Entansif koyun yetiştiriciliği -Irk Seçimi- Dikkat edilmesi gereken hususlar

Entansif koyun yetiştiriciliği mi yoksa, Büyük baş besi mi karar veremiyorum. Bu yüzden bu konuda entansif koyunculuk hakkında olması gerekenleri konuşabiliriz. (Şunlar olmalı şu şekilde olmalı gibi)

Benim sorularım

1 Hayvanlar içeride besleneceği için İkizlik oranları ve canlı ağırlık artışları yüksek olmalı. ( Mera hayvancılarına göre daha narin yapılı bir ırk olabilir) Bu hangi ırk olabilir? Ve bu ırk Eskişehir iklimine uyum sağlar mı?

2 Sürü 3e bölünmeli ve yılın her dönemi elinde satılık kuzu olmalı. Sürü 3e bölünecekse ahır yapısı nasıl olmalı?

3 Dişi koyunlara silaj verilir mi?

4 Sürü kaydını dijital ortamda rahatlıkla tutabilmek için bir Pc programı var mı?

5 Yurt dışından damızlık koyun getirecek olsak daha ucuza mı gelir? daha pahalıya mı? bunun yasal süreci nasıl işler?

Sorularım bu kadar teşekkürler [MENTION=20560]ofas[/MENTION] abi giriyor muyuz küçük başa :)

• Beğen
Tepkiler: çiftcigardo
Yem maliyeti düşük ise yapılabilir slaj yerine küspe daha mantıklı bence dışı hayvan fazla besili olmamalı döl tutmaz işçi ile yapılacaksa en az 200 hayvan olmalı

1000-1200 civarı hayvan düşünüyorum 3 e böleceğim sürüyü 400 er mesela 400 tane bir dönem kuzulayacak. 400 tane bir sonra 400 tanesi bir sonra böyle her dönem elimizde kuzu olur.
ayrıca her dönemde yemleri rahatlıkla alırız. Hesaplarıma göre baya karlılık oluyor.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
1000-1200 civarı hayvan düşünüyorum 3 e böleceğim sürüyü 400 er mesela 400 tane bir dönem kuzulayacak. 400 tane bir sonra 400 tanesi bir sonra böyle her dönem elimizde kuzu olur.
ayrıca her dönemde yemleri rahatlıkla alırız. Hesaplarıma göre baya karlılık oluyor.

Kardeşim hesabını burayada yazabilirmisin ? Ben hesaplayınca hep zarar ediyorum.

Kardeşim hesabını burayada yazabilirmisin ? Ben hesaplayınca hep zarar ediyorum.

Zarar ettiğiniz rasyonu öğrenibilir miyim

Flushing besleme + gebelik ilk 3 ay besleme - gebelik son 2 ay besleme - yavrulu koyunların beslenmesi - kuzuların beslenmesi - şeklinde ayrıntılı gram olarak... Ayrıca kaba - kesif yemlere ulaşma fiyatlarınız ne kadar bunları da yazarsanız hesaplarımız neden birbirini tutmuyor söyleyebileyim.

Baylar fikirlerinizi yazın da okuyalım, bir şeyler öğrenelim hep beraber. Biriniz konu açtı (Orion) biriniz karşı fikir belirttiniz, (ahmtkskr).
Devamı gelmedi, bir konuşun, yazın fikirlerinizi de bizler de öğrenelim. Form amacına ulaşsın

Koyun içerde olmaz.Olur diyen hesabını yazar,bende neyi yanlış yaptığımı öğrenirim.

7 ay yaylım 5 ay yemle güzel para bırakır şu aralar.
Canlı kilo fiyatı 14 tl'ye kadar düştü.Şuan tekrar yükselişte.
7 ay yaylım 5 ay yem ve 2 çobanla 300 koyun en az 80bin bırakır.

• Beğen
Tepkiler: erdoerdogan
Koyun içerde olmaz.Olur diyen hesabını yazar,bende neyi yanlış yaptığımı öğrenirim.

7 ay yaylım 5 ay yemle güzel para bırakır şu aralar.
Canlı kilo fiyatı 14 tl'ye kadar düştü.Şuan tekrar yükselişte.
7 ay yaylım 5 ay yem ve 2 çobanla 300 koyun en az 80bin bırakır.

Peki güzel de; burada hangi cins koyun veya cinsi önemli mi? Ya da 100 koyunda kaç kuzu alıyorsunuz.

( "alıyorsunuz" diyorum, "peki güzel de" diyorum, çünkü daha önceki yazılardan anladığım kadarıyla siz bu işin içindesiniz ve şu an fiilen de yapıyorsunuz ve bu dediklerinizi doğru kabul ediyorum. Zaten etmesem muhakkak bir karşı fikrim vardır ve de yazarım. O nedenle karşı fikri ya da destekleyici veya herhangi bir konuda başka bir fikri olan tecrübeli arkadaşlar yazarsa muhakkak herkesin bir kazancı olur. Bazen konu açılıyor, 3-5 madde yazılıyor ya bir daha konuyu açan dahi ne fikir nede sonuç yazıyor. Yaptım şöyle oldu, şöyle olmadı ya da şundan dolayı yapamadım gibi bir geri dönüş olsa oysa ne güzel olurdu. Bazen konu açılıyor, konu dışına çıkılıyor.;()

Peki güzel de; burada hangi cins koyun veya cinsi önemli mi? Ya da 100 koyunda kaç kuzu alıyorsunuz.

( "alıyorsunuz" diyorum, "peki güzel de" diyorum, çünkü daha önceki yazılardan anladığım kadarıyla siz bu işin içindesiniz ve şu an fiilen de yapıyorsunuz ve bu dediklerinizi doğru kabul ediyorum. Zaten etmesem muhakkak bir karşı fikrim vardır ve de yazarım. O nedenle karşı fikri ya da destekleyici veya herhangi bir konuda başka bir fikri olan tecrübeli arkadaşlar yazarsa muhakkak herkesin bir kazancı olur. Bazen konu açılıyor, 3-5 madde yazılıyor ya bir daha konuyu açan dahi ne fikir nede sonuç yazıyor. Yaptım şöyle oldu, şöyle olmadı ya da şundan dolayı yapamadım gibi bir geri dönüş olsa oysa ne güzel olurdu. Bazen konu açılıyor, konu dışına çıkılıyor.;()
Merinos-Merinos Kırması bizim bölgede bulunur.100 koyun maksimum 130 kuzu verir. Yıl boyunca %10 zaiyat,% 20 yaşlı-hasta koyunun yerine damızlık kalır.100 kuzu üzerinden hesap yapılır.
Biz kuzu besicisiyiz.4-5 aylık kuzu alır besler satarız.(En az 5bin kuzu)

Kendimi bildiğimden beri bu işin içindeyim benim hesap makinam bu iş içerde kurtarmaz diyor.

En basit hesap günde her koyuna sadece 1 kg arpa ve samanla baksan yılda 365 kg arpa yapar.365x900=328 tl arpa
10 koyun 2 römork saman yer yıl boyunca oda 300 tl yapar.Koyun başı 30 tl yapar.
328+30=358 tl (Koyunun yem parası)
1 çoban tutmak zorundasın onunda maaşı herşey dahil 2000 tl'yi bulur.(Kendin yapsan dahi biyerde çalışınca bu parayı alırsın) 240 tl'de koyun başı çoban masrafı

Kuzu yeminin çuvalı şuan 55 tl 1 kuzu 2 çuval yem yer.
Kuzunun canlı ağırlık satış fiyatı 14 tl sezonda biz 15 tl'den sattığımızı düşünürsek;
Ortalama besi sonu dişili erkekli 45-46 kg gelir.
46x15=690 tl

Masraflar=Koyun Yemi+Bakıcı+Kuzu Yemi
Masraflar=358+240+110=668tl
Kalan=690-708= -18 tl Zarar :)

İkizlikler ölüm,yaşlı,hasta ve düşük yapmış koyuna gider.

2 yılda 3 kuzu (ekstrem bakım olmadıkça) koyunu çabuk ıskartaya çıkartır.

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
Koyunculuk yapmadim hic, ama bu guzel forumda birseyler ogrendim.

Birincisi genelde koyun dolasma, gezme ihtiyaci olan bir hayvan, iceride bakmak icin bu ise uygun olan cinslerin olmasi sart.

Ikincisi, hayvan ot yiyecegine gore yonca, saman, reygras gibi kendi uretebilecegin ve yanindaki arazide olacak yem sart. Bunlari bicip ( sanirim yonca haric ) taze olarak vermek sart.

Kendi yemini uretebilmek sart ki ucuz olsun, daneleri uretmek lazim.

Ikiz ve ucuz olmazsa karli olmayacagina gore bunlarin mamayla bakimi icin imkan olmali.

Ozel secilmis irlar icin bir tespitim var, ornegin romanov, bunlarin kasaplik degerinden cok damizlik satisi var ve para oradan geliyor. Avrupadan gelen saanen kecilerde boyle, zaten dolasan degil kapali beslenen keciler ve sutlerinden para kazanmak zor, ama demizlik diye , yeni yatirim yapanlara satarsaniz ( !) iyi para kalabiliyor, bu pazarlama isi aslinda.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet0692
Koyunculuk yapmadim hic, ama bu guzel forumda birseyler ogrendim.

Birincisi genelde koyun dolasma, gezme ihtiyaci olan bir hayvan, iceride bakmak icin bu ise uygun olan cinslerin olmasi sart.

Ikincisi, hayvan ot yiyecegine gore yonca, saman, reygras gibi kendi uretebilecegin ve yanindaki arazide olacak yem sart. Bunlari bicip ( sanirim yonca haric ) taze olarak vermek sart.

Kendi yemini uretebilmek sart ki ucuz olsun, daneleri uretmek lazim.

Ikiz ve ucuz olmazsa karli olmayacagina gore bunlarin mamayla bakimi icin imkan olmali.

Ozel secilmis irlar icin bir tespitim var, ornegin romanov, bunlarin kasaplik degerinden cok damizlik satisi var ve para oradan geliyor. Avrupadan gelen saanen kecilerde boyle, zaten dolasan degil kapali beslenen keciler ve sutlerinden para kazanmak zor, ama demizlik diye , yeni yatirim yapanlara satarsaniz ( !) iyi para kalabiliyor, bu pazarlama isi aslinda.
Hocam yoncanın tonu olmuş 800 tl, samanın tonu olmuş 600 tl,arpanın tonu olmuş 900 tl kendin üretsen tonu 50 tl aşağı çekersin oda çok bişey farketmez.
Tarımla hayvancılık ayrı iş kolları olarak görülmeli satış fiyatından hesap yapılmalı.Ben şuan arpayı 900 tl/ton satabiliyorum niye koyuna 500 tl/tondan hesap yapıp arpamı ucuza vereyim.

Merinos-Merinos Kırması bizim bölgede bulunur.100 koyun maksimum 130 kuzu verir. Yıl boyunca %10 zaiyat,% 20 yaşlı-hasta koyunun yerine damızlık kalır.100 kuzu üzerinden hesap yapılır.

Kendimi bildiğimden beri bu işin içindeyim benim hesap makinam bu iş içerde kurtarmaz diyor.

En basit hesap günde her koyuna sadece 1 kg arpa ve samanla baksan yılda 365 kg arpa yapar.365x900=328 tl arpa
10 koyun 2 römork saman yer yıl boyunca oda 300 tl yapar.Koyun başı 30 tl yapar.
1 çoban tutmak zorundasın onunda maaşı herşey dahil 2000 tl'yi bulur.(Kendin yapsan dahi biyerde çalışınca bu parayı alırsın) 240 tl'de koyun başı çoban masrafı

Kuzunun canlı ağırlık satış fiyatı 14 tl sezonda biz 15 tl'den sattığımızı düşünürsek;
46x15=690 tl

Vallahi kardeş,
Adamın biri demiş ki;
Ben Halep'teyken 40 arşın atladım demiş,
Başka birisi de;
Halep oydaysa arşın burada, atlada ölçek demiş.

Senin cevap öyle oldu gibi. Bir iş yaptın ve bu işi bize ölçülerle anlattın.
Senin bu hesaba karşı çıkılacak bir taraf yok. Varsa da yazan olursa aynı senin gibi açıklayıcı bir şekilde bilgimize bilgi katarız.

Yem fiyatlari konusunda yazilanlara katiliyorum, zaten soyledigim de bu paralelde.

Bu uretimde hayvani kasaplik satarsaniz kar olmayacak, heveslisini bulup satarsan kar var.
Romanov yatirimi icin piyasaya cikin 10-20 hayvan arayin fiyati alin, kiyaslayin o hayvanin kasaplik canli agirlik ve ya karkas fiyatiyla. Yatirimlik satabilirsen, ama satabilirsen , kar iyi olacaktir.

Buna yetistiricilik mi denir yoksa yatirim mali pazarlama mi, o ayri konu elbette.

Yem bitkileri tarimi yapinca o kismi satistan hesaplarim derseniz bir acidan haklisiniz ama olaya baska acidan bakan da var. Traktor almayi hesaplarsak, 100-150.000 verip traktor ve ekipman alacagina o parayi bankaya koy al faizi, kirala traktoru desek, faiz kiralari oder ustune kalir diyebiliriz. Krediyi baska is icin kullan daha fazla kazan da denebilir.

Yemi satistan hesapla, kendine maas hesapla, tarla bos olsaydi kira gelirdi hesapla derseniz hicbir uretim para kazanmamis olur.

Ornegin 5000 kuzu alip riske girecegine, o parayla insaat yapsan daha fazla kazanir mi acaba ?

Bu tur hesaplamalarin sonu yok, bir tercih meselesi, kendi bildigi isi yapmak her is kolu icin en dogrusu. Yeni ise girip ogrenene kadar zarar edecegine bildigin isi yap gelistir.

46x15=690 tl

Koyunculuk işini bilmediğim için soruyorum; %20 yaşlanan koyun yerine damızlığa hayvan ayırıyorum dediğiniz, %20 'lik kısmı satıyor musunuz? Satıyorsanız bu hayvanların bedelini gelir hesabına katmamışsınız. Eğer bu hayvanlar satılmıyorsa hesabınız doğru.

46x15=690 tl

hesap iyide madem çoban tutuyorsan 8ay yaylım yapman lazım içeride bakıcam diyorsan en az 200koyun beslemen lazım bir çoban 200koyuna rahat bakar sabah 2 saat aksam 2 saat te işi biter

Entansif koyun yetiştiriciliği mi yoksa, Büyük baş besi mi karar veremiyorum. Bu yüzden bu konuda entansif koyunculuk hakkında olması gerekenleri konuşabiliriz. (Şunlar olmalı şu şekilde olmalı gibi)

Benim sorularım

1 Hayvanlar içeride besleneceği için İkizlik oranları ve canlı ağırlık artışları yüksek olmalı. ( Mera hayvancılarına göre daha narin yapılı bir ırk olabilir) Bu hangi ırk olabilir? Ve bu ırk Eskişehir iklimine uyum sağlar mı?

2 Sürü 3e bölünmeli ve yılın her dönemi elinde satılık kuzu olmalı. Sürü 3e bölünecekse ahır yapısı nasıl olmalı?

3 Dişi koyunlara silaj verilir mi?

4 Sürü kaydını dijital ortamda rahatlıkla tutabilmek için bir Pc programı var mı?

5 Yurt dışından damızlık koyun getirecek olsak daha ucuza mı gelir? daha pahalıya mı? bunun yasal süreci nasıl işler?

Sorularım bu kadar teşekkürler [MENTION=20560]ofas[/MENTION] abi giriyor muyuz küçük başa :)

ben hobi amaçlı bakıyorum 15koyun merinos sakız ve zellanda cinsleri var zellanda koyunları ikizlik ve et artiş yönünden çok iyi sakızlar kurbanlık için çok yakışiklı üzerinde et olmasada albenisi ile yüksek fiyata satılıyor zellanda boynuzsuz ve alçak olduğu için kurbanda rahbet görmez bide burda kapalı alanda ile de frence koyunu bakan bir arkadaş var oda et verimi yüksek ama boynuzsuz

• Beğen
Tepkiler: osmium
O halde;
1- "ilgichekici" nin bahsettiği %20 yaşlı koyunu satsak mesela 100 koyunumuz var 700'den satsak 14.000 lira...

2- "karga"'nın da yazdığı çobanı tutmazsak, 24.000 lira

Toplarsak ikisini 38.000 lira bize kalır. Hatta koyun sayısı 100 değil de 200 olsa bir 14.000 lira daha olur ki bize kalan para bir anda 52.000 liraya çıkıyor.
Bu hesaba ne dersiniz arkadaşlar.
( lütfen şu şöyle ölür, bu böyle hastalanır.., v.b. bir sürü aksilik var. Bu aksiliklerin hepsi de bizi bulmasın. Yarısı bulsun. Hani amacım asla Ali'nin Veli'nin hesabını yanlış çıkarmak değil. Amacım bu fikirleri harmanlayarak kendi şartlarıma uyarlayarak kendi hesabımı çıkarmak istiyorum. Yoksa rakamlar muhakkak değişir, belki fazla olur belki eksik.)

O halde;
1- "ilgichekici" nin bahsettiği %20 yaşlı koyunu satsak mesela 100 koyunumuz var 700'den satsak 14.000 lira...

2- "karga"'nın da yazdığı çobanı tutmazsak, 24.000 lira

Toplarsak ikisini 38.000 lira bize kalır. Hatta koyun sayısı 100 değil de 200 olsa bir 14.000 lira daha olur ki bize kalan para bir anda 52.000 liraya çıkıyor.
Bu hesaba ne dersiniz arkadaşlar.
( lütfen şu şöyle ölür, bu böyle hastalanır.., v.b. bir sürü aksilik var. Bu aksiliklerin hepsi de bizi bulmasın. Yarısı bulsun. Hani amacım asla Ali'nin Veli'nin hesabını yanlış çıkarmak değil. Amacım bu fikirleri harmanlayarak kendi şartlarıma uyarlayarak kendi hesabımı çıkarmak istiyorum. Yoksa rakamlar muhakkak değişir, belki fazla olur belki eksik.)

+
Kapalı alanda olduğu için 8 ayda bir doğum alma olayı var. Evet hayvan yıpranır denilecek ama; yeni doğan hayvanları damızlığa ayırarak sürüyü tazelemek zaten bizim elimizde.

• Beğen
Tepkiler: meraklibiracemi