıyor.

Bu iş trakya da değişti artık çiftçiliği gençler yapıyor biraz kendi yeri geri kalanı icar 700 800 dönüm yerler işleniyor tabi bunun yanında çoğumuzun ayrıca bir işi var kimi fabrikada kimi memur ama çiftçiliği isteyen benimseyen gayet iyi ve verimli yapıyor mesela bir arkadaşımda 135 çakal ve 20 dönüm tarla kalmıştı şuan 3-4 tane traktörü var bu yıl 1400 dönüm mısır ekti yani yapmak isteyen gayet iyi yapıyor köylerin boşalması bir yandan da iyi çünkü işi makineler yapıyor zaten ben kendi adıma gayet memnunum bizim köyden bahsedersek eğer 1500 den fazla nüfus vardı 10 yıl önce şuan 2 yaş altım ve 2 yaş üstüme baktığımda çiftçiliği yapan 2 kişiyiz geri kalanlar çorlu burgaz dağıldı yapmak istemiyor bizse daha ne kadar yer çalışırız onun hesabındayız he şu var hanım çalışıyor ben memur olarak çalışıyorum şehir merkezi 15 dakika köyden gelen ne gelirse yine köye yatırıyoruz bu yüzden yapıyoruz sadece çiftçilik yapmak hayal artık belki emeklilikte. Bu dünyanın her yerinde böyle 20000 dönüm çalışan adamlar da farklı işler yapıyor.

Güray kardeşim, Lüleburgaz in hangi köyü?
Maşallah, tebrik ederim sizi.

• Beğen
Tepkiler: guray
Köylerde ikamet eden çok az yaşlı nüfus kaldı hayvancılık bitmek üzere. Geceleri sokaklar hayalet köy gibi. Çiftçilik işlerini yapan şehire gidiyor, köyde çiftçi yaş ortalaması 55, köye telefon açılıyor yağmur varmı yokmu kontrol ediliyor, gelip gübre atıp yine gidiliyor. 65 yaşına dayanan gücü kuvveti kalmayan kişiler, erkek çocuğu olmayan veya olupta çocuğu traktöre binmeyenler yerlerini icara verip şehirde yaşıyor. Köyde icarla yer toplayan 30-40 yaş arası 8-10 çiftçi kaldı, şuanda ve gelecekte benim yaşımda bu işe meraklı olan çiftçilik yapıcak sayımız da 4-5 kişi. 10sene sonra köyde 100 çks var ise bu sayı 40a düşeceğini düşünüyorum.

Genelde emekliler yazın kasabaya şehre gidiyor.ilkbaharda 2-3 sığır alıyor.kış gelmeden satıp yine gidiyor.köyde odun mu yakıyım? Kar yağınca şehre inemem vs. Haklı bahaneleri var.
Gençlerin bahaneleri ise belli.en azından mal para etse.para kazanmıyor ne buğday ne süt ne de et.

Erzurumu da aynı,Kastamonusu da aynı,Trakyası da aynı.Üretmemek ama tüketecek bir şeyleri olsun istemek, çalışmamak ama para kazanmak istemek, elindekilerin değerini bilmediği için onları da kaybetmek, toprağını işlememek ama biri müşteri olunca almasın diye boğazda yalı fiyatı istemek.Her yer aynı. Üretime devam eden bütün çiftçilerimize selam.Onlardan sonrasını onlardan sonrakiler düşünsün.

Erzurumu da aynı,Kastamonusu da aynı,Trakyası da aynı.Üretmemek ama tüketecek bir şeyleri olsun istemek, çalışmamak ama para kazanmak istemek, elindekilerin değerini bilmediği için onları da kaybetmek, toprağını işlememek ama biri müşteri olunca almasın diye boğazda yalı fiyatı istemek.Her yer aynı. Üretime devam eden bütün çiftçilerimize selam.Onlardan sonrasını onlardan sonrakiler düşünsün.
Günümüzün bir paragraflik özeti olmuş. Eline sağlık Cemal abi.