Gülleci Bulamacının Hazırlanışı (Baştan-Sona)

02.01.2016
2,334
3,121

Bu hafta içinde boş zamanımızda gülleci bulamacını hazırladık. Üzüm bağlarındaki fungal hastalıklardan zeytin sineğine ve çeşitli bitkilerdeki mantariyel hastalıklara karşılık kullanılan gülleci bulamacı; organik bir ilaç olup ucuz malzemelerden oluştuğu için her çiftçi tarafından hazırlanabilir.

Yoğun ilaç yükümüzü hafifleten bu karışım, bir çok hastalığa karşı başara göstermiştir. Kimyasal adıyla kalsiyum polisülfit'in yapılışı:

IMG_1681.JPG387E7926-1217-402A-A3EF-113940CCE5B4.jpg bizde hazırladık bekliyoruz abi bu yıl herkes buna döndü bakalım artık [emoji5]

Kolay gelsin bereketli olsun kullanım şeklinde anlatırsanız daha faydalı olacaktır

Teşekkür ederim. Meyve ağaçları yapraklarını döktükten sonra 100 litre suya 1.5 litre bulamac katılarak kullanılabilir. Yapraklar açıp meyve oluştuktan sonra ise 100 litre suya 1 litre bulamac katılarak kullanılabilir. Ayrıca sebzelerde de 100 litre suya 800 mililitre katılarak kullanılabilir.

Mantari hastalıklara karşı başarılı olduğu gibi keskin kokusuyla haşarat kovucu özelliği vardır. Zaten tam hazırlanınca çok pis bir koku yayıyor. Bu kokuyu yaymayana kadar ilaç olacağına inanmıyordum. Bazik bir yapısı olduğu için tahriş edici etkisi vardır. Eldiven ve gözlük kullanarak hazırlamak gerekir.

UYARI! Çiçeklenme döneminde kesinlikle kullanılmamalıdır!

Bu hafta içinde boş zamanımızda gülleci bulamacını hazırladık. Üzüm bağlarındaki fungal hastalıklardan zeytin sineğine ve çeşitli bitkilerdeki mantariyel hastalıklara karşılık kullanılan gülleci bulamacı; organik bir ilaç olup ucuz malzemelerden oluştuğu için her çiftçi tarafından hazırlanabilir.

Yoğun ilaç yükümüzü hafifleten bu karışım, bir çok hastalığa karşı başara göstermiştir. Kimyasal adıyla kalsiyum polisülfit'in yapılışı:

elinize sağlık bu kadar net anlatım ve görsel yayın yaptıgınız çok iyi olmuş
kafam da sadece şu soru var bu hazırladıgınız oranlar sonucunda elde ettiğiniz gülleci bulamacı kaç litre oluyor

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96
Bu karisimin yapılışını daha önce izlemistim çok faydalı bir bilgi olmuş elinize sağlık.
Bu karışım mantarı hastalıklara iyi geldiğine göre.
Acaba tahıl bitkilerinde mesela buğday tarımında kullanilabirmi ?
Kök boğaz hastalığı ve pas hastalığında?
Bu konuda bir çalışma varmıdır?
Bu konuda bir çalışma var mı yok mu bilemiyorum. Ama 1 dekarlık alanda denebilir. Hububat için karışım oranı ne olabilir acaba🤔

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin