Kimyasal gübre organik tarımı bitiriyor

Ynt: Kimyasal gübre organik tarımı bitiriyor

Kusura bakmayın ama boş konuşuyorsunuz arkadaşlar abiler.Şimdi kim gidiyo da tonuna bayıla bayıla 1500 lira para veriyo,atmayın bakalım 1 oluyor mu olmuyor mu mahsül.Fatih kardeşimiz haricinde çözüm üreten yok,çözüm üretelim yoksa tabi kimse gübre atmasın çok verim alsın mahsül çok para etsin dünyada barış olsun ohooo söyleyince nası güzel oluyor mesele çözüm üretmekte :)

arkadaşlar hiç gübresiz ekin eken binlerce çiftçi var.
ben 2008 yılından beri kullnımıyorum sadece şuan ki arpada buğdayda 5 kğ taban gübresi kulladım.hiç kullnamayan yılladır eken ler var. köyümde çevre köylerde bir çok yer geziyorum gittğim yerlerde de görüyorum çok az gübre kullnılıyor.
azaltın.başka çeresi yok.

köylü link=topic=52471.msg540357#msg540357 date=1329492426' Alıntı:
arkadaşlar hiç gübresiz ekin eken binlerce çiftçi var.
ben 2008 yılından beri kullnımıyorum sadece şuan ki arpada buğdayda 5 kğ taban gübresi kulladım.hiç kullnamayan yılladır eken ler var. köyümde çevre köylerde bir çok yer geziyorum gittğim yerlerde de görüyorum çok az gübre kullnılıyor.
azaltın.başka çeresi yok.
kaç kg verim alıyorsunuz peki

Kimyasal gubre organik tarimi bitiriyor mu

Eyer gubre atmazsan tarlaya tarladan mahsul alacagini sanmiyorum en azindan bizim bolgede boyle mesela simdi bahar gubresi atma zamani gelde gubre atma 28 kilo 26 nitrat aticam dun tarlalari gezdim 30 kiloya cikarmaya karar verdim artik tarlalar gubresiz mahsul vermez verirde kazancli olmayiz .

siz siz biz biziz .kazanıyoruz şükür.ister inanın ister inanmayın.ekim raporu hazırlayamadık.bakanlıktan çıkmadı.eskiden kimyasal mı var dı.adamlar bas bas bagırıyor yazıyor boşa mı yazıyor çiziyor.

Kimyasal gubre organik tarimi bitiriyor

Adamlar hep bagirir oyle her soylenene inansaydik halimiz harapti simdi . Sende bas bas bagiriyorsun nohut nohut diye sana inananda olur inanmayanda olur buna saygi duymak gerekir ben sahsen nohut falan ekmiyorum yanliz ekseydim kesin en az 10 dunum ekerdim senin nohutlarindan koylu kardes sonucta pek fazla bisey kaybetmezdim :)

steyr5454 link=topic=52471.msg539973#msg539973 date=1329466096' Alıntı:
güzel bir konuya değinmişsiniz tarlada bizzat farkettik biz geçen yıl hiç kullamadığımız bir organik karışımı olan tavuk gübürünü beyaz kabağa denedik rengi süper çıktı kimyasal gübredende çok ucuz nasib olursa bu yılda kullanacağız
hangi marka gübreyi, dekara ne kadar kullandınız, sadece kabakta mı denediniz

Guvenilir markalarin kimyevi guberelerini atmayip ondan sonra kaynagi belirsiz urunleri kullanmak daha zararli olabilir toprak icin... organik tarim belki onemlidir pazari vardir, ancak organik tarim yontemleri ile dunya nufusunun beslenmesi mumkun degil. Ithalat ile her seferinde fiyatlar dusuruldugunde biz de birim alandan aldigimiz verime bakmaliyiz. (Bazi ihracatci ulkelerin tarimsal tabii maliyet avantajlarinin ilgili mercilerce goz onunde bulundurulmasi ve dogru stratejik kararlarin seffaf bir sekilde devlet tarafindan verilmesi gerekliligini ihmal ettigimi dusunmeyiniz.) Haliyle tabii sartlarin sinirlandirmasi soz konusu, kimi tarla fosfor acisindan zengindir pH uygundur, oradan taban gubresi kullanmadan da her sene iyi verim alinir. Kimi yerin yagisi uygundur birim alandan cok daha fazla verim alinir. Ancak ornegin Ic Anadolu ' nun buyuk kisminda taban gubresi kullanmazsaniz verim alamazsiniz, cunku toprak fosfor bakimindan fakir. Ayrica organik tarim isgucu gereksinimli bir tarim metodudur, sulama icin is gucu bulunamayan sartlarda, uc defa el capasini kim yapacaktir?

Guvenilir markalarin kimyevi gubrelerinin icerigi bellidir ve tarlaya cok uzun sure kalici zarar verebilecek maddeler icermezler. Ancak her hangi bir zirai ilac bayiinin abi bu ot ilaci super diye verecegi markasiz bir ilac, veya bilmemne bik bik yosunu ozu veya bilmemneoik asit cok iyi diye verecegi katki maddesinin icinde ne olacagi belli olmayabilir bence asil tehlikeler buradadir.

Aslında buradaki sorun basit.

Kimyasal gübreleri, toprağın verimliliğini sürdürebilmesi için tek başına yeterli görüyoruz.

Oysa değil.