İtiraf Ediyorum.

Ben başlıyayım 2011 kurban bayramında önce evlenen arkadaşımızın yanına gidelim dedik iki arkadaş Kayseri'nin bi mahallesinde evin kapısına geldik 35 no dedi asansöre bindik benim 35'e takıldı tuşlara bakıyom en son 5 Levent dedim 35'e nasıl basacan 3 ile 5aynı andamı basacaksın dedim bana döndü manyak sen böyle şeyler yapmazdın ne oldu sana 35 daire no bu asansör daireye direk girmiyor dedi
2. hiç unutmadığım olay 2012 yılında izne ayrıldım babam köye bi gidelim dedi çarşıda fırına uğrayıp ekmek aldım babam önde oturuyor başka kimse yok aracın sol arka kapısını açtım ekmeği koltuk üzerine bıraktım bende arka tarafa bindim kapıyı kapatınca babam arkaya döndü oğlum arabayı kim kullanacak dedi
3.2006 ocak ayında arkadaşın sürücü belgesini almak için ilçeden Kayseri'ye gittik evrakları emniyete verdik saat 16'da gelin dediler arkadaş ne yapalım dedi bi net cafe vardı sürekli gittiğim orya gidelim hava soğuk gezilmez dedim caddeye geldik cafe 2. katta idi camda x cafe yazıyordu burası dedim koşarak 2. kata çıktım arkadaş arkamdan geliyordu içeri girdim soluk soluğa vatandaş elinde ekmek küreği ocağa ekmek atıyor bana baktı hayırdır bu ne hal dedi yanlış geldik abi dedim dışarı çıkarken arkadaş sordu ne oldu diye yanlışlık oldu dedim aşağı inip cama baktım pide cafe yazıyor bizim gideceğimiz yer az ilerde imiş ve bunun gibi birçok anım var :D

3 4 sene önce köyde bi deli vardı. 30 küsür yaşlarında Köyde herkez severdi. Kimseye zararıda yoktu. Bi tanede oyuncak kasalı traktorü var. Nerde görsek hep onunla oynuyor Kum çakıl falan taşıyor bide traktör sesi çıkartıyodu. Bi gün yine kahvede oturuyoruz Geldi bu Kahveye koşarak Amcasına;; Amca koş gel derede traktör battı Herkez seni bekliyor..zincir yok zincirde al amca. (Halbuki derede oyuncak traktörün kasasına taş yüklemiş kasası batmış uğraşmış uğraşmış çıkaramamış) amcasındada 768 stayer vardı. Bizde köy halkı eğlence var diye hepimiz dereyee[emoji3] Amcası geldi Hani oğlum Traktör??
- ha burda amca görmüyonmu demezmi!? Amcası dövmedi ama az da sövmedi. KÖYLÜ diyor O kadar geldin abi bağla çek bali adam bide şeker hastası. söve söve gitti bizde landini 5h a bağladık. Deli sonuçta Gönlü olsun. SEVAPTIR.[emoji3][emoji23][emoji23]

16 yaşlarında 640 Fiat vardı babam kolay kolay bana vermezdi her seferinde hızlı gider bağıttıra bağıttıra ses yapardım tabi babamda hep duyarız sonradan haberim olmustu. Yine birgün kaçırdım 2 3 arkadaşı aldım yanıma iyice gazladılar beni bastıkça bastım iddalaştık büyük su kanallarının olduğu yer vardı toprak yol gazı kokledim viraja gelince tek firene bastım sıfır çekmesini beklerken ön tamponu çok şiddetli kanal duvarına çarpmıştïm o kadar şiddetliydiki arkadaşlarım yere düşmüştü benimde boynum ağrımıştı neyse biraz toparlandik arkadaşlarım korkudan ağladılar bende endişelendim tampon için beni bırakıp gittiler koşa koşa bende eve gittim garaja çektim çekiçle düzeltmeye çalıştım tabi düzeltemedim babam o sırada arabayla döndü eve kapıyı açıyordu bende kaçıp samanlıkta uyuklamısım akşam babam öğrenmiş ama bana caktırmıyor benim söylememi bekliyor sordu bugün ne yaptın ettin bende sustum sonra babam bağırarak ne yaptın sen dedi bende ağlaya ağlaya anlattım sonra babam geldi bir tokat attı ama ne tokkati sonra dedi bu tokatı bu günü unutma diye attım dedi sonra bana traktörün anahtarını verdi tarlaya gittim o günden beri yerli yerince kullanıyorum traktörü ve hâla unutmadim iyi bir ders çıkardım...

Bundan tam 3 sene önceydi. Kardeşime traktor sürmeyi öğrettiğim zamanlar..

Ozamanlardan beri sadece ikimiz tarlaya gider geliriz. Yavas yavas ögrendi sürmesini. Sonra abi bu ne dedi. Bende difransiyel kilidi dedim. Gorevini anlattım. Sonra hafif virajlardan dönerken filan kilide basıp garip garip zevk alıyorduk. Bazen tem fren yapıp 0 çiziyorduk.

Sonra bu izleri ayağımızla kapatmaya calıştık. Ama yinede babam gördü. Bu seferlik bişey demiyom , bidaha yapmayın dedi. Ama biz yine yaptık. En sonunda sonuçlarının hem traktör hem sürücu için tehlikeli olduğunu ögrenince boşladık.

Ama abiler takviye 1 ile giden makinanın arkasından römork nasıl çıkar tamam pim takmıyorum yavaş gidiyorum diye ama nasıl korktum bana sorun römork ü da bırakıp gidecektimde babam kızar diye birakamadimda anlatsam kimse inanmaz içimde korku ile nasıl taktım nasıl ordan uzaklastim bilemiyorum...Ama o günden sonra yavaş da gitsem hızlı da hep pim takarım.

Traktör hoplarsa çıkıyor, pimleri genelde aks milinden 25 cm uzunluğunda kullanıyoruz, hidrolik demiri ile arışa hidrolik yapılıp kasılırsa pim sıkıştığı için kendini yukarı alıyor, kısa olursa çıkıyor.Pim boyu 15 cm civarıysa yarım ay şeklinde 5 lik demir çubuk kıvrılıp ucu sivrilenir, üst kısım dönerli olur, alt kısım ince pim deliğine geçer.Kullanışlı oluyor.

• Beğen
Tepkiler: Yenikentli123
tahmini bundan yaklaşık 25 yıl evvel si o zamanlar traktörüm üz yok tarlamız da yok evimizde 4 5 ineğim iz var yaşım da 16 17 civarıydı yokluk var balya sı alınmış tarlalardan el tırmığıyla saman toplayıp bağlayıp eve koyuyoruz tarlada köye uzak tahmini 4 5 km yayan gidip geliyoruz neyse biz ailecek topladık tarlayı güzelce namlu yaptık babam gitti bağlar makinesini getirmeye tarlaya bende tarladayım havada aşırı sıcak lodos esiyor hava oturdum babam da hazır gitmişken bir sigara yaktım can sıkıntısı oynuyorum ateşini anıza değdiriyorum oynarken alev almasıyla rüzgarla anında yayıldı tabi can havliyle söndürmeye uğraşsamda başarılı olamadım yan tarlada domates eken bi abi vardı oda koştu Allah tan tarlanın 2 tarafı yoldu ve yoldan karşıya atlamadı fakat bizim 15 günlük emeğimiz de kül oldu ben domatesçi abinin artezyanından elimi yüzümü yıkadım yolda babamı gördüm geliyor elinde güzel sağlam bir sopa vardı kırılacak gibi de değil daha gelirken bi kaç tane ateşledi ben anlatmaya çalışıyorum ne yapayım böyle zamanda yalan caizdir babama çok hızlı bir hikaye uydurdum tarlaya yaklaştım dumanları gördüğümü koştum tarlaya ileride ki dönemeçten beyaz gömlekli siyah pantolon lu birinin kaçtığını gördüğümü arkasından bağırdığımı falan söyledim fakat samanları söndürmek için peşinden gidemedim dedim neyseki inandı yoksa o tarlalıkta beni kim kurtarırdı bana çok büyük ders oldu ateş ilen şaka olmazmış gerçekten Allah korudu çok korkmuştum şuursuzca ateşi söndürmeye uğraşır iken elimizle sabah tan akşama topladığımız samanlar gözümün önünde yandı kül oldu gitti gene Allah'a şükür bununla kaldı

Daha dün oldu, insan mazot ile benzini ayırt edemez mi![emoji3], Amcaoğlum ağaç kesiyor hızarın benzini bitti şuna benzin koy dedi ben de önümde duran 2 bidondan birinin kapağını açtım doldurdum [emoji3], yanlız bidonlar şeffaf rengi görünüyor, sonra dediler ki bu mazot tarlaya döktük peşinden benzin koydum... İnsan kendine güler mi[emoji3]

Geçen sene Ramazan ayında Landiniyle balya yapıcaz ama traktörün yağ bakımı geldi balya işleri başlayincada zaman kalmıyor iftardan önce şanziman yağını saldık içini güzelce mazotla temizledik ama içinde hiç yağ kalmasın süzülsün iftardan sonra koyarız yağı diye tıpayı takmadık. Iftarı yaptık aradan 30 dakka sonra da gidip sanzımana 2 bucuk teneke yağ koyduk sabah erkenden de balya ya gitmek için kalkmiştık ne görelim tıpayı takmayı unutmuşuz gitti 2 bucuk teneke yağ. Moralimiz sıfır o gün çaliştiklarimizin hepsi yağa mazota ipe gitti Napalım cana gelmesin. Ne zaman yağ değişimi yapsam aklıma gelir tabi yüzümde de salakça bi tebessüm[emoji16][emoji16]

Askerlikten önceydi 70,56 traktörle tarlaya son işlem tırmık cekiyordum.yer yokuş aşağı, dönüşler tek firen 4. Vites taksi gibi gidiyorum.sira sonunda traktörü devirmeme az kaldi. ArKa tekerin biri havaya kalktı.ben sok ta. O birkaç saniye bana çok uzun gelmişti. sonrası düşler de tek firen yok, tam gaz devam.o traktör çok maceram var [emoji4]

Hiç unutmam yaşım şu an 20 o zamanlar 10 yaşlarında falanım ele avuca sığmıyoruz aşırı bir merak var traktöre. Neyse yaz ayı geziyorum köyde traktörle jandarma falan umrumda değil ama [emoji16] uzun bi rampamız var bakkaldan küçük markasız colaları doldurdum eve gidicem içicem [emoji16] bakkalımızda dedemin eve yürüyerek 2 dakika traktörle 5 dakika neredeyse çünkü garajdan çıkarıyorum falan bir sürü emek [emoji5] kolaları aldım aşağıdan dolanıcam kahvenin önünden geçicem arkadaşlar varsa hava atıcam [emoji16] çocuk aklı işte [emoji5] her neyse 3-4 tane colayı aldım rampadan inerken el gazına astığım poşet yırtıldı ve içinden 2 tane cola frenin altına düştü [emoji16] ben bunu sonra farkettim 2 den 3 e atmak için debriyaja bi bastım traktör nasıl süratlendi hızımda arttı. Frene basıyorum tutmuyor. Vites 2 ye zaten geçmez 3 e zaten mümkün değil [emoji16] el freniyle zor durdurdum ama görenler olmuş babama söylemişler babama durumu anlattım çok şükür anlayışla karşıladı [emoji16]

Ormanda makta calismasi yaparken 2 cift ceker başak 2073 ve fiat 7056 de tek ceker ford calisiyoruz tek cekerle servis yapiyor dolan ramorku depoya yıkiyordum cift cekerlerde orman icinden yola cekiyor topceker ramorklarla yoldadoluyu birakip bosu aliyorlar bende doluyu alip gidiyorum depo bayir inisi cikisi cok uzun 12 km. Ben bos donerken kestirme olsun diye daldim ormanin icine o sira ince bir yagmur bilenler bilir egrelti otu ve kuru çam dikeni traktoru cok kaydirir bayir assagi yol bitti agaclari yıka yika kaya kaya neysse yola indik zor zahmet tabi buz pateni yapar gibi inerken sete geldi ramork yan yatti geri geri zorlayinca ileri gidiyor traktor oyle bi egim var asıl macera bundan sonra basliyor. Yola cıkmak icin 3 3.5 metre yuksekte kaliyor yol yıgma boş yol topragi var ince ve ters bir yer oldugu icin kepceci yigarak dümdüz yapmis yolu resmen sırat koprusu gibi yolun karsi tarafida assagisi ucurum cikacagim yere cift cekerle bile yemez bos toprak egimde 45 50 derece ayaklarima karalar inmis zaten buz pateni yapmakdan 3.5 var biraz :) 4 takviye el gazini sonuna kadar asilip patinaja basip bi vurdum arkada devrik ramork bi taraftan duzelti kedi gibi atti kendini yola ama o on dingilin yere vurusunu hic unutmuyorum top gibi 2 defa vurdu indi. Neyse aksam oldu cadirda cay iciyoruz amcam soruyor cemil senmi ciktin oradan diye oda diyorki abi yok abi ben boyle bi cilginligi senden baskasi yapmis olamaz deyince biraz bi durdular cunki 3 traktorden baska traktor yok ormanda bi an gozlerin bana dondugunu hissettim ama yok yapmis olamaz hissi veriyordu o bakislar :) ikiside bir anda senmi ciktin la ordan yoksa dediler gizleyemedim gidip inceleseler tek ceker oldugunu anlayacaklar motorun :) dedim yolu karistirdim oraya assagi indim. Herkez sokta sen bizim ciftcekerle cikamaya cesaret edemedimiz yere tek cekerle nasil ciktin diye inanmadilar dusundugum gibide oldu atladik motora lastik izlrrini kontrole gittik oyle inandilar. Ben tamamen allah yardim etti diyorum basimiza boyle bi macera gecti ordan en kral tek cekeri bosver en kral cift ceker bile cikamazdi :)

• Beğen
Tepkiler: yasindemiralay
8. sınıfta bayır asagı biz 6 arkadas bisikletleri saldık geliyoruz ;D
tam 4 yolun birleştigi bir kavsak bu bayırın sonu...
oraya yaklasırken nenenin biri önümüze bi atladı beni sıyırıdı 2 arkadasıda gecti ötekileri de zar zor atlattı ama sanki ayaklarının altında yangın var ayakları yanmasın die bi oraya bi buraya kacıyo gibiydi ;D ;D
biz o sırada neneyi görünce panikledik tabi frenleri asıldık tekerler kayıyuo ama aynı hızda gidiyorduk, nene bizi atlattıktan sonra yolun karsısına kendini zar zor attı arkamızdan iyi kalaylıyodu bize ;D ;D
Sıkıntı yok 😂 yağmurda pas tutmazsın 😂😂

Sıkıntı yok [emoji23] yağmurda pas tutmazsın [emoji23][emoji23]
Pas demişken bigün mangal yapıcaz ama mangal paslı kazıyoruz kazıyoruz paslar çikmıyor mangalın uzerinden. Ula naparsın naparsın en son aklımıza pas sökucü sıkmak geldi traktörden aldık pas sökücü tabi sadece paslı yerlerine değil heryerine güzelce püskürttük. Masayı hazirlayalım o zamana kadar pasları dökülür sonra sileriz bezle yakarız mangalı. Masayı hazırladık oturduk lak lak yapıyoruz bi arkadaşımız da tabi sonradan geldi hazırlamış odunları kömurleri çıraları mangalı yakıcak. Biz geç fark ettik. Eline cakmağı aldı çaktı cart sesini duyduk.. durr yapma yanarsın diyene kadar Yandı[emoji2] Saçlarının önü fualleri kaşları heryeri yandı. [emoji2] ama çok korktuk ondan sonra ateşle yaklaşma denilen yere ateşle yaklaşmıyoruz[emoji724]

tarla sınırına yakın yerde koyun güderken babamın koçluk diye ayırdığı kuzu habire ekine yakın gidiyo.
yattığım yerden minik minik toprak parçaları atıyom dönüyo geri bu zırt pırt geliyo ben kalkmamakta ısrarcıyım yattığım yerden toprak parçası atıyom.
en son elime portakal büyüklüğünde bi taş geldi ürksün diye aşırtma bi atış tam iki boynuz arasına lönk diye vurdu.
yattı kaldı kestim mecburen ev halkınada kan tuttu açılmadı diye yalanı sıktım ☻