FIAT STILO 1.6 DYNAMIC MULTIWAGON

10.11.2013
1,731
1,868

Selamünaleyküm abilerim, arkadaşlarım, kardeşlerim.
Yine bir konuda bilgilerinize, tavsiyeleriniz, görüş ve önerilerinize başvurmak adına bu paylaşımı yapmaktayım. [emoji5]
İlk aracımı almak niyetindeyim. Bütcem 25-30 bin lira, bu bütce ile baktığınız zaman fiyat/performans olarak (ezelden gelen bir beğenide var tabi) Fiat stilo 1.6 dynamic multiwagon almayı düşünüyorum.

Öncelikle bu araçların sıkıntılısı çok baş ağrıtıyor. Ancak temizi de çok keyif veriyor.
Araçta özellikle 1.6 motorlarda araç beyninin motor üzerine monte edilmesinden dolayı sarsıntı ve ısınma sonrası lehimler çatlayarak bazı arızalar vermesi gibi kronik bir sıkıntı var. Ama eski kullanıcılar bu sıkıntıyı beyini taşımakla, yerini değiştirmekle çözmüşler.

Bir başka sıkıntı da devir dalğalanması. Bu arızanın da araçlara takılan LPG'nin araçla iyi uyum sağlayamaması olarak gösteriliyor. Araca lpg yi iyi bir ustaya taktırıldığında bu sıkıntı yaşanmıyor diyenler var. İyi bir AFR ayarıyla sıkıntı ortadan kalkıyor diyenler var.
Diğer bir husus da araç yedek parçasının diğer araçlara oranla pahalı olduğu söylemi. Tabi buna bişey diyemiyorum çünkü diğer araçların parça fiyatlarını bilmiyorum.
Tabiki bu be buna benzer sıkıntıların olduğu stiloların olduğu gibi hiç sıkıntısız yıllarca keyifle kullanılan stilo lar da var.
Konuyu açıyor ve yorumlarınıza sunuyorum.
Örnek ilanlar:
1) Bak, az önce letgo'da ne buldum! https://letgo.onelink.me/O2PG/11b3d9c3
/ Bulent Arslan tarafından yüklendi.
2)https://www.arabam.com/ilan/sahibin...lo-1-6-dynamic-multiwagon-2003-model/10399048

Vermiş olduğunuz cevaplar için teşekkür ediyorum. 8251b390b41a94718e267f869dcf4463.jpgFiat-Stilo_Multi_Wagon-2002-800-05.jpgcv_salon_51.jpgcv_salon_50.jpg19956903_1736483639695946_8913865319786686935_o.jpg19800705_1736484226362554_141245231603967397_o.jpg56e43df15314601f55679df7ca8bdba6.jpg2002-fiat-stilo-multi-wagon-dynamic_20.jpg

Fiat stilo hakkında pek bilgim yok ama şunu söyleyebilirim:türkiyede üretilmeyen araçların parçalarını bulmakta güçlük çekersin alman ve bir kaç japon markası haricinde ,bulunsada pahalı olur.fiat arabasını euro 4 1.3 multijet motoru en sağlam dizel denilir.fiatın türkiyede üretilen en sağlam arabası albeadır.300bin ön takım yaptırmayan biliyorum.evet benzinlilerde ufak tefek elektronik problemler olur fiatlarda.ayrıca ustasını bulamazsan can sıkar.
köyde doblo fiorino linea kullananları bildiğim için fiat denince (albea harici)ön takım bozma amörtisör bükme vb. Aklıma gelir .ama stiloyu bilemem.

Kayınpederimde bir zamanlar vardı. Temiz ise yıllarca kullanabilirsiniz. kullanımı ve yol tutuşu mükemmel bir araba. Herkese elletmeyin. Ayar kaçarsa ayar tutturmak zor. İyi günlerde kullanın.

Arabamda sıkıntı var yolda giderken "loose connection"(Gevşek bağlantı) hatası verip stop ediyor. Kenarı çekip kontak kapa aç marşa bas tekrar çalışıyor. Bu arıza ile birlikte kalorifer de üflemez oldu. Belkide kalorifer arızası nedeni ile hata görüp stop ediyor.
Sıkıntı şu ki araçtaki stop etme olayı öyle devir dalgalanmasında ki gibi değil araç elektriği kesiyor komple yumurtanın akı gibi yayılıyor yola.
Bağlantı gevşek dediği için akü kutup başları, şaselerin bağlantılarını komple elden geçirdim.
Sigorta kutusundan aynı sıkıntıyı yaşayanlar sigorta kutusunu temizleyin dediler açtım dağıttım diş fırcası ile temizledim taktım, değişen bişey yok.
Araç şuan elektrikçide duruyor bakacak arızayı bulmaya çalışacak ama umutlu değilim.
Arıza verdiğinde gösterge bu ışıkları yakıyor(motor ışığı araç çalıştığında sönüyor) dikkatimi çeken hararet ışığını da yakması. Bilgisayara bağlandığında hata görünmüyor.
42029

Sigorta kutusu temizlenmiş hali.
42030

Sigorta kutusu dağınık hali.
42031

Görüş öneri ve düşüncelerinize talibim.

Km kadranının içindeki soldaki ne ışığı onu öğrenmek laxım
"kırmızı Ünlem" el freni için yanıyor.
Kırmızı Ünlemin altındaki motor ışığı, araba çalıştığında sönüyor.
"sarı üçgen içindeki ünlem" arızadan ötürü yanıyor. Normalde yanmaz.
Bide hararet göstergesindeki ışık yanıyor yanmaması gerekirken.
Diğer yanan lambaları zaten bilirsiniz.

Geçmiş olsun marea, brava ve bunlarda kronik elektrik sıkıntısı var diye hatırlıyorum.
Beyin sıkıntısı olan araçlar evet. Ancak sıkıntı yoksa çok güzel arabalar.
Tabi arabalar kronik arızalı onu kabul edelim ama ustalar daki kronik arızaları ne yapacaz. Dün tam 7 kendine usta diyen adama getirdim arabayı, herkes sök takcı olmuş. Ya şundadır ya bunda diye o piti piti ile araba tamir ediyorlar.
Bağla bilgisayara "hata vermemiş yapacak bişey yok" de gönder.
Ama doğru ya stilo kronik problemleri olan bir araçtı onu unuttuk.

O usta (!) diye geçinenler akü ve ampul değiştirir ancak. Sağı solu sökerek deneme yanılmayla ilerlemeye çalışıyorlar benim şarj dinamosunun kasnağını akşama kadar sökemediler. Muhakkak otomobil forumuna üyesini orada ne diyorlar?
Forumlar genelde sigorta kutusuna yoğunlaşıyor.
V kayış koptu o zaman loose cennection dedi diyende var.
Beyin lehimleri eriyor diyen de var.
Bu araçlarda yangın önleme sistemi diye bişey var. Benim tahminimce loose cennection hatası arabada yangına sebebiyet verecek bir durum algılandığında ortaya çıkıyor ve elektriği kesiyor olabilir mi??? Tamamen beyin fırtınasına dayalı bir tahmin.

Az önce bir arkadaş yazmış grupta "Dün akşam anahtarcıya kod numarası için gitmiştim benimkide orda aynı sorunu verdi obd cihazının baglandıgı soket girişinin yan tarafında bi soket var onu söktüm geri taktım düzeldi cihazı takarken onu gevşetmiş eleman" dedi.
Elektriksel arızaların tamamına loose connection deyip geçiyor sanırım.

Arabamda sıkıntı var yolda giderken "loose connection"(Gevşek bağlantı) hatası verip stop ediyor. Kenarı çekip kontak kapa aç marşa bas tekrar çalışıyor. Bu arıza ile birlikte kalorifer de üflemez oldu. Belkide kalorifer arızası nedeni ile hata görüp stop ediyor.
Sıkıntı şu ki araçtaki stop etme olayı öyle devir dalgalanmasında ki gibi değil araç elektriği kesiyor komple yumurtanın akı gibi yayılıyor yola.
Bağlantı gevşek dediği için akü kutup başları, şaselerin bağlantılarını komple elden geçirdim.
Sigorta kutusundan aynı sıkıntıyı yaşayanlar sigorta kutusunu temizleyin dediler açtım dağıttım diş fırcası ile temizledim taktım, değişen bişey yok.
Araç şuan elektrikçide duruyor bakacak arızayı bulmaya çalışacak ama umutlu değilim.
Arıza verdiğinde gösterge bu ışıkları yakıyor(motor ışığı araç çalıştığında sönüyor) dikkatimi çeken hararet ışığını da yakması. Bilgisayara bağlandığında hata görünmüyor.
Ekli dosyayı görüntüle 42029

Sigorta kutusu temizlenmiş hali.
Ekli dosyayı görüntüle 42030

Sigorta kutusu dağınık hali.
Ekli dosyayı görüntüle 42031
Görüş öneri ve düşüncelerinize talibim.
Evet arabayı 30/10/2019'da elektrikçiye bırakmıştım aldım, 1 haftadır kullanıyorum. Sıkıntı giderilmiş.
akşam arabayı almaya gittim adam sigorta kutusunu söktüm bazı fişler bol giriyordu onları sıkıştırdım dedi.Yani yukarıda benim yaptığım işlemi bana anlattı.
Ne kadar borcum dedim 200 lira dedi.
Şuan bunları yazarken utanıyorum ama 1 gün önce yukarıda da resimleri var aynı işlemi ben yaptım olmadı.
adam dolaş sanayiyi bu paraya yapan bulamazsın demez mi bide,arkadaşın arabası sibop kesti Ankara'da yaptırdık adam 800 küsür işçilik yazmıştı. ulan adamlar motor indiriyor açıyor dağıtıp topluyor 800 bizimki sigorta kutusu söküyor 200.
Gelde ...

• Beğen
Tepkiler: mert_16