Kanola ekimi Edirne

Biz ucu ucuna tamamladık ama merdane çekemedik üzerine. Bakalım nasil olacak. Metre karaye 5 lt yağış var. Artık hayırlısı deyip yağmur sonrası kontrol edeceğiz.
Fabrikada çalıştığım için babama yardıma gidemedim. Tarlalar hazırdı tek kişi ekebiliyor ve izin alamayacak kadar sorunlu işler vardı fabrikada. Ayrica Yağmurun bu kadar erken saatte yagacagini da tahmin etmemiştik açıkçası. Sonucu yazarım.
Kalan yerfleri ekebikdinizmi yoksa sakınc alımı.

Kalan yerfleri ekebikdinizmi yoksa sakınc alımı.
Her yıl 150 dekar civarı kanola ekiyorduk. Gecen yıl tarlalarda çok orabanj çıktı. Dolayısı ile bu yıl daha önce orabanj a rastlamadigimiz tarlalara ekim yaptık 50 dekar ekebikdik. Orabanj olan ile olmayan tarla arasında en az yüzde 50 verim farkı oluyor. Dikkat etmek gerek 1 yıl emekler boşa gidiyor.
5 kg yağış bizde cimlenme ye yetmedi dolayısı ile dün tarlalar merdane çektik. Ekimin ilk haftasındaki yağışı bekliyoruz.

Tarlanın 21, 22 ve 25 Eylül resimlerini yüklüyorum. 23 ve 24 Eylül resimleri farkli bir telefonda resimleri birlestirip kanola üretimini baştan sona fotoğraflamayi istiyorum.
IMG_20190921_105347.jpg
IMG_20190921_161857.jpg
IMG_20190928_152803.jpg
IMG_20190928_232550.jpg

Abdul arkadaşım pt 200 un verimi nasıldı. Bu yıl ki denemelerinden kısaca bahseder misin. Selamlar

Bu sene verimler kotuydu bizim burada. Pt200 den 370 kg aldik. Verimi dusuren bir etken de gec bicim oldu. Bicerdover bulamadik normalde 20 haziran gibi biceriz ama bu sene 5 temmuz da zorla bicebildik. Ust kozalarda acilmalar vardi. Malum bu sene cok poyraz yapti trakya da. Diger expower cesidi ortalamamiz da 340 kg civarlarinda kaldi.

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker
andül34 ben çıkıştan sonra üre yerine aminyum sülfat almıştım atmak için,3 karışımdan öncemi sonramı
atayım.
benim tarlalarım çok kumlu ,kükürtlü bübre kumluyerlerde suyu dah iyi tutuğunu söylediler, Yılmaz beyde böyle önermişti ububat için ,kanaloyada uyarmı
üreyi şubat ve mart ayında atacağım.

Erken degil de biraz daha kisa dogru birakirsaniz daha iyi olur. 20 kasim-10 aralik arasinda amonyum sulfat gayet iyi is yapacaktir.

• Beğen
2. Uclu karisimi ortasinda yesil tomurcuklar gorunecektir. Su sekilde

Ekli dosyayı görüntüle 32806

Gecen sene 10 martta cekmisim bu fotografi. Iste bu zamanda ben 60 ml Madison ilaci ile 40 ml tebuconazole etken maddeli( herhangi bir marka olabilir. Bizim kullandigimizin markasi TILSIM di) fungusit ilacini karistirabilirsiniz. yalniz icindeki tebuconazole etken maddesin %25 olmasina dikkat etmelisiniz.

Yine bocek ilaci ve borun miktarini da 200-300 bandinda maliyetine gore karistirip atabilirsiniz.

Bu sene icin yukaridaki fungusit karisimi ile ugrasmak zorunda kalmayabilirsiniz. Cunku Buyuk karistiran fuarinda Bayer in Prosaro isimli ilacini bu sene piyasaya surecegini soylediler. Bu yeni ilac bu iki etken maddeyi iceriyor. Yani direkt olarak bu ilaci alipta atabilirsiniz.
abdül34
birinci ve ikinci üçlü karışımları çatalca veya silivride tami edebilirmiyiz ist ,eneze gideceğm bu hafta,karışımı atarız,
inçe yaprak ve geniş yaprak ilacinı attım 15 gün oldu
kum tarlanin birini bozdum çok seyrek .çıktı susam ekergibi ekmiş.tim,
diğer kum tarlam çoook sık çıktı 1m karede 60 ,70 kök çıktı
selamlar.

abdül34
birinci ve ikinci üçlü karışımları çatalca veya silivride tami edebilirmiyiz ist ,eneze gideceğm bu hafta,karışımı atarız,
inçe yaprak ve geniş yaprak ilacinı attım 15 gün oldu
kum tarlanin birini bozdum çok seyrek .çıktı susam ekergibi ekmiş.tim,
diğer kum tarlam çoook sık çıktı 1m karede 60 ,70 kök çıktı
selamlar.

Edebilirsiniz tabi benim ilac aldigim ilac bayisinde ilaclar mevcut. Tanidiginiz varsa baska ilac bayilerine de sorup fiyat karsilastirmasi yapabilirsiniz. Aslinda cok sik cikmamis metrekare de 60-70 bitki. Kista da biraz kaybetse 50 civarina dusebilir. Bu da ne sik ne seyrektir.

• Beğen