Çavdar ekimi

İyi akşamlar arkadaşlar,bu yil nasip olursa tarlalarimin yarisini tritikale ve çavdar ekeçegim ,çavdarlarimi ekerken tabana Gübre atmak istemiyorum,üst gübreyi iki seferde üre 10 kilo ,ikinçisini amonyum sülfat 20 kilo atmak istiyorum,malum taban gübresi 2250 tl tonu,bu şekilde ekimle tahmin olarak (tabiki Allah verirse nasip olursa)ne kadar verim verir,250/300kilo yaparmi dekara rekolte

İyi akşamlar arkadaşlar,bu yil nasip olursa tarlalarimin yarisini tritikale ve çavdar ekeçegim ,çavdarlarimi ekerken tabana Gübre atmak istemiyorum,üst gübreyi iki seferde üre 10 kilo ,ikinçisini amonyum sülfat 20 kilo atmak istiyorum,malum taban gübresi 2250 tl tonu,bu şekilde ekimle tahmin olarak (tabiki Allah verirse nasip olursa)ne kadar verim verir,250/300kilo yaparmi dekara rekolte

ben hiç bu tarz bi ekim yapmadım ama taban gübresinin amacını düşünürsek ilk çıkışta kök gelişimi için fosfor isteyecek bitki azot ihtiyacı da var toprakta bunlar yetersiz olması halinde zayıf bitkiler oluşur diye düşünüyorum

Taban gübresi muhakkak atın 25kg/da,verim fosforsuz ,azotsuz,potasyumsuz olmaz.

Merhaba.yurt dışında yaşayan bir abimiz bu platformdaydi kendisi bin dönüm kadar yer ekiyor çavdar eskişehir de kendi köyünde. Cavdar hastası adam keşke o görseydi. Bende çok niyetlendim maliyeti açısından. Malûm buğday ekimi bir hayli masraflı, bun yanında çavdar ise tohumluğu 1.25 krş olsa gerek. Maliyet acısından super. Samani ise kimisi diyor hayvan yiyor hiç sıkıntı olmaz ama kimisi de diyor ağır geliyor hayvana. onu bilemiyorum . Ama çavdar ekeceksen çok fazla gübre maliyetine gerek yok ne yaparsan yap 250 kg mi aşacağını düşünmüyorum verim olarak. Dönüme 10 kg gübre kafidir diye düşünüyorum. Çorak araziye gidebilecek harika bir urun.
Tiritakeleye gelince ben 20 dönüm ekmiştim demedim. Çok harika bir urun o da. Arpa gibi yatma durumu olmuyor. Arpa gibi az verimli de olmuyor. Bence arpa ya ilaveten ekilecek mahsul tritikale. Benim tecrübe ettiğim; dönüme 20 kg ekilir dediler az geldi seyrek çıktı bu sene dönüme 25 kg ekeceğim nasip olursa. Birde buğday ve arpa ile aynı zaman da hasat etme bence. Çünkü ben epey verim kaybına sebep oldum daha yesil 'di buğdaylar hasat edilince . Epey dane kaybettim. Bence buğday ve arpa hasadından 1 veya 2 hafta sonra hasat edilmeli. Saman verimi çok güzel. Yine çavdar da uzun sapli olduğu için onunda bence saman verimi çok olur. Güzel tercihler bence belki bende bir kısım çavdar ekerim