Gezen tavukculuk

Kendi köyümde bu işi yapmak istiyorum. Aylık 1.500 lira kazanım için kaç adet tavuk beslemeliyim ? Ne kadar yem tükettiklerini ilave olarak hangi yemleri vereceğimi biliyorum fiyatları da hakeza biliyorum. Kaç adet tavuk beslemeliyim ki aylık 1500 lira gelirim olsun?

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Muhterem kazancın direkt olarak müşteri ile doğru orantılı. Bulunduğun köy şehre yakın ve perakende müşteri bulabilirsen 1500 tl yüksek bi rakam değil. Topran verecek isen kazancının ne kadar olacağını tahmin etmek zor, iyi bi bakımla zarar etmesen de başa baş gidebilirsin. Ortalama koli başı maliyet 9-12 tl arası değişiyor. verimi de % 80 olarak hesapla zaten %70 den düşmeye başladığında kesime gönderiyorlar. Bu hesapla perakende müşterin varsa bir ortalama bulabilirsin. Toptanda ise fiyatlar çok oynak. Perakende fiyatını ise beldeden beldeye değiştiği için yazmıyorum.
Dikkat edin önemli olan piyasa da tane başı yumurta değil. Haftalık bir koli yumurta alan kaç müşteriniz var ve bu müşterilere ne kadara veriyorsunuz. tane hesabı 3-5 adet alan kişileri hesaba katmayın.

• Beğen
Tepkiler: hisarli
benim çalıştığım şirket 1000 kişilik, kaldı ki ben de buldukça terayağı satıyorum:). bugün arkadaşlar yumurta bulamadıklarından bahsediyorlardı. Her işin başı pazar. Pazarlama'yı başarabilirsen plastik tarak bile satsan geçimini sağlarsın...

• Beğen
Tepkiler: SefaBakırcı
Muhterem kazancın direkt olarak müşteri ile doğru orantılı. Bulunduğun köy şehre yakın ve perakende müşteri bulabilirsen 1500 tl yüksek bi rakam değil. Topran verecek isen kazancının ne kadar olacağını tahmin etmek zor, iyi bi bakımla zarar etmesen de başa baş gidebilirsin. Ortalama koli başı maliyet 9-12 tl arası değişiyor. verimi de % 80 olarak hesapla zaten %70 den düşmeye başladığında kesime gönderiyorlar. Bu hesapla perakende müşterin varsa bir ortalama bulabilirsin. Toptanda ise fiyatlar çok oynak. Perakende fiyatını ise beldeden beldeye değiştiği için yazmıyorum.
Dikkat edin önemli olan piyasa da tane başı yumurta değil. Haftalık bir koli yumurta alan kaç müşteriniz var ve bu müşterilere ne kadara veriyorsunuz. tane hesabı 3-5 adet alan kişileri hesaba katmayın.
Peki yumurta yemi fiyatları nedir

Bende şimdi ramazan emrah öztürk ile görüştüm arpa, buğday için.. Gezen tavuk yemini merkezden alırsan geçen ay 90 tl civarındaydı az bir tavuk için fabrikaya gidilmez. 100 tl ile 120 tl arası değişir sanırım çuvalı. Yalnız TL değersiz bu sene fiyatlar artar muhtemelen. Mâlum her işimiz dolara endeksli..
Muhterem hocam tavsiye istersen bende bu işin acemisiyim. Müşterin varsa 200-300 tavuktan çok rahat dediğin rakamlara ulaşırsın. Bu işin perakendesi güzel kâr getiriyor. Alabiliyorsan al 100 tane tavuk hepi topu edeceği 2 bin tl.. dene gör. Yapamazsanda tavukları üç beş karına zararına satarsın.

Proyem kullanıyorum. 50 kg çuvalı 125 TL.

Bu yemden 135 gr ortalama yiyorlar. Kışın yem tüketimi 155 gr a kadar çıktı.

2,5 TL/kg * 135 gr : 34 Kuruş yem maliyeti

1000 tavuk için hesap yaparsak günlük 340 TL yem maliyeti oluyor.

1000 tavuk günlük yazın %80 oranında yumurtluyor. Yani 800 yumurta alıyoruz.

800 yumurta için viyol maliyeti ise 32 TL

Sadece yem ve viyol maliyetimiz 372 TL (Bakıcı, Işık, Su, nakliye ve diğer giderler hariç)

Buna göre yumurta maliyetimiz : 372 TL / 800Yumurta : 0,47 TL

1000 Tavuk bakan biri için yumurta başı işçilik : 0,15 TL ............. Su ve Elektrik için : 0,03 TL

Kısaca 1000 tavuk bakan bir kardeşimizin toplamda maliyeti : 65 Kuruş.

Bende durum böyle.... Görüldüğü üzere en büyük gider yem. Bu yemi yemeyince de yumurta verimi düşüyor.

Soya ezmesi, Buğday, Mısır fleksi verdim. Belki yem tüketimi azalır yem maliyeti azalır diye. Ama bu seferde yumurta verimim düştü ve maliyet arttı.

Sizin düşünceleriniz nelerdir? Bu maliyetle bu iş çok karlı değil.

Çünkü markette 30 lu yumurta kolisini 9 TL den satıyorlar. Hadi iyisi 11.50 TL olsun. Bu fiyatlarla nasıl rekabet edilebilir. (İstanbul market fiyatı)

Diyelim tek tek perakende satmaya kalktık. Günde 800 yumurtayı satmak hele ki her gün bu miktar yumurta satmak gerçekten zor.

Son düzenleme:
Not: 250 Tavuk üstü hobilikten çıkıyor. Bu yüzden izinsiz üretim yaptığı tespit edilirse 18.000 TL gibi bir ceza söz konusu. Birde yumurtalara barkod zorunluluğu var. Eğer belli sayının üzerinde nakliye yapılırsa, yolda nakliye sırasında polis çevirirse işlem yapıyor. Çevre bakanlığı da denetim yapıyor. Eğer izinler yada şartlar yerine getirilmezse oda ceza kesiyor. Belediyeden de ruhsat olacak. Yoksa mühürlüyor ve ceza kesiyor. Kanun öyle. Kimi insafa gelir kesmez ceza. Ama eğer bir şikayet varsa işlem yapmadan bırakmaz.

Bende şimdi ramazan emrah öztürk ile görüştüm arpa, buğday için.. Gezen tavuk yemini merkezden alırsan geçen ay 90 tl civarındaydı az bir tavuk için fabrikaya gidilmez. 100 tl ile 120 tl arası değişir sanırım çuvalı. Yalnız TL değersiz bu sene fiyatlar artar muhtemelen. Mâlum her işimiz dolara endeksli..
Muhterem hocam tavsiye istersen bende bu işin acemisiyim. Müşterin varsa 200-300 tavuktan çok rahat dediğin rakamlara ulaşırsın. Bu işin perakendesi güzel kâr getiriyor. Alabiliyorsan al 100 tane tavuk hepi topu edeceği 2 bin tl.. dene gör. Yapamazsanda tavukları üç beş karına zararına satarsın.
Valla kafamda 2 kesin iş var inşallah. Ya manda almak ya da 200 tavuk alıp yapmak bu işi

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Hocam bu işlerle yakından ilgilenen biri olarak şunu söylüyorum; evdeki hesap kesinlikle ve kesinlikle çarşıya uymuyor tavukçulukta. Hastalıklar, tüy dönemleri, yumurta veriminde beklenmeyen düşüşler hayvanlarla ilgili; aldığınız yumurtaları nasıl ve hangi şartlarda satacağınız, bu işin lojistiği ise pazarlama kısmı. En azından 2-3 kişilik bir ekibinizin ve sizi işler rayına kadar götürebilecek bir sermayenizin olması gerekiyor. Ki bu sermaye son dönemde artan maliyetlerle tırmanmaya devam ediyor. Tavuk yetiştirip satma işi daha karlı geliyor. Tabii burada da hayvanların kargosu meselesi var fakat profesyonel firmalar var bu işleri yapan. Yani bu işe girmeden önce bir kez değil çok kez düşünün derim ben.