Biber yetiştiriciliği

Gardasim insallah biberi diker ve para kazanirsin hobi bahcemizde bile azicik yerden cok biber cikiyor eger pazarini bulursan biber bence iyi kazanir tabiki fiyat 3 lira civari olursa belki 2.5 de kurtarir

Sizinki nasıl biber küçük yakan biberlerden mi? Biz sözleşme yaptık fiyatını tam hatırlamıyorum şimdi ama 1lira 10kuruş 15 kuruş falandi ama iki çeşit biri uzun tatlı biber biri de Makedon biberi acı biber.

Toplam iki çeşitten 10 dekar ekcez inşallah. Tayfa bulduk gibi tayfa sıkıntı olmazsa Allah'ın izniyle olur bu iş. 2 kişi ortak 45 dekar ekcek burda
Bende böyle şeylere çok meraklıyım ama sizin oralar nüfusun çok olduğu yerlere yakın buraya turşu fabrikası gelecekte bizden alacak yoksa ben 100 dönüm tek başıma ekerim çok uğraştım ben onunla lise harçlığımı çıkarmak için ama benimki 400 kök olurdu ben 3 ile 5 liraya satardım tutturduguma [emoji3]

• Beğen
Tepkiler: Ahmettq
Bugday mi gardasim bu cok zor is insallah olur ama bilen arkadaslara bir sor milletten bagdan uzumu zor toplatiyor bu biber ya mubarek beli kirilir adamin sebze isi en fazla bes dekara bakilir cok zor yani

En büyük sıkıntı işçi ve pazar zaten. İvrindi ilçesindeyim ben burda bi turşucu var. Sadece ihracat yapiyomus biberleri ona vercez. Daha önce domates ekiyoduk işçi de var gibi inşallah olur

Turşu fabrikası aynen inşallah carpilmayiz ama buranın köylerinden adam çarpmaz heralde
Sana burda olan olaylardan birini anlatayım aklıma gelmişken bizim bura Malatya kayısı memleketi tüccar gelir dışardan köyün birine azar azar mal alır peşin para alıştırır güven kazanır sonra biraz veresiye alır değerinin üstünde ama dediği günde öder sonra son aşama değerinin bayağı üstünde alır ama veresiye köyde herkes getirir
Köyde yaşlı kadının biri biraz kayısı getirir adama tam giderken oğlum su benim kayısıyı da al çok etmez ama benim paraya ihtiyacım var yaşlı kadın tüccarın verdiğinden 5 lira kadar daha kiloda fazla ister ama parayı tuccar ona peşin verir . kadın dua eder bide
Sonra tüccara derki oğlum sen bu kadar pahalı alıyor Sun ama kazaniyormusun sen der
Tüccar sen üzülme teyze der seninki hariç hepsi kar bunun der bide milletin için ve ayrılır sonra ne gelen ne giden var parayı getiren gider okadar mal [emoji4]

Sana burda olan olaylardan birini anlatayım aklıma gelmişken bizim bura Malatya kayısı memleketi tüccar gelir dışardan köyün birine azar azar mal alır peşin para alıştırır güven kazanır sonra biraz veresiye alır değerinin üstünde ama dediği günde öder sonra son aşama değerinin bayağı üstünde alır ama veresiye köyde herkes getirir
Köyde yaşlı kadının biri biraz kayısı getirir adama tam giderken oğlum su benim kayısıyı da al çok etmez ama benim paraya ihtiyacım var yaşlı kadın tüccarın verdiğinden 5 lira kadar daha kiloda fazla ister ama parayı tuccar ona peşin verir . kadın dua eder bide
Sonra tüccara derki oğlum sen bu kadar pahalı alıyor Sun ama kazaniyormusun sen der
Tüccar sen üzülme teyze der seninki hariç hepsi kar bunun der bide milletin için ve ayrılır sonra ne gelen ne giden var parayı getiren gider okadar mal [emoji4]

Allah korusun cümlemizi böyle şeylerden. Tabi olabilir böyle şeyler Allah korkusu yoksa bi insanda her şeyi yapabilir ama bir şeyler yapmak lazım çalışmak lazım yine de

Allah korusun cümlemizi böyle şeylerden. Tabi olabilir böyle şeyler Allah korkusu yoksa bi insanda her şeyi yapabilir ama bir şeyler yapmak lazım çalışmak lazım yine de
Orası öyle tabi zaten çalışmamız lazım ama biraz uyanık olalım böyle şeylere karşı ama sizin biberin değeri düşük gibi geldi burda halciler bile benden istemişti bir 100 kilo ne yap et bul istersen 10 lira iste ama yoktu o kadar 20 30 kök evin ihtiyacı kadar vardı [emoji1]

Orası öyle tabi zaten çalışmamız lazım ama biraz uyanık olalım böyle şeylere karşı ama sizin biberin değeri düşük gibi geldi burda halciler bile benden istemişti bir 100 kilo ne yap et bul istersen 10 lira iste ama yoktu o kadar 20 30 kök evin ihtiyacı kadar vardı [emoji1]

Bizim hesaba göre 4 ton çıksa dönümden yaklaşık 2000 lira bize kalır diye düşünüyoruz. Bakalım gorcez bu sene biber işini. Daha önce yakan biber ektik tarlada kaldı fiyatlar düştü bi de çok ekildi işçi parasını çıkarmıyordu. Aracılar daha fazla kazanıyor bu işlerde malesef

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32