IZGARA KULAK DENEYİMİM

Selamlar.
Konuya yeni baktım.
Hayırlı olsun.
Benim fikrim ızgara kulaklı pulluklar kuru toprak çalışmalarında aradan sıyrılan toprağın yükü azaltmasına yardımcı olmak ve toprağı sürüm sırasında biraz daha küçük parçacıklar halinde kalmasını sağlamak.
Buraya kadar iyi.
Ağır tavlı topraklarda yine tutacağı malum.
Halen daha yapışmayan teflon teknolojiyi yakalamayan bir sanayimiz mevcut.
Bu ülkede çamur tutmayan pulluk ile sürümde yurt genelinde kazanılacak mazot geliri bile sanırım korkutucu bir rakam olur.
Biz bundan 4-5 yıl önce köyün hemen yanında 10 dekar kare şeklinde bir tarlayı bir tarlada küçük bir deneme yapmıştık.
Yarısını her başta pullukları temizleyerek,yarısınıda hiç temizlemeden sürüm yaptık.
Mazot ölçümünü zaten dolu olan depoyu 5 'er dekar sürüp ölçekli kova ile tamamladık.
Deutz agrlx 75 ile dekara 1.3 ve 1.7 olarak ölçmüştük.
Şimdiiii;
Neden çamur yapışmayan pulluk teknolojimiz halen daha yok... bilmem ama...!!!
Mesele derin beyler :(
Yusuf biladerim ızgara kulak aynayı 2012 den bu yana kullanıyorum, agır tavda inanki oyle diger aynalar gibi camur tutmuyor bazen hic tutmuyor ,kuruda zaten mukemmel is cikariyor .
Anız sürümünde bile diger aynalar gibi kesek bile kaldirmiyor.
Avrupa aynalari tutmasada buda yerlinin avrupasi bence

Fabrika dediğiniz gibi direk gidip alırsanız verir bayi anlaşmasını çiğnemezler
Bende zaten manisaya gittigimde direk fabrikadan aldım arabada yer yoktu burdaki bayilerine mal gönderirkende gonderdiler aynalari,benim aldığımda bayiler dahi bilmiyordu bu tür aynayı.
Ünlü pulluk sitemize aktif üyeydi o zamanlar hatta sağolsunlar sitemizin hatrına normal ayna fiyatina verdiler o zmn.

Yusuf biladerim ızgara kulak aynayı 2012 den bu yana kullanıyorum, agır tavda inanki oyle diger aynalar gibi camur tutmuyor bazen hic tutmuyor ,kuruda zaten mukemmel is cikariyor .
Anız sürümünde bile diger aynalar gibi kesek bile kaldirmiyor.
Avrupa aynalari tutmasada buda yerlinin avrupasi bence
Haci abim bunu denemek isterim tabiki.
Eğer aynı sac ise,,,
Bendeki mevcut kulağı çıkarıp taşlama ile keserek şekli verip geri takıp tek kulakla bir deneme yapıp aynı anda sürümle farkı görebiliriz belki.
Ne dersiniz.

Selamlar.
Konuya yeni baktım.
Hayırlı olsun.
Benim fikrim ızgara kulaklı pulluklar kuru toprak çalışmalarında aradan sıyrılan toprağın yükü azaltmasına yardımcı olmak ve toprağı sürüm sırasında biraz daha küçük parçacıklar halinde kalmasını sağlamak.
Buraya kadar iyi.
Ağır tavlı topraklarda yine tutacağı malum.
Halen daha yapışmayan teflon teknolojiyi yakalamayan bir sanayimiz mevcut.
Bu ülkede çamur tutmayan pulluk ile sürümde yurt genelinde kazanılacak mazot geliri bile sanırım korkutucu bir rakam olur.
Biz bundan 4-5 yıl önce köyün hemen yanında 10 dekar kare şeklinde bir tarlayı bir tarlada küçük bir deneme yapmıştık.
Yarısını her başta pullukları temizleyerek,yarısınıda hiç temizlemeden sürüm yaptık.
Mazot ölçümünü zaten dolu olan depoyu 5 'er dekar sürüp ölçekli kova ile tamamladık.
Deutz agrlx 75 ile dekara 1.3 ve 1.7 olarak ölçmüştük.
Şimdiiii;
Neden çamur yapışmayan pulluk teknolojimiz halen daha yok... bilmem ama...!!!
Mesele derin beyler :(

Saolasın Yusuf Aga
IMG_1396.JPG
Tabak malzemesi aynı dediğin gibi el plazmasıyla kestirsen bile işe yarar irkme yapmaz
IMG_1397.JPG

Haci abim bunu denemek isterim tabiki.
Eğer aynı sac ise,,,
Bendeki mevcut kulağı çıkarıp taşlama ile keserek şekli verip geri takıp tek kulakla bir deneme yapıp aynı anda sürümle farkı görebiliriz belki.
Ne dersiniz.
Yusuf gardaş tabaklar sac olarak aynı olsada illaki vardır bir özelliği.
Kesme işini bişey diyemiycem tutarmı tutmazmı .
Dedem rahmetli anltırdi köyün birinde kara bilici lakapli biri varmiş millet ne olsa ona danışırmiş.
Zamanın behrinde adamanın birinin öküz küpden su icerken nsl olduysa öküzün kafa küpün icine takílmş ne yapsalar cikaramamişlar.
Kara biliciyi cağirak demiş biri ,kara bilici gelmiş bakmış duruma öküzün kafasını kesin demiş millet bi bildgi var diye ses etmemiş kesmiş .kafa tümden küpun icine düşünce bu seferde küpü kırın demiş kara bilici .demem o ki bizimkide kara bilici işine dönmesin.
İllaki kescem dersende kendi pulluguyun aynalarını kesme bul bi kurban onunkini kes oldumu dostum .

Yusuf gardaş tabaklar sac olarak aynı olsada illaki vardır bir özelliği.
Kesme işini bişey diyemiycem tutarmı tutmazmı .
Dedem rahmetli anltırdi köyün birinde kara bilici lakapli biri varmiş millet ne olsa ona danışırmiş.
Zamanın behrinde adamanın birinin öküz küpden su icerken nsl olduysa öküzün kafa küpün icine takílmş ne yapsalar cikaramamişlar.
Kara biliciyi cağirak demiş biri ,kara bilici gelmiş bakmış duruma öküzün kafasını kesin demiş millet bi bildgi var diye ses etmemiş kesmiş .kafa tümden küpun icine düşünce bu seferde küpü kırın demiş kara bilici .demem o ki bizimkide kara bilici işine dönmesin.
İllaki kescem dersende kendi pulluguyun aynalarını kesme bul bi kurban onunkini kes oldumu dostum .
Evet çok komik ve düşündürücü fıkralar, cahil çok olup bilende olmayınca cahiller yine bir bileni yayın ederler. Cahilinde bulacağı bu kadar işte, bununla ilgili olarak; Öküzler hasta olup dermandan düşünce Biliciye sormuşlar. Bilicide sabahleyin öküzlerin önüne KES (Kes:Ot Yonca samanı/yeşil saman) koy demiş, adamda sabahleyin öküzleri kesmiş kafasını da musurun içine koymuş biliciye giderek gene dermansız duruyor demiş[emoji15] [emoji23] [emoji23]