HATTAT 266 G HATTAT 285 S TURBO İNTERCOOLER

Ynt: HATTAT 266 G HATTAT 285 S TURBO İNTERCOOLER

Bu kadar mf taklidinin cikmasinin tek sebebi Onder Uzeldir Babasi rahmetli olduktan sonra illaki ben tek adam olacagim yerine tum ailenin katilimiyla Uzeli devam ettirselerdi cok iyi olurdu Koca sirketi bile bile batirdi simdi millet cakmalariyla piyasaya girmeye calisiyor herkez turk ciftcisinin kirmizi traktor sevdasindan pay kapmaya calisiyor

Aslinda pek fazla bilgiye sahip degilim ama taklit yapma vs. Boyle birsey deil bnce olay bu hattat 240 in 66 goldun ve 85 ligin patentini almis olacak heralde eee hattat aldigi icinde markalarin basinada ismini koyarak uretime basladi gibi bnce bu serilerin patenti alinmis ve efsanevi duzen baska firma adi altinda devam ediyor !!

Niye taklit olsun anlayamadım.Kolay mıdır bir fabrikanın patentli tasarımını kafana göre üretip üzerine ayrı bir marka yazabilmek?
Hattat hala tutulan modeller olduğundan 240 266 ve 285 için MF ile anlaşmıştır.
Uzel ' in kapanmadan önceki son ürettiği traktörlerin üzerinde de MF yazmıyordu,Uzel yazıyordu dikkatinizi çekerim.Patent parası vermeden o tasarımı ürettirmezler.Ayrıca MF eski modellere adını yazdırmak istemiyor olabilir.Ben patent paramı alırım gerisine karışmam diyebilir.

Haklisiniz bu konuda en karli olan agco sirketi 1980 lerdeki tasarimini 35 yildir ayni ulkede degisik firmalar araciyla patent parasi aliyor bu miktarida kendi yeni tasarimlarla daha modern ulkelere satiyor biz de aliyoruz.
Sunu da belirteyim biz de 40 yildir mf kullaniriz hic baska marka almadik su gunlerde kafamiz karisik 1996 265 s in yanina 85 beygir yeni bir tane alacagiz ama eski guven kaldimi acaba 36 35 mi hars mi hattatmi birde vatandasin topladigi var
Bence en iyisi gidip hepsini teker teker denemek
286 var 288 var 3085 var