BAŞAĞA TARIMSAL SULAMA SİSTEMİ

BİZİM SULAMA SİSTEMİNDEN BİR BÖLÜM. BELKİ İLGİSİNİ ÇEKEN ARKADAŞLAR OLABİLİR....http://youtu.be/UAhyB4BGx8k

MESAFE: 550 mt
KOT FARKI : 48 mt
ÇIKIŞ BASINCI : 11 atü
VARIŞ BASINCI : 4 atü
VARIŞ DEBİSİ : 65 t / h
POMPA : KOCAMAZ 80 R 3
POMPA ARKASINDAKİ BOM : KENDİ TASARIM VE İMALATIM

Ynt: BAŞAĞA TARIMSAL SULAMA SİSTEMİ

anayurtlu 3105d link=topic=61465.msg681862#msg681862 date=1357670863' Alıntı:
güzel paylaşım santrafüjün arkasındaki düzenek akıllıca olmuş,
Alıcıyı suyun içinden çıkartabiliyomu o düzenek acaba.

POMPANIN ARKASINDAKİ DÜZENEĞİN YAPILIŞ AMACI EMİŞ BORUSUNU VE FİLTREYİ SUYUN İÇİNE SOKMAK VE ÇIKARTMAK

100Mhz link=topic=61465.msg681790#msg681790 date=1357665482' Alıntı:
Aradaki borular kaç atü basınca dayanıklı,hangi marka ve metre fiyatı ne acaba?

POMPANIN ARKASINDA Kİ BORULARIN İLK 100 mt Sİ 125 LİK 16 atü BORUDUR. GERİ KALANI 10 atü 110 LUK KANGAL BORUDUR. TAMAMI TOPRAK ALTINDA VE SABİT BİR SİSTEMDİR. yALNIZ FİYATLARINI HATIRLAMIYORUM. 3 SENE ÖNCE YAPMIŞTIM BU SİSTEMİ

çok süper olmuş. teknik anlamda donanıma sahip olmasanız bunlara hiç uğrşmazdınız . ellerinize sağlık. fakat size bi sorum olacak traktöre giden yeşil hortum hararet problemi olmasın diyemi yoksa ??

nailyetek link=topic=61465.msg683298#msg683298 date=1357832965' Alıntı:
Yer altı sularına kota geliyor, yani herkes kuyu ruhsatı alıp istediği kadar sulama yapamıyacak, kota doldumu su kesilecek.
[/qu

bizim buralara daha kota gelmedi. benim sayaç takmaktaki maksatım bastığım su miktarını, ton başına yakıt sarfiyatımı, m2 ye verdiğim su miktarını falan hesaplayabilmek içindi. belediye inşaallah su parası almaz. yoksa yandık:)))

sayın ali bey,

şu ana kadar siz su basma opersayonunu ve bir fiskiyenin çalışmasını izlediniz. tamamen toprak altında ve tamamen sabit bir sulama sistemi kurdum. halen daha kurmaya devam ediyorum. biz bu işlerde yeniyiz. 4 sene oldu. yeni bahçe aldıkça bunları tesis etmeye devam ediyoruz. traktör aşağıdan dereden suyu basıyor, yukarda hiçbirşeyi sökmeden takmadan, vanalarla oynayıp suyun yönünü değiştirip ama başka fiskiyelere ama depoya ama başka bahçeye çevirebiliyorum. bu benim adıma büyük kolaylık. ilkbaharda boru döşeme, son baharda toplama, arada yerlerini değiştirme derdi yok.

bunları yapmaya gelince; biraz teknik altyapı, donanım ve bilginiz olması gerekir. tabi birde finansal kaynak. zira yatırım maliyeti yüksek. fakat işletme maliyeti düşük.

pompa kocamaz 80 R 3 1/7 redüksiyonlu, traktör john deere milenio F 75. traktör canının son damlasında pompayı çevirebiliyor. buda hararet sorununu ve şanzumanın ısınmasını beraberinde getiriyor. mecburen radyotöre dışarıdan takviye veriyoruz.

çok güzel düşünmüşsünüz bizde daha önce bu sistemi kendimiz kullandık . Hemen hemen aynısı diyebililirim. fakat uğraştığımız yerlere su gelice pek bi önemi kalmadı. ama zevkli bi iştir bilirim. paylaşım için tekrar teşekküeler.

selam
sisteminizi çok beğendim.
benzerini bende kullanıyorum
. benim tabanca yüzüak jet 55 vede irtem otomatik tamburlu sulama makinasına bağlı.

sehba üzerine kurulu fiat 50 nc motoru ve iki kademe kılınç pompa kullanıyorum.
çıkış 7.5 bar kot farkı 3metre saatte 5 litre yakıyor.
sizin traktörün yakıt durumu nedir?

Ford motor üzerinde ve magirus motor üzerinde benzer koşullarda sulama yapıyorum. Yakıt maliyetleri yüksek oluyor acaba sizinkisi ortalama ne kadar