elma uretimi

selam arkadaşlar. bu yıl elmaları bahcede satamıyoruz ığdırda genel durum bu. alıcı arkadaşlar varsa buradan itibarata gecebilir. bu gidişle 600 tane elma agacını kesicem 6 yıllık ağaç her yıl satışta problem oluyor. ığdırda pazarı yok dışarıdan tüçcar elma için gelmiyor , kaysıda aynı problem olmuyor satışı daha kolay.

Ynt: elma uretimi

Ahmet745 link=topic=85459.msg1020706#msg1020706 date=1441112019' Alıntı:
Iyi yaparsın aynı sıkıntı bizim burada var bendede 150 agaç elma var kać senedir belki düzelir diye sökmedim bu sene söküyorum arpa ek daha iyi
Ahmet dedemgil 1970 yillarda bir tarlaya ziraat mühendisi ile 140 elma 40 ayva agaci dikmisler.Elma güzelde oldu ama bizde de sirf pazari olmadigi icin satamiyorduk her yil hayvanlara
Yediriyorduk,sonunda hepsini sökmek zorunda kaldik ama ciddi bir emek veriliyor insan bir ona aciyor birde o agaclari sökerken

Birçok kişi böyle yaparsa üretim miktarı azalır ve fiyatı yükselir.Sökmeyenler kazançlı çıkar.Elmanın ekonomik ömrü 30 yıl.Ekonomik ömrüne yaklaşmış yaşlı bahçelerin sökülmesi düşünülebilir.Ereğli ' de ,Trakya ' da 3000 dekar ve 2000 dekar elma bahçeleri kuruldu.Kurulmaya devam ediliyor.Tarım TV lerinde izlemişsinizdir.Bunlar modern sistem tam bodur ve piyasada tutulan çeşitlerle kuruldu.Bu adamlar geleceği sezmeseler ve hesaplamasalar bu kadar büyük yatırım yapmazlar.Siz iyi ambalajla Iğdır ' ın ihtiyacını karşılasanız yeterde artar bile.

.
Kalite olduktan sonra satış sorunu yaşanması pek olası değil aslında.
Ben meyveyi dönmeye başladım. İlk izlenim isabetli görünüyor. İyi bir fizibilite çalışması sonucunda doğru çeşit ile kalite yakalanır ise Üzmez diye düşünüyorum. Her meyvenin artısı eksisi var. Elmayi meyve suyu, sirke şeklinde değerlendirecek firmada mi yok?
Mümkün ise ara tarımı yapılıp artı kazanç elde edilebilir.müşteriyi birinden tutarsaniz diğer üründe aynı kisilere/yerlere pazarlayabilirsiniz.

Ercan AYKUŞ link=topic=85459.msg1020828#msg1020828 date=1441140492' Alıntı:
Isparta ve Amasya bu konuda ileride galiba..
Amasya meyvede elmadan kiraz ve şeftaliye döndü.Elmada Konya Ereğli,Karaman ve Isparta ' da büyük atılım var.Çok büyük ölçekli üretim alanları kuruluyor.Hayvancılıkta da,meyvecilikte de küçükler büyükleri örnek almalı ve onları küçük ölçekte taklit etmeli.Yani çeşit,pazarlama,ambalaj,bakım,budama gibi işlemlerde onları örnek almalılar.Herkes 1000 dekar elma bahçesi kuramayacağına göre 10 dekar kurmaya niyetlenen birisi bile gidip onları incelemeli.Ayrıca meyvecilik tarımın daha sanatsal bir dalı.İyi bir gözlemcilik,yakın takip ve çabuk karar alıp hemen uygulayabilen bir yapı gerektiriyor.Köyde 23 Nisan ' da ekilen silajlık mısırlar 4-5 gün önce biçildi.Sadece 4 ay. Meyvecilikte ise verime yılda en az 9 ay yakın izlem şartıyla 3-4 yılda ulaşılıyor.Kesinlikle tembel ve sabırsız ve de ekonomisi güçlü olmayan bir kişinin becerebileceği,dayanabileceği ve başarabileceği bir konu değil.

Göktürk- link=topic=85459.msg1020936#msg1020936 date=1441218502' Alıntı:
Amasya meyvede elmadan kiraz ve şeftaliye döndü.Elmada Konya Ereğli,Karaman ve Isparta ' da büyük atılım var.Çok büyük ölçekli üretim alanları kuruluyor.Hayvancılıkta da,meyvecilikte de küçükler büyükleri örnek almalı ve onları küçük ölçekte taklit etmeli.Yani çeşit,pazarlama,ambalaj,bakım,budama gibi işlemlerde onları örnek almalılar.Herkes 1000 dekar elma bahçesi kuramayacağına göre 10 dekar kurmaya niyetlenen birisi bile gidip onları incelemeli.Ayrıca meyvecilik tarımın daha sanatsal bir dalı.İyi bir gözlemcilik,yakın takip ve çabuk karar alıp hemen uygulayabilen bir yapı gerektiriyor.Köyde 23 Nisan ' da ekilen silajlık mısırlar 4-5 gün önce biçildi.Sadece 4 ay. Meyvecilikte ise verime yılda en az 9 ay yakın izlem şartıyla 3-4 yılda ulaşılıyor.Kesinlikle tembel ve sabırsız ve de ekonomisi güçlü olmayan bir kişinin becerebileceği,dayanabileceği ve başarabileceği bir konu değil.
Güzel düşünmüşünüz katılıyorum, iyi bir tecrübe ve deneyim lazım.

Aspir link=topic=85459.msg1020723#msg1020723 date=1441119086' Alıntı:
Ahmet dedemgil 1970 yillarda bir tarlaya ziraat mühendisi ile 140 elma 40 ayva agaci dikmisler.Elma güzelde oldu ama bizde de sirf pazari olmadigi icin satamiyorduk her yil hayvanlara
Yediriyorduk,sonunda hepsini sökmek zorunda kaldik ama ciddi bir emek veriliyor insan bir ona aciyor birde o agaclari sökerken
aynen insan harcadığı emeğe acıyor ama para kazanamadımmıda hevesi kalmıyor insanın yine kıyamazdım sökmeye ama bu sene ne olduysa çoğu kendiliğinden kurumaya başladı hepsini sökmeye karar verdim bizim buralarda o kadar kötü ki yonca eksen kat kat fazla para kazanırsın yonacanın istediği bol su zaten elma ekilen yerdede bol su var demektir