Kış mevsiminde -25'i gören kanola

Ynt: Kış mevsiminde -25'i gören kanola

Bizim bölgemizde-25 görülmedi ( üstelik balkan) fakat komşularımızın kanaloları hepsi dondular. (Arılarımızın aç kalmasından korkuyorum. :)
Sorduğumda dondular dedi .Sebebi ne olabilir.Tohum çeşitimi,ekim zamanımı ekim derinliğimi.

uğur BOZ link=topic=82705.msg984760#msg984760 date=1426961519' Alıntı:
Bizim bölgemizde-25 görülmedi ( üstelik balkan) fakat komşularımızın kanaloları hepsi dondular. (Arılarımızın aç kalmasından korkuyorum. :)
Sorduğumda dondular dedi .Sebebi ne olabilir.Tohum çeşitimi,ekim zamanımı ekim derinliğimi.
Nedeni gec ekim kanola ekim ayı başında çıkmış olmalı ki kışa güçlü girsin gecikirse soğuk geçen bu yıl gibi yıllarda donuyor

Bölge şartlarına göre erken ekim mesela konya şartlarında eylülün ilk haftası yağmurlama sulama ile çıkartma ve ilk donlardan önce 6-8 rozet yaprak seviyesine ulaştırma ve güçlü bir kök yapısını elde etme kanola filizlerinin kışa sağlıklı girmesini sağlıyor.bu sene en az 10\15 gün gndüz sıcaklıkları bile -10/-18 seviyelerindeydi bunun yanında kar örtüsü tipiiden dolayı nerdeyse hiç olmadı konya için extrem sayılabilecek bir kış geçirdik çünkü dondurucu soğuklar uzun süreliydi şükür ki bitki sağlam kök yapısıyla kışı atlattı .kanola için olmazsa olmaz doğru zamanda tatmin edici çıkış .

çiçeklenmesi eşit duruyor tarlanın bu çok iyi birşey.demek stres faktörleri yok gibi .bizdeki 3 lü karışım var mı sizde de ya da farklı neler yaptınız?ekim sıklığı çok iyi duruyor.inşallah istediğiniz gibi olur

Bölgede ürün yeni geçen senelerde tarla kenarına biraz yaprak biti oluyor yalnız mücadele için gerekli ekonomik eşiğin altında olduğunu düşünüyorum onları uğur böcekleri ve larvalarına havale ediyorum