Korunga ve fiğ desteği

Selamun aleyküm. Bugün sitelere düşen habere göre 5 yıl boyunca korunga ve fiğ eken üreticilere tkdk aracılığıyla dekar başına çok ciddi destek verilecekmiş. Tkdk nın sitesinde birşey bulamadım ama linki aşağıya koydum. Yakında şartları açıklanır.

http://www.tarimpusulasi.com/destek...i-5-yil-boyunca-her-yil-odeme-yapilacak/26468

bakan bence yatırımları çok göstermek için eski parayla şu kadar katirlyon destek yaptık diye diye sıfırları karıştırmış. 2300 lira dönüme ne demek ne para yeter ne de fii korunga tohumu yeter:)

bakan bence yatırımları çok göstermek için eski parayla şu kadar katirlyon destek yaptık diye diye sıfırları karıştırmış. 2300 lira dönüme ne demek ne para yeter ne de fii korunga tohumu yeter:)

bence sıfırları karıştırmadı destek miktarı doğru olabilir... bazı şartları olacaktır büyük ihtimalle yoksa dağa taşa korunga eker millet...

bence sıfırları karıştırmadı destek miktarı doğru olabilir... bazı şartları olacaktır büyük ihtimalle yoksa dağa taşa korunga eker millet...
Dekar değil hekta diyor orda yani 10 dekardan bahsediliyor yani dekara 5 yılda 230 lira gibi bi rakam ortaya cikiyor 5 e böl yıllık 45 tl gibi birakama tekabül ediyor

• Beğen
Tepkiler: Aydın38
Dekar değil hekta diyor orda yani 10 dekardan bahsediliyor yani dekara 5 yılda 230 lira gibi bi rakam ortaya cikiyor 5 e böl yıllık 45 tl gibi birakama tekabül ediyor

yıllık hektar başına 2300 lira yani yıllık dekara 230 lira diyo...

''Beş yılın üçünde fiğ ekimi yapan üreticilere, hektar başına yıllık 2 bin lira, 5 yıl boyunca korunga ekimi yapan üreticilere hektar başına yıllık 2 bin 300 lira destek ödenecek.''

Destek artırılınca eken çoğalacak. Şayet kullanım orantılı olarak çoğalmazsa birim dekar başına yeteri kadar verim alınmazsa (ben 30 dönümden 1800 kg aldım.) Eken için çok değerli olacağını sanmıyorum..

Ben 6 dekardan 120 balya aldım balyalar yerinden kalkmıyor..
Hocam ben üretip satmak için ektim. Lakin bizim oralarda fiğ balyasına lüks gözü ile bakıldığında kimse almaya yanaşmıyor. Zaten yağmurlarda balya yapmaya izin vermedi. İçine ektiğim arpalar dan 30 dönümden 1 hak çıkmadı. Fiğ yatınca yarısı tarlada kaldı. Ama en önemlisi pazar yok. O yüzden ben ekmeyi düşünmediğinden tohumluk olarak sakladığımı da sattım. Artık müdaveme için ekersem de nohut ekmeyi düşünüyorum.

Ben araştırdım varmış aslı. 10 dönüme 2200 TL destek dönüme 10 TL gider desteği ve 1 seferlik 300 TL danışman ücreti. Bunuda her yıl veriyor yani danışman ücretini saymazsak yılda dönüme 230 TL gibi bir destek verilecek ancak sınırsız ekemiyorsun yani 1 kişi 300 500 dönüm ekemiyor. Amac tarlanın ıslahı ve kaba yem. Birde şu an sadece Ankara Beypazarı da. İlerde cogaltilirsa bile ipart illerinde. Benlik bir durum yok. bizim il iparta girmiyor. Takip edin size gelirse çok iyi bir fırsat.

• Beğen
Tepkiler: sml ve icendek