HAYVANCILIKTA ORGANİZE BÖLGE MANTIĞI (hacimmet)

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray
HAYVANCILIKTA ORGANİZE BÖLGE MANTIĞI
Değerli okuyucularım Eskil bölgesinde Hayvancılık organize sanayi bölgesi kurulması için yer istihtamı sağlanması için çalışmaların yapıldığından bahsetmiştik.Organize sanayi bölgesinde kesimhane,et entegre tesisi,süt işleme tesisi,yem fabrikası,yem hammadde siloları gibi hayvancılığa dayalı sanayi yatırımlarının yapılması öngörülüyor.Kesimhane ve entegre projeler ile ilgili yabancı yatırımcıları Katarlı iş adamlarının bölgeye yatırım yapmayı düşündüklerinden bahsetmiştik son bir gelişmeden bahsedeyim Katarlı iş adamları önümüzdeki hafta Eskili ziyaret etmek için ilçemize gelmeyi planlıyorlar.
Kesimhane projesi ile ilgili genel bir sürdürülebilirlik fizibilite çalışması yaptık.Çalışma sonucunda şöyle bir veri çıkıyor ortaya.Eskilde toplamda yaklaşık 55.000 kayıtlı sığır var ve yaklaşık 20.000 sağmal inek sayımız var.2016 yılına baktığımızda besi desteği kapsamında yaklaşık 3.000 adet kayıtlı besi hayvanı kesmişiz ve besi üretiminde kesim üzerinden destekleme uygulaması yapıldığı için net sayının aşağı yukarı 3.500 civarında olduğunu düşünüyoruz.Beslenen ve kesilen bu erkek sığırların dışında 7-8.000 civarında erkek hayvanın da besilik meteryal olarak Eskil dışına satıldığını görüyoruz.İlçemizi besilik hayvan üretimi olarak değerlendirdiğimiz zaman aslında Kesimhane yatırımını tam olarak desteklemeyeceğini görüyoruz.Bu genel fizibilite çalışmasından sonra şu şekilde bir yol haritası çizilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Birinci aşama Hayvancılık organize sanayi kapsamında kesimhane projesi ve yatırımının başlaması.İkinci aşama ise Belediyemizin kesimhaneye uygun bir konuma modern kapalı bir hayvan pazarı yapması.Üçüncü aşama ise bölgede besi hayvancılığını geliştirmek adına üretimi arttırmak adına Besi hayvancılığı organize bölge oluşturulması olacaktır.Bu haftaki makalemizin ana konusuda bu aslında Besi hayvancılığı organize bölge oluşturulması ve projelendirilmesi.Köşe yazımızın ana konusuna geçmeden önce hayvan pazarı ile ilgili birkaç gündem konusu ile ilgili şahsi fikirlerimi paylaşmak istiyorum.Şuan Eskil içerisinde eski su deposu yanındaki hayvan pazarı ile ilgili mevcut pazarın düzenlenmesi,revize edilmesi ve bu maksatla ödenek,bütçe ayrılması konuşuluyor.Bana göre mevcut pazar yeri ile ilgili herhangi bir çalışmanın yapılması pazarın canlanması konusunda katkı sağlamayacaktır ve merkezi gelişen Eskilin içerisinde çarşının genişlemesi düşünüldüğünde değerli bir yerin işgali devam edecek ve İlçemizin şehir görüntüsü açısından görüntü kirliliği olacaktır.Burada atılması gereken doğru adım Kesimhane ve entegre projeler,kesimhaneye yakın bir konumda modern hayvan pazarı ve doğru projelendirilmiş Besi hayvancılığı organize bölgesi,böyle bir proje kesimhane yatırımını destekleyecek kesim hane yatırımcılarının kar etmesini sağlayacak bölgede hayvan pazarının hızla canlanmasını sağlayacak İlçemizi merkezi hayvan pazarlarından biri yapacak ve en önemlisi de bölgemizde besi hayvanı üretim potansiyelini kat kat arttıracaktır.Üstün körü düşünmektense yanlış projeler üretmekten kaçınarak bölgemiz için ülkemiz için sürdürülebilir projeler üzerinde konuşmalıyız kafa yormalıyız.
Hayvancılıkta hayvansal üretimde organize bölge mantığına gelince öncelikle tanımını bir yapalım.Çiftlik yatırımları için belirli bir büyüklüğe sahip alanın organize bölge olarak projelendirilip onlarca çiftlik yatırımı için yatırımcıya üreticiye çiftlik yatırımları için yer tahsisi sağlanmasından behsediyoruz.Kısaca organizeden yani genel bir organizasyondan bahsediyoruz.Böyle bir projeyi uzman bir gözle değerlendirdiğimiz zaman özellikle Süt hayvancılığı için organize bölge mantığının çok yanlış olduğunu düşünüyorum.Bir birinden bağımsız bir birine yakın onlarca çiftliğin bir arada olması bio güvenlik açısından yani bulaşıcı hastalıklar açısından önemli bir risk oluşturacaktır.Burada işletmelere giriş çıkışlar tam olarak sağlanamayacağı için ülkemizde bulaşıcı hastalıklar açısından risk faktörü de oldukça yüksek olduğu için organize hayvancılık bölgesine giren şap,çiçek virüsü yada tüberkloz bürücella gibi hastalıkların bulaşması burada yapılan yatırımın tamamını tehdit edecek ve böyle bir riskin oluşması durumunda sürdürülebilir bir yatırım organizasyonu olmayacaktır.
Besi hayvancılığı organize bölge projesi de aynı mantıkta yanlış bir düşünce olur ama hayvancılıkta kümeleşme modelini organize bölge mantığına uyarlayıp çok daha detaylı bio güvenliğin tam olarak sağlandığı bir besi hayvancılığı organize bölge projesi düşünebiliriz.Bu haftaki yazımı burada noktalıyorum önümüzdeki hafta organize besi hayvancılığı bölgesinin nasıl olması gerektiği ile ilgili yazımıza devam edeceğiz haftaya görüşmek üzere bereketle kalın.

• Beğen
Tepkiler: meskisehiri