içerde koyunun maliyeti

Olmaz diyorsun kabul de doğrusunuda yazda bilmeyenler bilgilensin. Forum amacına ulaşsın. Herkes bildiğini yazsın. Böyle olmaz demen kimseye benim gibi bilmeyenlere vede öğrenmek isteyenlere hiçbır katkı sağlamıyor.

Diğer yazdıklarımda tüm ayrıntılarıyla bulabilir herkes hatta koyun rasyonu adıyla müstakil bi başlık açıcam inşallah

• Beğen
Tepkiler: bahadır26
Diğer yazdıklarımda tüm ayrıntılarıyla bulabilir herkes hatta koyun rasyonu adıyla müstakil bi başlık açıcam inşallah

Konya Selçuk Üniversitesi zootekni Bölümü Prof Dr. Birol DAĞ Pratik koyun rasyonu hazırlama... Adlı sunuya Göz atılabilir Pancar Küspesi yerine Silaj tercih ediyorum Yerine göre pancar Küspeside tercih edilebilir. ama Ciğer problerinden dolayı ben tercih etmiyorum...

Rasyon ben okuduklarıma ve deneyimlerime göre en ucuz maliyet oluşacak şekilde hazırlamaya özen gösterdim cebinize göre kendiniz daha kaliteli olarak şekillendirebilirsiniz....

Buğday Kuru otu Yulaf kuru otu (yeşil biçim) Pancar küspesi) baklagil samanı gibi rasyon zenginleştirilebilir.

O rasyon içerde koyun beslemede karlılık hesabını yapabilmek yazıldı kuru ot yazmam gereken yere... Kuru otun fiyatını net bir şekilde yazabilmek için yonca yazdım... Kuru ot olarak Düzeltilebilir...

• Beğen
Tepkiler: bahadır26
Kuzufab Et koyunculuğu Fizibilitesi

Bir anarom koyunu günde 1.5 kg çayır otu tüketir, Tonu 600 tl (Yonca 1 kg tüketir, tonu 900 TL varsayımı ile bu hesap aynıdır) Yıllık tüketim 500-550 kg. Toplam yaklaşık 300 TL kaba yem tüketimi

​​

Özel dönem kesif fabrika yemi yemesi gerekiyor

70 kg emzirirken

40 kg gebelik öncesi

30 kg katım öncesi yiyor

Yemin tonu 1100 TL

Toplam yaklaşık 165 TL

​​

Bu fiyatlarla bir koyun yılda yaklaşık 465 TL yiyor. Kuzu besisi 100 gün 100 kg besi yemi tüketir, o da 110 TL ediyor. İki buçuk kuzu için 275 TL. Yılda ortalama iki buçuk kuzu üreten bir Anarom koyunu kuzuları ile birlikte toplam 740 TL yiyor

​​

Kendiniz üreterek, sözleşmeli ekim yaptırarak veya zamanında alıp stok yaparak bu bedelleri azaltmak ve kontrol altına almak mümkün. ​Diğer giderlerden hayvan sağlık koruma, tesis bakım, operasyon giderlerini de düşününce bir kuzu giderlere denk geliyor diyoruz, diğer kuzular kar kalıyor.

​​

Tuzla hayvan pazarında ince kuyruk ırklar için canlı kilo 20 TL. Kuzu Fabrikası sisteminde 5 aylık besiden kuzular 45 kg ve üstü çıkıyor, 45 kg diyelim. %15 kuzu ölümü, %10 yenileme sürüsü ayırma varsayımı ile yılda bir koyundan 2.5 kuzu elde ediyorsunuz. 2250 TL koyunun yıllık cirosu

Kuzufab Et koyunculuğu Fizibilitesi

Bir anarom koyunu günde 1.5 kg çayır otu tüketir, Tonu 600 tl (Yonca 1 kg tüketir, tonu 900 TL varsayımı ile bu hesap aynıdır) Yıllık tüketim 500-550 kg. Toplam yaklaşık 300 TL kaba yem tüketimi

​​

Özel dönem kesif fabrika yemi yemesi gerekiyor

70 kg emzirirken

40 kg gebelik öncesi

30 kg katım öncesi yiyor

70 kg emzirirken derken kaç gün emziriliyor ?

40 kg gebelik öncesi derken gebelik öncesi kaç gün oluyor ?

30 kg katım öncesi yiyor koç katım öncesi kaç gün oluyor ?

Bu konuda bilginiz var mı?

Herkese selamlar arkadaşlar , uzunca süredir takip ettiğim ve faydalandığım bir forum sitesi . Öncelikle tecrübelerini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum ! İzmir,Dikili,Bademli köyünde koyunculuğa başlamak için tarlamı aldım . 5.4 dönüm üzerinde , zeytin ağaçları altında kapalı sistem çalışacağım .Anaç seçimi, ırk tercihi,yem-ot alımı konularında sizlerden yardım talep ediyorum . Keza bende tüm gelişmeleri burada paylaşarak sizlere faydalı olmaya çalışacağım . Herkese hayırlı işler olsun ! Allah herkese hayallerini gerçekleştirmeyi nasip etsin ! Saygılarımla ;

Herkese selamlar arkadaşlar , uzunca süredir takip ettiğim ve faydalandığım bir forum sitesi . Öncelikle tecrübelerini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum ! İzmir,Dikili,Bademli köyünde koyunculuğa başlamak için tarlamı aldım . 5.4 dönüm üzerinde , zeytin ağaçları altında kapalı sistem çalışacağım .Anaç seçimi, ırk tercihi,yem-ot alımı konularında sizlerden yardım talep ediyorum . Keza bende tüm gelişmeleri burada paylaşarak sizlere faydalı olmaya çalışacağım . Herkese hayırlı işler olsun ! Allah herkese hayallerini gerçekleştirmeyi nasip etsin ! Saygılarımla ;
Hayırlı olsun.bende tarlanın etrafını çevirdim bakalım başlıcaz biyerden

Ustam ilk ırk seçimi besleme Vs işleri için yakın çevreden hayvanlarını beğendiğiniz insanlardan destek alın derim

Ustam ilk ırk seçimi besleme Vs işleri için yakın çevreden hayvanlarını beğendiğiniz insanlardan destek alın derim

Öyle yaptım İlhan Bey , genotipi tahirova'ya %75lerde benzerlik gösteren bir arkadaşımızdan anaç sözü aldım . Şimdi elektrik-su-barınak vb. işleri halledip , sezonundada otluğumu , yem ambarımı doldurup start vericem inşallah ... Öncesinde inşaat aşamasında hayvanın huyunu suyunu tanımak için 10-15 tane kurbana hazır olacak kuzu almak istiyorum . Hem 3-5 gelirde elde edilir . Anaç alımı bayram sonrası inşallah !

• Beğen
Tepkiler: ilhan_mkp
Koyun sayısı ve kuzu sayısı yıl içinde değişiyor. Şuan için 134 koyun + 3 koç mevcut. Günde 2 defa sabah akşam şeklinde yemliyoruz. Ahılın dışında 500 m2 civarı serbest alan var. İsteyen koyun oraya çıkıyor. Yemleme zamanı oraya alıyoruz. Ahılda yemlikleri dolduruyoruz sonra tekrar kapıları acıp serbest bırakıyoruz. Yem tüketimleri hayvanların gebelık durumuna göre degisiyor. Ama excell bir tablo tutuyorum ne kadar neden vermısım ne kadar malıyet olmus diye...

Gecen yıl için koyun basına günlük 666 gr saman + 233 gr yem bezelyeli ot + 400 gr proyem + 7,1 gr royal yalama taşı + 12,13 gr tuz
Hesaplama 1 yıl içinde koyunlara yedirdiklerimin 365 gün ve hayvan sayısına bölümü ile ortalama rakamlardır. gebelik durumuna göre yem mıktarı azalır yada artar ama ortalama bu. Bunun yanında kuzularada yiyebildikleri kadar kuzu büyütme yemi yedirdim.

Maliyet herkese göre değişebilir. Çünkü fiyatlar yıl içinde arttı. O zaman ki aldığım yem maliyetleri şimdi geçerli değil. Yem miktarlarını herkes kendi yöresine göre oradaki maliyetler ile hesaplamalı.

Kuzu verimine gelince ırk önemli. Bende ortalama %126 civarında oldu. Basitçe koyun başına 1.26 kuzu verimi aldım. Belki düşük gelebilir ama ırk ve bölgeye göre değişir. Şuan için koyun besisi içeride karlı.

Hatta bana göre eğer kendi otlatmıyor meraya kendi çıkartmıyorsa çoban tutacağıma içeri yem ile beslemek daha karlı. Bu benim için öyle.
hocam hangi ırk hayvan besliyorsunuz bende milasta 50 anaçla başlamak istiyorum.deneyimlerinizi tecrübelerinizi dinlemek isterim.