ÇİFTÇİ ÖLMÜŞ AĞLAYANI YOK

Hey gidi eski günler sanki çok uzak gibi geliyor 25 yıl öncesiydi aslında ne yokluktu o zamanlar bana birisi dese sen sıfır traktör alacaksın hemde çiftçeker güzel taksin olacak bugün edindiğim imkanları edineceksin dese dalgamı geçiyorsun rüyamda bile göremeyiz derdim gerçekten bugünkü halim sanki alis harikalar dünyasına girmiş gibi bişey oldu Allah a çok şükürler olsun
Aynen alıs harikalar diyarında.
Sadece çiftçimi türkiye harikalar diyarında.hokumetimizden allah razı olsun.
Bu günleride gördük.şukurler olsun.

2000 öncesi bankada hep vadede paramız olurdu küçük çaplı birikim yapardı ailemiz. Inek koyun arı çoktu ama para etmezdi hayvan pek.Ilceye gitmek zulüm olurdu. Araba yok olana da yalvaracaksın beni de al diye. Muhannetlik çoktu kimse kimseye malzemesini vermek istemezdi el kapısında rezil olurduk.1999 da motor aldık ödeyene kadar imanımız gevredi.

2000 sonrasında 2016 ya kadar rahattık.Urune talep vardı pek para etmese de. Faizler düşüktü. Kimseye muhtaç olmadan hem malzemeni hem traktörünü alabiliyordun. Araba artık olmayan yok şükürler olsun. Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin.

Son 3 yıldır ise o kadar iyimser değilim. Parası olan korkuyor olmayan faizlerden yanaşamıyor hiçbir şeye. 34 lü bebek bezi dün itibariyle 77.50 tl. Allah hepimize yardım etsin bu dar günlerden feraha erelim tekrar.

Bu benim izlenimim. Amacım ne kimseyi övmek ne de yere sokmak. Eğri oturup doğru konuşalım istedim.
Hey gidi eski günler sanki çok uzak gibi geliyor 25 yıl öncesiydi aslında ne yokluktu o zamanlar bana birisi dese sen sıfır traktör alacaksın hemde çiftçeker güzel taksin olacak bugün edindiğim imkanları edineceksin dese dalgamı geçiyorsun rüyamda bile göremeyiz derdim gerçekten bugünkü halim sanki alis harikalar dünyasına girmiş gibi bişey oldu Allah a çok şükürler olsun
Evet haklısınız ciftçeker alabiliyor herkes fakat borçla alınıyor..yillardir çiftçilik yapıyor herkes sorun bakalım kaç lira birikmiş parası var? Millet günü kurtarmanın peşinde..bağkur yatırıyor köydeki insan 800 lira olmuş köydeki adam aylık sırf 800 bagkura vermesi lazım yeme içme elektrik su telefon saymıyorum bile..demem o ki şimdi olanak çok olabilir fakat millette para yok..önceden en azından bankaya borçlu insan azdı
Ziraat bankası sayesinde 300 bin tl'lik traktör ve ekipman aldım; yıllar içinde adam gibi çalışarak rahatlıkla ödedim.
Para biriktirmekle bu malzemeyi almam mümkün değildi.
Allah razı olsun.

Ziraat bankası sayesinde 300 bin tl'lik traktör ve ekipman aldım; yıllar içinde adam gibi çalışarak rahatlıkla ödedim.
Allah razı olsun.
Abi aynı durum bendede var Allah'a şükür son 10 yılda aldığımız alet ekipman en az 200 300 bn hic birinin 1 tl borcu yok bi okadarda tarla almışımdır benin anlatmak istedim halen anlaşılmış değil köyümü örnek verem 70 hanede sadice 8 10 kişi para kazanyo çoğu masrafı karşılamıyo türkiyede böyle 2 milyon ćiftciden sadice 200 bini para kazanıyor diğerleri borć cikmazinda

Abi aynı durum bendede var Allah'a şükür son 10 yılda aldığımız alet ekipman en az 200 300 bn hic birinin 1 tl borcu yok bi okadarda tarla almışımdır benin anlatmak istedim halen anlaşılmış değil köyümü örnek verem 70 hanede sadice 8 10 kişi para kazanyo çoğu masrafı karşılamıyo türkiyede böyle 2 milyon ćiftciden sadice 200 bini para kazanıyor diğerleri borć cikmazinda
Bu yörenin en büyük ve en geniş tarım bölgesi.
Bizim pasinlerdir.
Her kapıda 2 traktör.
Herkesin altında model arabalar.
Ziraat bankası dahil.finans,teb,denizbank hepsine borclular.
Çekti krediyi yattılar,
Pasinlerin kahvehane sayısı 1'e 4 arttı.
Hem borçlandı hem eleştirdiler.
Yattıkça yattılar.
Herkes tarladayken onlar sağda solda gezdiler.
Tarlası olmayanAdamlara yalvardım gel ortak patates,pancar ekelim.
Geberdi ekmediler.
Ellerinde içki şişesi arabalarda gezdiler.
Şimdi hepsi düşman oldu ziraate.
Hakkı ile çalışan ödedi kazandı.
Ne bileyim ne anlatayım.
Sizde az çok neyin ne olduğunu bilirsiniz.

Allah razı olsun.
Yusuf abi sağolsun devletimiz imkan tanıyor Ziraat Bankası ile traktör alıyor herkes bizde aldık allah razı olsun faizi düşük en azından 5 yıl vadeli..yapılan şeyleri de inkar edemeyiz doğruya doğru demeliyiz

ziraat bankasının verdiği düşük krediler babasının hayrına vermediler...elin gavurundan borç edip millete dağıttılar..adamın ürünü para etmedikten sonra isterseniz 10 tane traktör versinler...kim alacak... tarım biterse Allah a şükür ödedik diyenler bakalım traktör elinde kalınca kime satacak...boş boş siyaset yapmayın...herşey orta da adamlar tarımı bitirmek milleti köyünden çıkartıp şehre yerleştirip tarım arazilerini boş bıraktırıp sonrası büyük şirketlere satmak..alsana ülkenin geleceği..tarım bitirse ülke biter bu kadar net..ürünün para edecek aldığın traktör pulluk vb.. bunlar fasa fiso..yeter ki ürün para etsin millet keyfine ekipman değiştirir...

Valla ne söyleyeyim alıntı yapılacak bir sürü yorum var. Önce şunu bilmeliyiz ki huzur parada değil. Bak bazı arkadaşların dediği gibi eskiden hiç birşey yoktu ama huzur vardı,bereket vardı, mutluluk vardı, yapılan işin bir anlamı vardı. Eeeee şimdi faiz ile traktör alırsan (faiz haram) bereket mi olur.olmaz. diyor ki bazı arkadaşlar borç ile aldık borcumuz var . Alma eskisi gibi yap işini borcun olmasın. Ona da yanasmiyoruz...her şeyi devletten beklememek lazım. Tamam teknoloji takip edelim elin gavuru aya giderken biz yaya kalmayalim ama bence birazda suç bizim kendi insanımızda. Herkes ayağını yorganına göre uzatirsa sorun olmaz. Burda herkes 70-90 100+++ beygir traktörlerden bahsediyor. Ben 240 MF ile ite Kalka iş yapıyorum. Allah herkese bol bereketli riziklar versin kimsenin malında gözümüz yok lakin bende tutup 110 beygir klimalı kabinli bir traktör almak istemem mi isterim. Ama alamıyorum. Eeeee gider de faiz ile alırsam sonra da ödeyemeyince yandım anam türküsünü söylerim. Sonra noldu çiftçi ölmüş. Ölene ancak dua edilir.

Valla ne söyleyeyim alıntı yapılacak bir sürü yorum var. Önce şunu bilmeliyiz ki huzur parada değil. Bak bazı arkadaşların dediği gibi eskiden hiç birşey yoktu ama huzur vardı,bereket vardı, mutluluk vardı, yapılan işin bir anlamı vardı. Eeeee şimdi faiz ile traktör alırsan (faiz haram) bereket mi olur.olmaz. diyor ki bazı arkadaşlar borç ile aldık borcumuz var . Alma eskisi gibi yap işini borcun olmasın. Ona da yanasmiyoruz...her şeyi devletten beklememek lazım. Tamam teknoloji takip edelim elin gavuru aya giderken biz yaya kalmayalim ama bence birazda suç bizim kendi insanımızda. Herkes ayağını yorganına göre uzatirsa sorun olmaz. Burda herkes 70-90 100+++ beygir traktörlerden bahsediyor. Ben 240 MF ile ite Kalka iş yapıyorum. Allah herkese bol bereketli riziklar versin kimsenin malında gözümüz yok lakin bende tutup 110 beygir klimalı kabinli bir traktör almak istemem mi isterim. Ama alamıyorum. Eeeee gider de faiz ile alırsam sonra da ödeyemeyince yandım anam türküsünü söylerim. Sonra noldu çiftçi ölmüş. Ölene ancak dua edilir.
Herkes ayağını yorganına göre uzatmalı tabiki..onceden dediğiniz gibi her işi tek motor yaparmış babalarımız da öyleydi ya 240 ya fiat 450 480 ya ford 3000 lik yapıyordu işleri şimdi çiftceker alınıyor o bile yetmiyor diyenler var halbuki aynı tarlayı eskiden tek motorla islenirdi

Bizim köyden örnek vereyim.
Ortalama Her 30-70 dekara 1 baba 4-5 oğul ekmek yemeye çalışıyordu.
Şimdi biri araziye bakıyor gerisi şehirde çeşitli işlerde çalışıyor
Köyün bir minibüsü haftada 2 kez 25 km şehire gider gelirdi.
Kimsede araç yoktu.
Araç lükstü.
Hastanız olsa köy minibüsü oralarda olmasa ölürdü.
Ne arar o zaman ambulans gelipte seni köyden alacak. Pehhh.
Simdi herkesin kapısında son model araç.
Traktör köyde 2 adetti tek çeker.
Herkes onlara parayla iş gördürürdü.
Onlar ise milletin bu durumundan fayda sağlardı fiyatları cep yakardı.
Şimdi herkesin kapısında 70-90 hp 4x4 birde önüne 50 hp tek çeker geldi.
Bankalar yüzde 60 faizle çalışırdı.
Bir traktör kendine,bir traktör parasıda faiz bankaya ödenirdi.
Lastik ayakkabilar modaydı buralarda;
Yeni ayakkabının kokusu bile hoş gelirdi adama.yokluk o idi işte.
Şimdilerde hiç göremiyorum lastik ayakkabı ile gezeni.
Damperli römorklar varken bize elimizle gübre attıranlar utansın,
Traktör bu kadar kolay alınabilirken;
Karşı köyden gelecek traktörün yolunu bekletenler utansın;
Balya makinası üretmişken bize el ile ot bağlatanlar,elimizi kanatanlar utansın.
Rus tırmığı 150 yıldır icat edilmişken,
Habersiz biçare el tırmığı ile ot toplatanlar utansın;
Çapa makinası 100 yıldır kullanılırken;
Bu millete el ile güneşin alnında kan ağlatanlar utansin;
Mesele son yilların meselesi değil bana kalırsa;
Bağımda, bostanımda,
Köyümde ,vatanımda emeğimde,saflığımda gözü olanlar utansın,
Ve Allah'ın laneti her zamanki gibi onların üzerine olsun.

Yanlışmı anlıyorum seni bilmiyorumda sanırım şu an ki yönetimden memnunsun abi.

İnsanlara pişmiş hazır balık verirsen balığı yerler insanlara balık tutmayı öğretirsen balığı tutarlar pişirirler öyle yerler.

Bütün mesele bu aslında kamu malları satıldı insanlara çiftçilere kredi teşvik yoluyla verildi insanlar refah seviyemiz arttı zenginleştik geliştik zannettiler kimse düşünmedi ben neden üretemeyim neden ben yapmayayım diye ve çok şükür satılacak yer kalmadı para da bitti bakalım 16 yıllık aşkımız bizim için neler yapacak

• Beğen
Tepkiler: filizma

Osmanlıda bu yüzden batmıştır bakabilirsin dünyada gelişmeleri takip edememiş parayla almış her şeyi en sonunda bitti illede üretim başka gelişmenin kalkınmanın yolu yok bu ak parti zihniyeti insanlar aptallaşsın nasılsa oturup düşünmeyen benim verdiğim üç beş kuruşa oy veriyolar diyen bir parti ben bu zmana kadar ak partiye verdim şimdi günahımı vermem çok şükür farkındayız artık bir şeylerin

• Beğen
Tepkiler: Gurcan ve filizma
16 yaşımdan bu yana çiftçilik yaparım yaşımda şuan 50 yaklaştı.
2000 öncesi kim ne derse desin çiftçi bundan daha iyidi hiç olmazsa bankya vs bu kadar borçu yoktu ,ürettiği ürün mutlaka alıcı bulup bi derdine melhem oluyordu.
Yaşı 40 tan fazla olupda babası çiftçi olanlar vede 2000 den önce evlenenler o şartlrda babanız sizi everip düğün yapmak için tarlamı sattı kredimi cekti .elinde olanla altın eşya aldı kalanı ya ahbap dosttan buldu yada gayit gamet aldığı mobilyacıya senetsiz ceksiz harmana fark konmaksızın borçlandı ( bizim memlekette durum böyleydi ) demem o ki o yıllarda hatir gönül vardı ,huzur düzen vardı.
Bir diger konu ben kendi şahsıma bugdayımı harmanda iceri atar 12.1. Ayda satcam zmn tüccar bana gada gurban dil dökerdi almak icin .şimdi gibi biz tüccara yalvarıyoz al diye.
Valla yazacak şey cokta yazsan nolcak .son 10 senedir çiftçinin rezilliğini görmüyosa çiftçi olan kişi ve halinden memmunsa daha cok adam doyar çiftçinin sırtından dostlar

Yanlışmı anlıyorum seni bilmiyorumda sanırım şu an ki yönetimden memnunsun abi.

İnsanlara pişmiş hazır balık verirsen balığı yerler insanlara balık tutmayı öğretirsen balığı tutarlar pişirirler öyle yerler.

Bütün mesele bu aslında kamu malları satıldı insanlara çiftçilere kredi teşvik yoluyla verildi insanlar refah seviyemiz arttı zenginleştik geliştik zannettiler kimse düşünmedi ben neden üretemeyim neden ben yapmayayım diye ve çok şükür satılacak yer kalmadı para da bitti bakalım 16 yıllık aşkımız bizim için neler yapacak
Ben şimdiki yönetimin tarım politikalarından memnun olduğumu hiçbir zaman söylemedim.
Çünkü bu kat'a yalan olur :)
Lakin tarım dışındaki hastane,okul,yol,devlet daireleri v.s eskiye göre daha iyi diyorum.
Artık "bunuda diyemezsin"demez kimse herhalde.
Sabır lazım,daha azimli olmak lazım,daha çok çalışıp üretmek lazım diyorum.
Bize düşen bu.
Ben 500 dekarın üstünde tarımla uğraşıp 20 bin tl para bırakan bir sektörde çalışıp nasıl tarım politikalarından memnun olurum.

Ben şimdiki yönetimin tarım politikalarından memnun olduğumu hiçbir zaman söylemedim.
Çünkü bu kat'a yalan olur :)
Lakin tarım dışındaki hastane,okul,yol,devlet daireleri v.s eskiye göre daha iyi diyorum.
Artık "bunuda diyemezsin"demez kimse herhalde.
Sabır lazım,daha azimli olmak lazım,daha çok çalışıp üretmek lazım diyorum.
Bize düşen bu.
Ben 500 dekarın üstünde tarımla uğraşıp 20 bin tl para bırakan bir sektörde çalışıp nasıl tarım politikalarından memnun olurum.
Yusuf abi bu hastane okul konularında daha önce yapılan yapilarada sahip çıkmama durumu var örneğin 2000 yılında ilçemizde 2 adet hastane yapılmıştı şehir merkezinde şimdi yeni hastane yapıldı sehir disina iyi güzel hoş ama eski hastaneler kapatıldı ve atıl duruma bırakıldı biz bu kadar zenginmiyiz? Bu tür yerleri değerlendirmek gerekli yazık tinerci yuvası oldu hepsi 2009 da yapılan kapalı pazar yeri içler acısı çatısı akar otoparkı su dolar buralardan kimler rant sağlıyor

• Beğen
Yusuf abi bu hastane okul konularında daha önce yapılan yapilarada sahip çıkmama durumu var örneğin 2000 yılında ilçemizde 2 adet hastane yapılmıştı şehir merkezinde şimdi yeni hastane yapıldı sehir disina iyi güzel hoş ama eski hastaneler kapatıldı ve atıl duruma bırakıldı biz bu kadar zenginmiyiz? Bu tür yerleri değerlendirmek gerekli yazık tinerci yuvası oldu hepsi 2009 da yapılan kapalı pazar yeri içler acısı çatısı akar otoparkı su dolar buralardan kimler rant sağlıyor

ya arkadaş isterse 1000 tane hastane yapılsın ..sen sağlık sisteminin kalitesi iyileştirmedikten sonra hiçbir halta yaramaz..herşey orta da piyasa da ilaç yok bırakın doktorun hemşirenin sağlık memurunun kalitesi arttırmak tedavi için ilaç bulunamıyor..ilaç firmaları bu ülkeyi çoğu şirket gibi 3.dünya ülkesi görüyor..yazık değil mi...bu halk kendine bunu yaptı daha da yapacak...adamlar ülkeyi..... neyse..............

Milletin parasını kim nereye boşuna harcamış ve harama bulaşmış ise tüm lanetler onu bulur inş. Eski okullar ve hastaneler dediğin gibi eski ve kapasite bakımından yetersiz.
Küçük hastanede yatacak yer yok diyende biz.
Büyük şehir hastanelerinin içinde gidecek yollar uzun hastalar zorlanıyor diyende biz
Aslında biz hiçbirşeyi beğenmedik :)

• Beğen
Milletin parasını kim nereye boşuna harcamış ve harama bulaşmış ise tüm lanetler onu bulur inş. Eski okullar ve hastaneler dediğin gibi eski ve kapasite bakımından yetersiz.
Küçük hastanede yatacak yer yok diyende biz.
Büyük şehir hastanelerinin içinde gidecek yollar uzun hastalar zorlanıyor diyende biz
Aslında biz hiçbirşeyi beğenmedik :)
Abi 2000 de yapılan bir yapı tadilat ile kullanılabilir hale getirilebilir ne bileyim yani en azından sağlık ocağına çevrilebilir

16 yaşımdan bu yana çiftçilik yaparım yaşımda şuan 50 yaklaştı.
2000 öncesi kim ne derse desin çiftçi bundan daha iyidi hiç olmazsa bankya vs bu kadar borçu yoktu ,ürettiği ürün mutlaka alıcı bulup bi derdine melhem oluyordu.
Yaşı 40 tan fazla olupda babası çiftçi olanlar vede 2000 den önce evlenenler o şartlrda babanız sizi everip düğün yapmak için tarlamı sattı kredimi cekti .elinde olanla altın eşya aldı kalanı ya ahbap dosttan buldu yada gayit gamet aldığı mobilyacıya senetsiz ceksiz harmana fark konmaksızın borçlandı ( bizim memlekette durum böyleydi ) demem o ki o yıllarda hatir gönül vardı ,huzur düzen vardı.
Bir diger konu ben kendi şahsıma bugdayımı harmanda iceri atar 12.1. Ayda satcam zmn tüccar bana gada gurban dil dökerdi almak icin .şimdi gibi biz tüccara yalvarıyoz al diye.
Valla yazacak şey cokta yazsan nolcak .son 10 senedir çiftçinin rezilliğini görmüyosa çiftçi olan kişi ve halinden memmunsa daha cok adam doyar çiftçinin sırtından dostlar
Vay sağol abi tamda benim aklimdakileri yazmışsın.