ESKİL'İN TARIMSAL VE HAYVANSAL ÜRETİM VERİLERİ (hacimmet)

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray
ESKİL'İN TARIMSAL VE HAYVANSAL ÜRETİM VERİLERİ
Değerli okuyucularım Eskil'imizin kalkınması adına farkındalık oluşturmak için haftalardır köşe yazılarımız devam ediyor.Bu yazıları desteklemek adına ilçemizde tarımsal ve hayvansal üretim verilerini bu haftaki yazımızda paylaşmak istedim.Resmi rakamlar olmamak kaydıyla net üretim rakamlarına aşağı yukarı bu haftaki yazımızda yer veriyoruz.Hep birlikte üretim verilerini okuyalım ve üretime dayalı ilçemizde hangi sanayi yatırımları yapılmalı kafa yoralım ve düşünelim.
TARIMSAL EKİM ALANLARI VE EKİM MİKTARLARI
•Toplam Ekili Alan:550.600 Dekar Ekim alanı
•Dane mısır:71.000 dekar Or. Verim:1.400kgr toplam üretim 100.000 ton
•Yağlık Ayçiçeği:85.000 dekar Or.Verim:400kgr toplam üretim:34.000 ton
• Silajlık Mısır:40.000 dekar Or.Verim:7 ton toplam üretim:280.000 ton
•Şeker Pancar:50.000 dekar Or.Verim:7 ton toplam verim:350.000ton
•Buğday:200.000 dekar Or.Verim:600kgr toplam üretim:120.000 ton
•Arpa:80.000 dekar Or.Verim:600 kgr toplam verim:48.000 ton
•Yonca:47.700 dekar Or.Verim:1.600 kgr (kuru) toplam verim:76.320 ton
•Baklagil Otlar:5.000 dekar Or.Verim:2.000 kgr toplam verim:10.000 ton
HAYVAN VARLIĞI VE HAYVANSAL ÜRETİM VERİLERİ
•Toplam Sığır:55.000 adet
•Toplam Küçük Baş Anaç Koyun:65.000 adet
•Toplam Süt Üretimi Günlük:250.000 ton
Değerli okuyucularım yukarıda yazılı olan üretim verilerine ve toplam hayvan sayılarımıza baktığımız zaman gerçektende Aksaray'da ve Türkiye'de önemli üretim payına sahip bir ilçe olduğumuzu görüyoruz.Buradaki verilerde bölgede bakılan büyük baş besi hayvanı miktarı ve küçük baş erkek dişi kuzu üretim miktarları yok.Büyük baş besi üretimiyle ilgili araştırma yaptığımız zaman bölgemizde üretilen erkek sığırların büyük bir kısmının ilçe dışına satıldığını bölgemizde besi sığırcılığının düşük üretime sahip olduğunu görüyoruz.Aynı şekilde küçük başta erkek kuzularında bölge dışına satıldığını görüyoruz.
Bölgemiz için yapılmasını hedeflediğimiz ve bu doğrultuda çalışmalar yaptığımız Kesimhane ve modern hayvan pazarı projesinin ilçemizdeki büyük baş ve küçük baş besi hayvanı üretiminide destekleyeceğini ve üretimi kat kat arttıracağını düşünüyorum.Kesimhane ve hayvan pazarı projesi ile birlikte Besi hayvancılığı besi çiftlikleri organize hayvancılık bölgeside oluşturulabilinir.Bu konu ile ilgili kısa bir örnek vereyim Kırşehir'de 75.000 adet besi hayvanı varmış 3-5-15 bin kapasiteli besi çiftlikleri kurulmuş.Eskil içinde aynı üretim verilerini yakalayamazmıyız? bence fazlasıyla yakalarız.
Bölgemizde ileride yaşanabilecek sulama suyu sıkıntısını da öngördüğümüz zaman Eskil'de besi hayvancılığı işletmelerinin artması üretimin artmasına da gelecekte suyla ilgili oluşabilecek problemleri de bölgede hayvancılığın devam etmesini de sağlayacaktır.Kuru tarım bölgelerinde yapılacak en mantıklı yatırım besi hayvancılığı olacaktır.Unutmayalım geleceğimizi öngöremez isek başarılı olamayız,geleceğimizi doğru planlayamayız ve kaybedenler oluruz.Önümüzdeki hafta görüşmek üzere bereketle kalın.