Kaba Yem Besiciliği

Arkadaşlar Selamun Aleyküm,
Ben kısa bir süre önce emekli oldum ve artık memleketime dönüp hayvancılık yapmak istiyorum. Çocukken babadan-dededen gördüğüm yöntemlerle uzun süreli ve başarılı bir iş yapamayacağımı düşündüğümden bu işte bilgili ve tecrübeli olan sizlere danışmak istedim.
Yaklaşık 800 dönüm (1000 metrekare) arazim var. Ben bunun bir kısmına korunga bir kısmına ise yulaf otu ekerek tamamen kaba yeme dayalı büyükbaş hayvan besiciliği yapmayı planlıyorum. Tamamen kaba yeme dayalı olmasındaki maksadım şu; devletin yem bitkilerine olan desteklermelerinden dolayı en düşük maliyet elde edilmesi. Benim sizlere sormak istedim 2 aylık sütten kesilmiş ve yeme düşmüş holstein erkek danaları 18 aylık oluncaya kadar yani 16 ay boyunca yularıda ismini verdiğim otlarla beslersem besi sonunda yaklaşık kaç kilo karkas ağırlığına ulaşırlar ve bu 16 aylık besi boyunca toplam yaklaşık kaç kilo ot tüketirler?

Ben kısa bir süre önce emekli oldum ve artık memleketime dönüp hayvancılık yapmak istiyorum. Çocukken babadan-dededen gördüğüm yöntemlerle uzun süreli ve başarılı bir iş yapamayacağımı düşündüğümden bu işte bilgili ve tecrübeli olan sizlere danışmak istedim.
Yaklaşık 800 dönüm (1000 metrekare) arazim var. Ben bunun bir kısmına korunga bir kısmına ise yulaf otu ekerek tamamen kaba yeme dayalı büyükbaş hayvan besiciliği yapmayı planlıyorum. Tamamen kaba yeme dayalı olmasındaki maksadım şu; devletin yem bitkilerine olan desteklermelerinden dolayı en düşük maliyet elde edilmesi. Benim sizlere sormak istedim 2 aylık sütten kesilmiş ve yeme düşmüş holstein erkek danaları 18 aylık oluncaya kadar yani 16 ay boyunca yularıda ismini verdiğim otlarla beslersem besi sonunda yaklaşık kaç kilo karkas ağırlığına ulaşırlar ve bu 16 aylık besi boyunca toplam yaklaşık kaç kilo ot tüketirler?
iki aylık buzağıyı sadece korunga ve yulaf ile beslerseniz besi süreniz gerçekten çok kısa olabilir.

tahmini 3 ay içinde Sivasın soğuk iklimi ve yetersiz beslenme sonucu tamamı ölür ve besi bu şekilde sonuçlanır.

• Beğen
Tepkiler: sivastarım

Size tavsiyem koyun alın 200 civarı koyun bakarsınız rahatça sırf o araziyle ayrıca yulaf yerine reygrass ekebilirsiniz yulaf kendine katlanamaz literatürde böyledir ard arda ekilemez ama reygrasta bu yok ayrıca reygrası sivasta sulamasız 2 kez biçersiniz daha rasyonel bir seçim olur

Hayvanları sadece otla beslerseniz çok daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Batıda keşif yem diye bir şey yok. Ama önemli olan otların biraz çeşitlendirilmesi. Hayvanın günlük enerji protein mineral ve vitaminlerini karşılayacak biçimde rasyonel hazırlanmanız lazım. Sadece ot yiyerek et cinsi bir hayvan 550 600 kg ye ulaşabilir. Ot saman olmayacak. Kaliteli kaba yem. Yani korunga yonca fiğ ve ota biçilmiş buğday yulaf arpa. Besi sonunda üç beş kilo keşif yem eklersiniz. Arpa ezmesi yada fabrika yemi denen pelet yem. Olur olur. Bal gibi olur. Şunu unutmayalım büyükbaş in temel besin maddesi ottur.

• Beğen
Holstein et ırkı değil ama yinede yerli hayvanlardan iyi kilo aldığı söyleniyor. Bir Simental sen ayda 45 kilo alması normal kabul ediliyor. Holstein onun en fazla 3 beş kilo gerisinde kalır en fazla.. 80 kilo bir buzağıyı 12 ay besiye alsanız 12*40 480 kg olur. Artı 80 kendi ağırlığı 560 kg. Zaten ideal kesim kilosuna 550 600 kg canlı ağırlığa ulaşınca gerceklesir

• Beğen