BÜYÜKBAŞ BESLEME BİLGİSİ

büyükbaş hayvanların (inek, düve, dana, buzağı, besi) yemlenerek beslendiği durumlarda,
doğru rasyonları (yem karmaların, yem miktarlarını ve oranlarını) veriyor muyuz?
rasyonları doğru hesaplıyor muyuz?
bu konuda, çiftçiler yeterli eğitim alıyor mu?
bu konuda yetişmiş, yeterli sayıda insanımız var mı?
yoksa, bu açık nasıl giderilir? nasıl karşılanır?
gelişmiş ülkelerde (fransa, almanya, ingiltere, ABD, kanada, avustralya, hollanda vs) durum nasıldır?
hayvancılık, nasıl kalkınır?, gelişmiş ülkelerdeki seviyeye nasıl gelir?
büyük miktarlarda, ithalatı yapılan soya, ayçiçek küspesi ihtiyacı nasıl azaltılır?
samana dayalı besleme doğru mu? saman hayvanların sağlıklı olmaları için iyi bir yem mi?
samanı az verin ya da vermeyin demek, doğru mu? hayvanlara ne kadar saman verilmeli?
hayvanlara verilecek saman miktarı, nasıl hesaplanır?
sizce, ülkemizde üretilen et, süt kalitesi; hayvancılık bakımından gelişmiş ülkelerdeki et, süt kalitesiyle kıyaslandığında, daha mı iyi?
yani, yerli et daha mı kalitelidir?
sığır etinin kalitesini neler etkiler? sütün kalitesi nelerden etkilenir?
mesela, et ırkı sığır ırklarından elde edilen, sığır etinin kalitesi, süt ırkı sığırlardan elde edilen , sığır etine göre
daha kaliteli mi? yağlı et, yağsız ete göre, daha mı kaliteli? ette, mermerleşme nedir? et kalitesini nasıl etkiler?
merada beslenen hayvanların eti, tahılla (arpa-mısır) beslenen (besicilik) hayvanların etine göre daha mı kalitelidir.
yoksa, bunun tersi mi doğru?

büyükbaş hayvanların (inek, düve, dana, buzağı, besi) yemlenerek beslendiği durumlarda,
doğru rasyonları (yem karmaların, yem miktarlarını ve oranlarını) veriyor muyuz?
rasyonları doğru hesaplıyor muyuz?
bu konuda, çiftçiler yeterli eğitim alıyor mu?
bu konuda yetişmiş, yeterli sayıda insanımız var mı?
yoksa, bu açık nasıl giderilir? nasıl karşılanır?
gelişmiş ülkelerde (fransa, almanya, ingiltere, ABD, kanada, avustralya, hollanda vs) durum nasıldır?
hayvancılık, nasıl kalkınır?, gelişmiş ülkelerdeki seviyeye nasıl gelir?
büyük miktarlarda, ithalatı yapılan soya, ayçiçek küspesi ihtiyacı nasıl azaltılır?
samana dayalı besleme doğru mu? saman hayvanların sağlıklı olmaları için iyi bir yem mi?
samanı az verin ya da vermeyin demek, doğru mu? hayvanlara ne kadar saman verilmeli?
hayvanlara verilecek saman miktarı, nasıl hesaplanır?
sizce, ülkemizde üretilen et, süt kalitesi; hayvancılık bakımından gelişmiş ülkelerdeki et, süt kalitesiyle kıyaslandığında, daha mı iyi?
yani, yerli et daha mı kalitelidir?
sığır etinin kalitesini neler etkiler? sütün kalitesi nelerden etkilenir?
mesela, et ırkı sığır ırklarından elde edilen, sığır etinin kalitesi, süt ırkı sığırlardan elde edilen , sığır etine göre
daha kaliteli mi? yağlı et, yağsız ete göre, daha mı kaliteli? ette, mermerleşme nedir? et kalitesini nasıl etkiler?
merada beslenen hayvanların eti, tahılla (arpa-mısır) beslenen (besicilik) hayvanların etine göre daha mı kalitelidir.
yoksa, bunun tersi mi doğru?
Çok merak ediyorum bu sorularını hangi siyasi veya karar vericiler düşünüp dert ediyorlar kendilerine hayvancılık ve tarım resmen kendi kaderine bırakılmış durumda ülkemizde , acayip bir kısır döngüdür gidiyor Mevla sonumuzu hayretsin

• Beğen
Tepkiler: FatihÖZHAN
Herseyin başı Allah verirse olacak diye başlayalim
Büyük başta işletme sahiplerinin bilgisi tecrubesi tabikide ilk öncelik
Bilmezse işi işletme sahibi iş eninde sonunda bitiyor , çünkü görmesi gerekeni görmüyor , bakiyor ama kör görmüyor
Dogru yerde doğru hayvancılık seçimi
Her yerde büyük baş karlı olmuyor
Iklim ve toprak imkanlari cok önemli
İsletme istediği kadar güzel modern kusursuz olsun , eğer yemi satin aliyorsa ülkemizde , hele şu günlerde zor kar etmek
Tabi bazi isletmeciler etini sütünü isleyip kendisi satıyor , onlar biraz daha şanslı
Yoneticilerden istediğimiz tabi doğru yerde doğru hayvancılığı desteklemeleri
Bu işi geçici heves ile yapanları ve devleti milleti zarara sokanları , ayirmalari
Ben 40 yıldır isin içindeyim eksik yıkik dökük eksik isletme ile mücadele edoyoruz . Öbür tarafta devlet desteği ile yapılmış yep yeni işletme yürümemiş bom boş
Kapılarına bakiyorum depolarına bakıyorum ömrüm yetmez yapmaya