Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çiftçiye gübre cevabı!

Aslında Avrupa da zorlu tarım yapılan yerlerdeki çiftçiler için daha fazla destek veriyor örnek adamın tarlası bayır calisirken zorlanıyor surum Ekim vs buna göre daha fazla destek alıyor

Adamlar bayırda motorun çok yaktığına bile fazla destek veriyor vay be atı alan üsküdarı geçer
Bizdede yorgun eşeği yokuşa sürerler

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci01
Bu forumda kişiler sürekli değişiyor ama tartışılan konular hiç değişmiyor. 2016 yılında buna benzer bir tartışma yapılmıştı.Ama o günden bugüne değişen hiç birşey yok. Ortada sorun var ama soruna doğru teşhis konulmadığı müddetçe değişen birşeyde olmayacak.

Ben aşağıdaki yazıyı 22.01.2017 yılında yazmıştım

"Bu forumda maalesef bir kesim varki okuduğu anlamama yada işine geldiği gibi anlama gibi bir sorunları var. Olay ısrarla farklı taraflara çekilme peşindeler

Bir yorumda bir cümleyi cımbızla çekiliyor ona göre yorum yapılıyor, sizden cevap vermenizi bekliyorlar.
Öncelikle tartıştığımız konu nedir? Türkiyede Çiftçiler para kazanıyor mu kazanmıyormu diye tartışmıyoruz
Bir kesim çiftçilikten para kazanamadığını bunun sebebi olarak mazot,gübre fiyatlarının yüksek olmasından dolayı kaynaklandığını iddia ediyorlar. Bizde asıl sorunun gübre ve mazot olmadığını iddia ediyoruz
Türkiyede Mazot , gübre fiyatları yüksek mi derseniz evet yüksek ama para kazanmadığını iddia edenler gibi birinci vede en önemli sebep bu değildir
Verim olarak yüksek olan Trakya ve Ege bölgesinde gider kalemlerinin içinde en büyük rakam icar bedelleri olmasına rağmen kimse bunlardan bahsetmiyor

Neden?

Ege bölgesinde 500-600 TL varan hatta bazı bölgelerde bu rakımı geçmesine rağmen, neden bu konu hakkında en ufak bir eleştiride bulunmazlar.
Konya bölgesinde ortalama icar rakamları 250-300 TL olduğu söyleniyor. Konya bölgesinde mazot ve gübre toplam maliyeti 250 TL olan bir tane çiftçi var mıdır?
İcar rakamları düşük olan bölgelerdede en büyük sorun verimin düşük olmasından kaynaklanıyor.
Kısaca bu ülkede birileri çiftçilikten para kazanamıyorsa bunun 3 tane ana sebebi var

1-İcar Bedelleri
2-Verimin düşük olması
3-Ekilen arazilerinin az olması
Bu üç maddede değişiklik olmadığı müddetçe devlet gübreyi, mazotu bedava versede birilerinin şikayeti hiç bitmez
Peki bazı insanların dediği gibi gerçekten Türk çiftçisi para kazanmıyor mu?
1- Mazot Fiyatlarının bu kadar yüksek olduğu vede en önemli maliyet kalemi mazot olduğu iddia edilen bir ülkede neden 100 Bin TL'ye birileri traktör alma ihtiyacı duyar
2- Teknolojiyi kullanmak demek 100 Bin TL'ye traktör almak anlamına mı geliyor
3- 50-100 TL vermemek için toprak analizi yaptırmayan bir çiftçi neden traktöre bu rakamı verir
4- Teknolojiyi kullanmak sadece traktörden ibaret midir, toprak analizi teknolojiye girmiyor mu

Eğer gerçekten amaç üzüm yemekse buyurun herkes,
1-İcar bedellerini
2-Verim rakamlarını
3-Traktör marka ve modellerini
4-Ekilen arazi miktarlarını yazarak bu çerçevede tartışma devam etsin,

Yok amaç üzüm yemek değilde, klavye başında birilerini eleştirmek sizin gelirinizi artıracaksa (3 yıldır birileri sürekli yapıyor ama ellerine hala bir şey geçmedi ki hala devam ediyorlar) buyurun devam edin
Oturduğunuz yerde herkesi eleştirmek çok kolay, bu başlıkta para kazanmadığını iddia eden Denizli'den biri başka bir başlıkta köylülerin kahveden çıkmadığını söylüyor. Ama hala devleti suçluyor

Bizim bölgede 2 ay çalışıp 10 ay kahveden çıkmayan adamda devleti suçluyor. Tabi oturduğun yerde başkasını suçlamak varken daha fazla arazi ekmekle neden uğraşsın
Bizim bölgede 200-250 dönüm arazi eken adam para kazanmadığını iddia ediyor, 100 km başka bir köyden gelen adam 3000 dönüm arazi ekiyor para kazandığını söylüyor

Devlet aynı,köy aynı,arazi aynı sadece kişiler farklı
Bu işi gerçekten yapacaksanız
Ya ayağınızı yorgana göre uzatacaksınız yada yorganınızı ayağınıza göre büyüteceksiniz

Devlet dahil hiç kimse size para kazandırma gibi bir derdi olamaz

https://www.trakkulup.net/showthrea...ni-erdogan-ciftci-ve-vatandas-korunacak/page5"

Çiftçi şapkasını önüne koyup soruna doğru teşhisi koyup ona göre çözüm aramadığı müddetçe bu hükümet gider başka hükümet gelir ama çiftçinin sorunu devam eder

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
Bu forumda kişiler sürekli değişiyor ama tartışılan konular hiç değişmiyor. 2016 yılında buna benzer bir tartışma yapılmıştı.Ama o günden bugüne değişen hiç birşey yok. Ortada sorun var ama soruna doğru teşhis konulmadığı müddetçe değişen birşeyde olmayacak.

Ben aşağıdaki yazıyı 22.01.2017 yılında yazmıştım

"Bu forumda maalesef bir kesim varki okuduğu anlamama yada işine geldiği gibi anlama gibi bir sorunları var. Olay ısrarla farklı taraflara çekilme peşindeler

Bir yorumda bir cümleyi cımbızla çekiliyor ona göre yorum yapılıyor, sizden cevap vermenizi bekliyorlar.
Öncelikle tartıştığımız konu nedir? Türkiyede Çiftçiler para kazanıyor mu kazanmıyormu diye tartışmıyoruz
Bir kesim çiftçilikten para kazanamadığını bunun sebebi olarak mazot,gübre fiyatlarının yüksek olmasından dolayı kaynaklandığını iddia ediyorlar. Bizde asıl sorunun gübre ve mazot olmadığını iddia ediyoruz
Türkiyede Mazot , gübre fiyatları yüksek mi derseniz evet yüksek ama para kazanmadığını iddia edenler gibi birinci vede en önemli sebep bu değildir
Verim olarak yüksek olan Trakya ve Ege bölgesinde gider kalemlerinin içinde en büyük rakam icar bedelleri olmasına rağmen kimse bunlardan bahsetmiyor

Neden?

Ege bölgesinde 500-600 TL varan hatta bazı bölgelerde bu rakımı geçmesine rağmen, neden bu konu hakkında en ufak bir eleştiride bulunmazlar.
Konya bölgesinde ortalama icar rakamları 250-300 TL olduğu söyleniyor. Konya bölgesinde mazot ve gübre toplam maliyeti 250 TL olan bir tane çiftçi var mıdır?
İcar rakamları düşük olan bölgelerdede en büyük sorun verimin düşük olmasından kaynaklanıyor.
Kısaca bu ülkede birileri çiftçilikten para kazanamıyorsa bunun 3 tane ana sebebi var

1-İcar Bedelleri
2-Verimin düşük olması
3-Ekilen arazilerinin az olması
Bu üç maddede değişiklik olmadığı müddetçe devlet gübreyi, mazotu bedava versede birilerinin şikayeti hiç bitmez
Peki bazı insanların dediği gibi gerçekten Türk çiftçisi para kazanmıyor mu?
1-Mazot Fiyatlarının bu kadar yüksek olduğu vede en önemli maliyet kalemi mazot olduğu iddia edilen bir ülkede neden 100 Bin TL'ye birileri traktör alma ihtiyacı duyar
2-Teknolojiyi kullanmak demek 100 Bin TL'ye traktör almak anlamına mı geliyor
3-50-100 TL vermemek için toprak analizi yaptırmayan bir çiftçi neden traktöre bu rakamı verir
4-Teknolojiyi kullanmak sadece traktörden ibaret midir, toprak analizi teknolojiye girmiyor mu

Eğer gerçekten amaç üzüm yemekse buyurun herkes,
1-İcar bedellerini
2-Verim rakamlarını
3-Traktör marka ve modellerini
4-Ekilen arazi miktarlarını yazarak bu çerçevede tartışma devam etsin,

Yok amaç üzüm yemek değilde, klavye başında birilerini eleştirmek sizin gelirinizi artıracaksa (3 yıldır birileri sürekli yapıyor ama ellerine hala bir şey geçmedi ki hala devam ediyorlar) buyurun devam edin
Oturduğunuz yerde herkesi eleştirmek çok kolay, bu başlıkta para kazanmadığını iddia eden Denizli'den biri başka bir başlıkta köylülerin kahveden çıkmadığını söylüyor. Ama hala devleti suçluyor

Bizim bölgede 2 ay çalışıp 10 ay kahveden çıkmayan adamda devleti suçluyor. Tabi oturduğun yerde başkasını suçlamak varken daha fazla arazi ekmekle neden uğraşsın
Bizim bölgede 200-250 dönüm arazi eken adam para kazanmadığını iddia ediyor, 100 km başka bir köyden gelen adam 3000 dönüm arazi ekiyor para kazandığını söylüyor

Devlet aynı,köy aynı,arazi aynı sadece kişiler farklı
Bu işi gerçekten yapacaksanız
Ya ayağınızı yorgana göre uzatacaksınız yada yorganınızı ayağınıza göre büyüteceksiniz

Devlet dahil hiç kimse size para kazandırma gibi bir derdi olamaz

https://www.trakkulup.net/showthrea...ni-erdogan-ciftci-ve-vatandas-korunacak/page5"

Çiftçi şapkasını önüne koyup soruna doğru teşhisi koyup ona göre çözüm aramadığı müddetçe bu hükümet gider başka hükümet gelir ama çiftçinin sorunu devam eder
Evet okudum hocam,ilk başta siz yazın kaç dönüm ekip biciyorsuz?

Dostlar kimsenin mazot desteği aldığı yok burda sözü gecen desteği bu iktidardan önce dogrudan gelir destegi diye bizler almıyormuyduk.
O desteği kırpıp adını mazot gübre desteği olarak değiştirip kendileri cıkarmış gibi lense ettiler.
Bu destegin adı dogrudan gelir desteği olarak dursa bu kadar cok gündemde bile olmazdı .
Cok akıllıca isim değiştirip desteğide kısıp işlerine nsl geliyorsa onu uyguladılar.

Dostlar kimsenin mazot desteği aldığı yok burda sözü gecen desteği bu iktidardan önce dogrudan gelir destegi diye bizler almıyormuyduk.
O desteği kırpıp adını mazot gübre desteği olarak değiştirip kendileri cıkarmış gibi lense ettiler.
Bu destegin adı dogrudan gelir desteği olarak dursa bu kadar cok gündemde bile olmazdı .
Cok akıllıca isim değiştirip desteğide kısıp işlerine nsl geliyorsa onu uyguladılar.
Bu destek ilk önce ecevit zamanında dgd olarak verildi o zamanin parasıyla yanılmıyorsam 17 lira dekar civarindaydi büyük bir rakamdi şimdi bunu gubre mazot vs böldüler bunlarında hepsini verdiklerini düşünmüyorum

Bu destek ilk önce ecevit zamanında dgd olarak verildi o zamanin parasıyla yanılmıyorsam 17 lira dekar civarindaydi büyük bir rakamdi şimdi bunu gubre mazot vs böldüler bunlarında hepsini verdiklerini düşünmüyorum
Evet aynen rahmetli Ecevit zamanında başladı .destek işinin ilk cıktıgını bilen arkadaşlar zaten ne desteği oldugunu biliyor.
Her şeyde olduğu gibi memlekette iyi olan her şeyi sahiplenmeyi adaet edenler bu desteğin adını değiştirip kendilerine prim sağladılar güya.

2001 yılında Ecevit hükümeti zamanında Çiftçiye verilen destek tutarı 1.8 milyar TL idi. Yaklaşık 1 milyar dolar
2018 yılı itibari ile çiftçiye verilen destek 15 Milyar TL yaklaşık olarak 3 Milyar dolar

Mesele hangi hükümetin ne kadar verdiği veya ilk destekleme hangi parti tarafından verildiği değildir. Ama nedense bir kesim ısrarla sorunu siyasete bağlamaya çalışıyorlar.Asıl sorun çiftçi para kazanamamasının nedenleri nedir? Eğer biz buna doğru teşhisi koyamazsak daha çok bu forumlarda tartışır dururuz.

Sabit zirai giderlere göre hesaplanan mazot desteği; dekara,ürün cinsi,ekim hazırlığında harcanan mazot gideridir.
Bunun haricinde herkes istediği kadar tarlada ekim hazırlığı veya hasat sonrasında işlem yapabilir tabi, lakin bu fazladan harcanan uygulamalar şahsa aittir.
Herkesin keyfine göre mazot desteği artıp eksilemez tabi.
Ben halen daha Akp,nin tarım politikalarının iyiye gitmediğini savunan biriyim.
Lakin chp'li veya ip v.s partili bir insanada kalkıp onlara oy verme gidip felan partiyle ortak oluyor,yada şurada şu hataları var; onlara oy veren şöyledir,böyledir diyemem,demem.
Şahsen utanırım.
Her insan bu zamanda az çok iyiyi,kötüyü ayırt etme aklına sahiptir.
Senin doğrun ona yanlış,
Onun doğrusuda sana yanlış gelir.
Bu renkli düşünce ve görüşlerden doğan saygı sevgiyede demokrasi derler.
Burada yıllardır demokrasi ve özgürlükten,birlikten ve saygıdan bahsetsekte,
Kendisinin sevmediği partiye oy veren kim olursa olsun; hem şahısa hemde onun sempati duyduğu partisine yine yıllarca saldırı oldu.
Demekki demokrasi abidesi olup,
Bilakis demokrasiden habersiz;
birbirimizle,samimi görünüp,saygısız ve samimiyetsiz yıllar geçirmişiz.
Bazen konularda diyoruzya çiftçiler birlik olmalı,
O yüzden dostlar bizde bu kafa,
Bizde bu çekememezlik;
Bazımızda kuyruk sancısı,
Bazımızda bu evlat acısı varken,
Biz birlik olamayız.
Allah sonumuzu hayr etsin.

2001 yılında Ecevit hükümeti zamanında Çiftçiye verilen destek tutarı 1.8 milyar TL idi. Yaklaşık 1 milyar dolar
2018 yılı itibari ile çiftçiye verilen destek 15 Milyar TL yaklaşık olarak 3 Milyar dolar

Mesele hangi hükümetin ne kadar verdiği veya ilk destekleme hangi parti tarafından verildiği değildir. Ama nedense bir kesim ısrarla sorunu siyasete bağlamaya çalışıyorlar.Asıl sorun çiftçi para kazanamamasının nedenleri nedir? Eğer biz buna doğru teşhisi koyamazsak daha çok bu forumlarda tartışır dururuz.

O dönem ki mazot gübre fiyatları ile şimdikini kıyaslamayı düşündünüz mü hiç

• Beğen
Verimlerin düşük olması konusuna katılmıyorum sene 94,95 lerde ektigimiz buğdaylardan 250,350 arası verim alıyorduk şu an 400,500 kg ları görüyoruz icar konusunda eskidende pahalıydı şimdide pahalı ancak eskiden girdi maliyetleri yüksek olmadığından dolayı gelir daha fazla oluyordu buda icar tutmaya imkan sağlıyordu. Son olarak birilerini suçlamak demeyelim de eleştiri diyelim keza neredeyse bazı kişiler eleştiri yapmamıza bile müsade etmeyecek durumda

• Beğen
Şuanki çiftciye yapılan uygulama nemi.
Halinden memmun olup çiftci çift çeker motura biniyor diye ha bire yazan arkadaşa yazıyorum .
Bu yazdıklarım lütfen iyi oku ve bi zahmet evliysen bi uygulam yapsana yenge hanımın tepkisi ne olacak.
Dışardayken yengeyi arayıp en sevdiğin yemeği yapmasını ve hazır edince seni aramasını söyle.
Aradığındada yapmasını istediğin en sevdigin yemegi lokanta vb yerden al evine git ,bakalım yengenin tutumu ne olacak
Bunu nedenmi bu şekilde yazdım şuan mevcut sistem bu şekilde calışıyor . çiftçi ürettigi her ürün hasat edilce zmn ithalat olup gümrük sıfırlama vs ile caresiz hale düşürülüyor .

Arkadaşlar o değilde bu mazot gübreden 500 800 dekar yeri olanlar iyi destek alıyor haliyle onun gideri daha fazla birde en yüksek destek findikta 170 tl di en son benim 100 dekardan aldimi adam 10 dekardan aliyor ilac gubre mazotta yok 100 dekar findigi olan hic calismasina gerek bile yok destegi alan kepce ile aliyor bizim gibi 50 100 dekarla ugrasan 3ün1 ini aliyor birde sebzeci isi o destek 1 gunluk yakita denk gelir

Şuanki çiftciye yapılan uygulama nemi.
Halinden memmun olup çiftci çift çeker motura biniyor diye ha bire yazan arkadaşa yazıyorum .
Bu yazdıklarım lütfen iyi oku ve bi zahmet evliysen bi uygulam yapsana yenge hanımın tepkisi ne olacak.
Dışardayken yengeyi arayıp en sevdiğin yemeği yapmasını ve hazır edince seni aramasını söyle.
Aradığındada yapmasını istediğin en sevdigin yemegi lokanta vb yerden al evine git ,bakalım yengenin tutumu ne olacak
Bunu nedenmi bu şekilde yazdım şuan mevcut sistem bu şekilde calışıyor . çiftçi ürettigi her ürün hasat edilce zmn ithalat olup gümrük sıfırlama vs ile caresiz hale düşürülüyor .
Konunun özeti bu olmuş abi aynen öyle yazın 850,900 buğday sattık ama dışarıdan 1350 tl ye buğday ithal ettik tamam bunu un yapıp satıyormuş devlet lakin dışarıdan 1350 tl ye ithal getirebiliyorsa bizdende o fiyata alsa hiç bir sorun kalmaz

İnsanın zoruna giden malum şahsın meydanlarda programlarda biz çiftçinin mazotunun yarısını karşılıyoruz diye ahkam kesmesi halk da sanıyorki pompadan yarı fiyatına alıyoruz
Ha çık delikanlı gibi dekar başı 2 lt destek veriyoruz elimizden gelen bu de
Tarlanın sürüm mazotunu verebiliyoruz de üstümüzden prim yapma
Kapasitemiz bu de
Gerçek ol canımızı ye

Türkiyede 2018 yılında ortalama 80 milyon dönüm hububat tarımı yapıldı
2018 yılında yaklaşık 20 milyon ton hububat üretimi yapıldı
2018 yılında Türkiye genelinde ortalama 250 kg dönüm başına verim elde edildi
Buğdayda toplamda her 100 kg tane ürün verimi için 2 kg saf azot (N), ve yine 2 kg saf fosfor (P) önerilmektedir.
250 kg için 5 kg saf azot 5 kg saf fosfor demektir. Buda yaklaşık olarak 12 kg dap gübre 10 kg üre gübresi demektir.
12 kg dap 34 TL 10 kg üre 20 TL toplam gübre maliyeti 54 TL dir

Hububat tarımı yapan biri kişi ortalama 6 lt mazot harcar. Buda ortalama 36 TL dir
Bir dönümde mazot+Gübre Maliyeti 90 TL dir. 2018 destekleme rakamı 19 TL olduğuna göre dönüm maliyeti 71 TL dir

250 Dönüm eken birisi (Türkiyede kişi başı ortalama hububat üretimi yapılan miktar) x 71 = 17.750 TL Gübre+Mazot maliyetidir
Devlet Gübre+Mazota %50 iskonto yaparsa çiftçi yaklaşık 9 Bin TL ekstra gelir elde eder
Devlet Gübre+Mazota bedava verse çiftçi yaklaşık 18 Bin TL ekstra gelir elde eder

Ortalama 250 kg verim alan bir kişi verimini %15 artırsa 9 Bin TL ekstra gelir elde eder

Soru 1: Veriminizi %15 artırmak için bir çalışmanız var mı?
Soru 2: Devlet gübre +mazot bedava verse çiftçinin ortalama 18 bin TL geliri olur. Bu rakam sizce bütün sorunu çözecek mi?

Kaynari kardeşim düşünme tarzın güzel verdiğin veriler kuru tarım için geçerli. Kuru tarım yapan arkadaşların anadoluda işi Allah a kalmıştır (her iş Allah izniyle olur) yağmur yağarsa 400 de biçer yağmazsa Allah korusun biçer girmez
İş büyüdük çe gübre mazot parasıda büyür
Biz 45 ton mazot 62 ton dap 80 ton üre kullanıcaz yarı yarıya olsa
135 mazot 150 bin gübre
285 bin bize geri para döner şimdi bu az paramı bu parayla da verimi artırma yoluna gidilemez mi sulama sistemi artırılamaz mı sana tezat fikir olarak yazmıyorum devlet bir sorunu çözer çiftçi eğer BİLİNÇLİ ise kendisi amorti parayla ikinci sorunu çözer değilmi ?

Boşuna klavyelerimizi eskitmeyelim malum klavye de dolar ile geliyor yazık olur paramıza.Aramızdan hiçbirimiz söylemlerimiz ile karşısındakinin düşüncesini değiştiremiyecek değiştirecek olsaydık çiftçi,kobi,esnaf değil siyasetçi olurduk.Gönül isterdi ki ülkemiz siyaseti her dönem farklı partinin geldiği ve işlerine pislik karıştırmadan gerçekleştirseler.Ama her gelen parti kendisinden önce gelen partinin yaptıklarını yarım bırakıp onlar söyle yaptı onlar böyle yaptı diyerek bir sonra ki seçim dönemin de iktidar olmak istiyor.Bunları engellemenin tek yolu yargıdır.Eğer bir parti lideri,vekili,danışmanı,bakanları vs yolsuzluk,adam kayırma gibi olaylara karışmış ise cezası ağır olmalı.Her ne yaptı ise para mı eksiltti bina mı yarım bıraktı ne yaptı ise önce onu telafi ettirmeli ve gereken cezayı vermeli.Ama ülkemiz de tam tersi öyle bir döneme gelmişiz ki herkes korku içerisin de öncekiler bilir,siz bilmezsiniz,sıra beklerdik,açtık,ezildik vs vs.Ama kimse demiyor biz Türküz kimse bizi ezemez diye.Öyle değil mi ? Bizi buraya getiren buğday değil miydi ? Buğday ekip ekmek yapmak idi.Kavimler göçü ile geldik ve Anadoluyu yurt bildik.1980 lerde de aynı buğday ekilmiş 2017 de de aynı ürün alınmış.Hatta bazı ürünler de azalma var.Suç siyasiler de değil.Suç bizde dua edin Avrupa Birliğine girmiyoruz.Bizi bu saflıkla yerler bitirirler.Biz bu saflıkla çok boş kağıtlara imza atıp mallarımızı kaptırırız elin rumenine elin sırpına.Boşuna kendimizi kırıcak yorumlar yapmayalım.Herkes kendine güvensin oy günü geldiğin de aklıyla oyunu versin.Baskası bana gelip istediğini yazsa da ben oyumu değiştirmeyeceğim yada benim yazdıklarım değiştirmeyecek.Ama en azından bu forumu birbirimiz ile kavga ederek değil birbirimize yardımcı olmak için harcayabiliriz.Ben çiftçilik yapmıyorum.Sadece girişim içerisindeyim ve nereden başlamam gerektiğini bilmiyorum.Hayvancılık için girdim foruma ama tam istediğim bilgiyi alamıyorum.Süt ürünleri mandıram var.Bu sektörün hammaddesinin geri gittiğini düşünerek en azından kendi hammaddemi temin edebilir miyim diye düşünüyorum.Faydalı bilgiler bize yara kötü bilgiler hepimize zarar.

• Beğen
Tepkiler: by.temizer