Balya Yükleme Makinası (Gözlemler ,Geliş maliyeti ,Yakıt , İş verimi ,En güzel yönü)

Ben kamyona topluyorum direkt romork ile uğraşmıyorum 1 kişi istifliyor 2 kişi balya veriyor 1 de şöför var ben bu makineyi alsam daha mı hızlı yaparım yoksa böylemi daha hızlı olur.Bir de insanın gücü dayanmıyor ip ten tutarak sürekli parmaklar ağrıyor yoruluyor bunun ile traktörle kamyona versem 2 kişi istiflese 1 kişi traktör 1 kişi kamyon sürse böyle daha seri ve daha mı basit olur

Parasini cok kisa zamanda amorti eder dik olan asan tarimin var o digerine göre daha kullanisli
Isterseniz kendinizde sanayide yaptirirsiniz

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
Ben bunu dik tipini 3 yildir kullaniyorum gayet memnunum hertürlü arazide topluyor sıkıntısız 2 kisi ile is bitiyor biri traktörü kullaniyor biride uste istif yapiyor 2 tekerli 3x5 balya römork u var çok rahat oluyor fakat ufak tefek tadilat yaptim ilk geldiginde hazne genis geliyordu balyayi kaciriyordu bu yuzden profil katnatarak hazneyi daralttim 3 yıldır problem yok tavsiye ederim

• Beğen
Ben bunu dik tipini 3 yildir kullaniyorum gayet memnunum hertürlü arazide topluyor sıkıntısız 2 kisi ile is bitiyor biri traktörü kullaniyor biride uste istif yapiyor 2 tekerli 3x5 balya römork u var çok rahat oluyor fakat ufak tefek tadilat yaptim ilk geldiginde hazne genis geliyordu balyayi kaciriyordu bu yuzden profil katnatarak hazneyi daralttim 3 yıldır problem yok tavsiye ederim

Ben kamyona topluyacam kamyon şöförü 2 de istifleyen olcak şaftlı olanı pek kullanmak istemiyorum ayrı yeten birde traktör gerekiyor ona tekerinden güç alarak dönen daha iyi bence öneren varmı kullanıpta

İzmir ziraat makineleri yeni ürünmüş kamyona toplamak için

Resimler ve ekler

• FB_IMG_1548578366838.jpg
    FB_IMG_1548578366838.jpg
    50.5 KB · Görüntüleme: 70
  • Beğen

Konuya baya yorum yapılmış. Yakın zamanda cevap vermedim kusura bakmayın. Yorum yazan herkese teşekkür ederim.
Günde kaç balya taşıyorsun bunla istiflediğin yerde kaç balya var
O alanda tahminim 1000civarı balya vardır Emre abi. Günlük kapasite şoför , romork sayısı , istifleyiciye , balya sıklığına bağlı bi durum. En son makineye iyice alıştığımız süreçte 120balya 25dakikada dolmaya başlamıştı. Günlük 5-6 araba istifledikten sonra çalışma isteğim kalmıyor benim . Yarın yapalım felan diyorum babama . Ama yağmur sıkıntısı olursa günde 1000balya bile istiflediğim oldu , sezonun son yonca biçiminde.
Bu makinalarin tek sikintisi rampali yerlerde ki hafiflikten dolayi remorkun makaslamasi siz cozum bulabildiniz mi ?
Bölgemizde rampa olmadığı için engebeli arazilerde makine nasıl çalışır bilmem ama arkadaki romorka 100balya üzerinde yük sardığımızda her sıra sonu dönüşlerinde bizimde aynı sıkıntıyı yaşadığımızı belirtermek isterim . Bence makinanın hafifliğiyle alakalı bir konu.
Elle toplamamı basit sizce bu makinamı
İlk zamanlar en çok bana koydu makinenin alınması abi . Alışmakta çok güçlük çektim. İlk zamanlar tüm satırları 2 kişi istifliyorduk. Yavaş yavaş makinenin çalışma prensibine uygun olsun diye geriden kaymaya başlamadım.

Iyiki makinayı almışız. Babam , amcalarım yaşlandı. Ben 20-22kgdan ağır balyaları anadatla 4-5metre yukarı kaldıramıyorum. Bu sezon piyasaya ve kendimize 10bin balya çektik bu makineyle. Almasaydık 10bin balyayı ben omuzlayacaktım.

[video=youtube;HI_tSmtQudg]https://www.youtube.com/watch?v=HI_tSmtQudg[/video]

Çayır otunun haşpaysız, rulo balye yapılıp bu şekilde hayvanlara yedirilmesi daha ekonomik görünüyor.Kılçıksız buğday, yulaf, yonca, paketlenirse silaj olur. Silajda ısıdan dolayı pişen tanenin daha yararlı olabileceği fikrindeyim.Büyükbaş hayvanın geviş getirme ihtiyaçları var.