Kabak çekirdeği ot ilacı BONAFLAN WG hakkında

Herkese iyi akşamlar, iki yıldır küçük kıyı parsel sululara 10 dekar gibi çerezlik kabak çekirdeği ekiyoruz. Ektiğimiz bu parsellerde sirken otu başta olmak üzere yoğun bir ot ile mücadele ediyoruz. Kör çapa ve ara çapayı tek başıma yaparken çok zor oluyor. Bu sene ekimden önce ot ilacı atmayı düşünüyoruz. İnternette araştırma yaparken BONAFLAN WG diye HEKTAŞ ın bir ot ilacı tavsiye edilmiş. Bu ot ilacını kullanan var mı? Kullanan var ise tecrübelerini paylaşabilir mi? Bu yılda 11 dekar yer kabak çekirdeği ekeceğim, bu hafta sonu tarla hazırlığım olacak, bu hazırlık esnasında ekimden önce kullanmayı düşünüyorum... Bu konuyla ilgilenen tüm herkese şimdiden teşekkürler..

https://www.youtube.com/watch?v=CIYxOhGKj6E

Evet öyle dediler. Haftasonu tarlayı sürüp, 3 defa tırmık çekmeyi düşünüyorum. 2. Tırmıktan önce bu ilacı HOLDER ile atıp tırmık ile karıştırmayı düşünüyorum...aynı tarlalara Ekim ayında buğday ekiyoruz. Kabak çinko kaynağı buğdayı güzel oluyor...

Bonoflan i son tirmik altina dekara 1 litre humik asit ile uygulayin eskisehir ciftelerde cok kullanan var bunu uyhuladiniz yine ot geldi o zaman da basagran ve ramox bezelye ot ilaclarini bezelyeye onerilen dozlarin yarisi seklinde ustten uyhulayin kabak biraz sallansa da otlar oluyor kabak devam ediyor ust uste getirmemeye ozen gosterin

Bonoflan i son tirmik altina dekara 1 litre humik asit ile uygulayin eskisehir ciftelerde cok kullanan var bunu uyhuladiniz yine ot geldi o zaman da basagran ve ramox bezelye ot ilaclarini bezelyeye onerilen dozlarin yarisi seklinde ustten uyhulayin kabak biraz sallansa da otlar oluyor kabak devam ediyor ust uste getirmemeye ozen gosterin
Bu hafta sonu kabak yerini hazırladık. Önce tarla sürüldü. Bir gün sonra 2 kat borana çekildi. 40 lt/da su ile 175-200 gr/da olacak şekilde karıştırılıp tarlaya püskürtüldü. Arkasından 1 saat içinde 1 kat daha borana çekilerek karıştırıldı. 2-3 hafta içinde yağmur geçişleri görünüyor...Kabak ekmeden önce son tırmığı çekip ekeceğiz. Humikasiti ilaçla karıştırmak istemedik.

Yapraktan uygulayacağız...

İki yıldır kabak çekirdeği ekiyoruz. İlk yıl 90 kg ikinci yıl 80 kg dekarda verim alabildik.

Zamanında çapa yapamadık. Zamanında suyu veremedik. Verim ona göre oldu. Kabak yerinde buğday çok güzel sonuçlar verdi. Denediğimiz yerler dere yanı küçük parseller. Bu yılda tohum gübre alabilmek için 11 dekar sulu kıyı tarlamızı ekeceğiz..

Ot için bu bonaflan umarım özellikle sirkeni keser.. 23 Nisan 1 Mayıs arası Ekim yapılacak...

Tecrübeli arkadaşların bu konuda tecrübeleri varsa uygulamaları konularında bilgi paylaşımlarda memnun kalırım...

Bu sene kooperatifden Ürgüp sivrisi tohum aldık.

Havalı mibzerle Ekim yapılacak lakin dabana gübre kabak çekirdeğinde kaç kg atılır. DAP mı yoksa farklı bir gübre mi atılıyor bu konularda tecrübe eksikliğimiz var...

Her türlü cevap için teşekkürler...

Bu hafta sonu kabak yerini hazırladık. Önce tarla sürüldü. Bir gün sonra 2 kat borana çekildi. 40 lt/da su ile 175-200 gr/da olacak şekilde karıştırılıp tarlaya püskürtüldü. Arkasından 1 saat içinde 1 kat daha borana çekilerek karıştırıldı. 2-3 hafta içinde yağmur geçişleri görünüyor...Kabak ekmeden önce son tırmığı çekip ekeceğiz. Humikasiti ilaçla karıştırmak istemedik.

İki yıldır kabak çekirdeği ekiyoruz. İlk yıl 90 kg ikinci yıl 80 kg dekarda verim alabildik.

Zamanında çapa yapamadık. Zamanında suyu veremedik. Verim ona göre oldu. Kabak yerinde buğday çok güzel sonuçlar verdi. Denediğimiz yerler dere yanı küçük parseller. Bu yılda tohum gübre alabilmek için 11 dekar sulu kıyı tarlamızı ekeceğiz..

Ot için bu bonaflan umarım özellikle sirkeni keser.. 23 Nisan 1 Mayıs arası Ekim yapılacak...

Tecrübeli arkadaşların bu konuda tecrübeleri varsa uygulamaları konularında bilgi paylaşımlarda memnun kalırım...

Havalı mibzerle Ekim yapılacak lakin dabana gübre kabak çekirdeğinde kaç kg atılır. DAP mı yoksa farklı bir gübre mi atılıyor bu konularda tecrübe eksikliğimiz var...

Bu sene ilk defa bende ektim.
Tecrubeli abilerimden sorup soruşturdum.
Tohumu mantar ilaci ile kariştirdim.
Dekara 1.750 kg tohum kullandim.
Dap gubreside dekara 12 kg attim. Yarin capa ve seyratme var kabak bu sene verimli görünüyor insallah..

İlacın herhangi bi yan etkisi oldumu faydasi zararı neler gözlemledin

İlacın herhangi bi yan etkisi oldumu faydasi zararı neler gözlemledin
Kabak çekirdeği için yan etkisini görmedik büyük oranda otu kesti. Ancak yinede belli bölgelerde sirken oldu. Memnun kaldık... Çapa yinede gerekli ama çapacı yerine kendim ara capasini çapa makinesi ve sırt tipi capamix ile kendim 4 günde yaptım. 11 dekar alanda kabak 3 yaprak tayken daha fazla gelişme olursa otun önü alınmıyor... Sulama şart kabak çekirdeğinde biz kuyudan lombardin ile suluyoruz. Üst gübreyi yeterli vermediğimiz için 90 kg verimi geçemiyoruz. Ancak yinede kabak çekirdeği karlı iş... İyi gübreleme iyi bakım ve sulamada 150-160 kg/da verimine ulaşanlar var...

• Beğen
Tepkiler: DemirdöğeN