Balya Bağlama Fiyatları 2019

1 Balyanın Maliyeti ne kadar?
1 Balyanın Satış fiyatı Ne kadar olur?(Yonca Ot fiğ Yulaf Saman)

*ORTALAMA
1 Kg ip 12.50 tl
Mazot 6.40 tl

Edit: *1 balyanın Maliyeti*
İp: 35 kr
Mazot: 20 kr
İşçilik : 10 kr
Traktörün Eskime payı: 15 kr
Makinanın Eskime payı; 20 kr

Yanlışım Varsa Affola[emoji2]

Geçen yıl alınan 75 hp traktöre 60 000+13000 kredi+ ekstra masraflar verilecektir. 40 000 balye bağlasa traktör amortismanı 50 krş altına düşmez.Balye makinesi de aynı sayılır, amortismana 1 TL yazmamız gerekir.
Piyasa da ip fiyatları 15-16 TL civarları seyrediyor.3 ipli makineye göre ip maliyeti çıkarmalıyız.Yardımcı araç, ip, mazot, yemek gibi lojistik ihtiyaçları karşılaması gerekiyor.

1 Balyanın Maliyeti ne kadar?
1 Balyanın Satış fiyatı Ne kadar olur?(Yonca Ot fiğ Yulaf Saman)

*ORTALAMA
1 Kg ip 12.50 tl
Mazot 6.40 tl

Edit: *1 balyanın Maliyeti*
İp: 35 kr
Mazot: 20 kr
İşçilik : 10 kr
Traktörün Eskime payı: 15 kr
Makinanın Eskime payı; 20 kr

Yanlışım Varsa Affola[emoji2]
Bu hesap yanlış, Gediz soylu 1.50 TL ,mazot gideri 40 krs un altına düşmez samanda.
İşçilik maliyeti 10 krş çok düşük yaklaşık 40 000 balya bağlamak için 12 000 TL ye anlaştı bir arkadaşım artı yemek sigara gibi maliyetleride var şoför ün buda 50 krş a tekabül eder.

Bu hesap yanlış, Gediz soylu 1.50 TL ,mazot gideri 40 krs un altına düşmez samanda.
İşçilik maliyeti 10 krş çok düşük yaklaşık 40 000 balya bağlamak için 12 000 TL ye anlaştı bir arkadaşım artı yemek sigara gibi maliyetleride var şoför ün buda 50 krş a tekabül eder.
Samanda 40 kr bilmem ot için 20 kr traktörüne göre.
Suan koparatifte:
gülip: 10.50 tl
Piyasada gül ip 13 tl
Gediz 15 tl
Arılı 16 tl
Saygıner 12.50
Trak ip 12.75 tl

Balya makinası sahibi olan biri için sormuştum. Balya başına 10 kr işçilik ideal bence 10 balyada 1 lira 1000 balyada 100 lira parayla yemek te yersin sigarada icersin kanaatindeyim.

Samanda 40 kr bilmem ot için 20 kr traktörüne göre.
Suan koparatifte:
gülip: 10.50 tl
Piyasada gül ip 13 tl
Gediz 15 tl
Arılı 16 tl
Saygıner 12.50
Trak ip 12.75 tl

Balya makinası sahibi olan biri için sormuştum. Balya başına 10 kr işçilik ideal bence 10 balyada 1 lira 1000 balyada 100 lira parayla yemek te yersin sigarada icersin kanaatindeyim.
Otta balya başı 20 krş yakması doğru ama otta traktör yolda çok geziyor hatta bir tarlanın başına 2 defa gittiğimiz oluyor buda balya başına olan yakıt oranını arttırır.
Trakya da Gediz soylu ve Arılı ip harici kullanan azdır, makineyi kollayabilecek tecrübeli bir şoför ün ücreti sezonluk 10 000 TL den aşağı değil.

Otta balya başı 20 krş yakması doğru ama otta traktör yolda çok geziyor hatta bir tarlanın başına 2 defa gittiğimiz oluyor buda balya başına olan yakıt oranını arttırır.
Trakya da Gediz soylu ve Arılı ip harici kullanan azdır, makineyi kollayabilecek tecrübeli bir şoför ün ücreti sezonluk 10 000 TL den aşağı değil.
Sizce ne kadar olur 1 balyanın maliyeti? 10 bin lira güzel para makinaları satıp başkasına şoförlükmü yapsak[emoji1]

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74
Bendede 2 tane makina makina var biri uzel 5190 biri nh5040 hb. Ne yapacaz bilmiyorum bu paralara nasıl bağlatır millet
Yapacak birşey yok Onur sap alıp tarladan satış yapabilir isek para kazandırır, oda saman para yaparsa ama dışarı bağlama ile çark dönmeyecek gibi, bizim köyde zaten 13 adet makine oldu köy genellerinde makine başına düşen bağlama adet sayısı çok düştü her köyde makine sayısı arttı.
Sezonda tarlada saman nekadar olur sence? Bu yıl Anadolu nun her bölgesinde yağışlar iyi, Ülke genelinde hayvan sayısı azaldı.

Bende çok düşündüm sap bulup bağlayıp satmayı ama tarladan vermem gerek depoyacak yerim yok gecen gün samancı geldi 15 lira balyası
Sezonda boş kalan makinaların durduğu biyer var hendekte Günü geliyor 25 30 makina iş bekliyorlar bu sene 3 kisi daha aldı bu bölgeden bide bizim burda en güzel arazilere apartmanları diktiler bu sene saman burda 15 i düşmez mısır talaşı balya yapıyoruz haşbaylı burda saman satısını biraz etkilesede o olmasa saman burda 20 lira olur

Bende çok düşündüm sap bulup bağlayıp satmayı ama tarladan vermem gerek depoyacak yerim yok gecen gün samancı geldi 15 lira balyası
Sezonda boş kalan makinaların durduğu biyer var hendekte Günü geliyor 25 30 makina iş bekliyorlar bu sene 3 kisi daha aldı bu bölgeden bide bizim burda en güzel arazilere apartmanları diktiler bu sene saman burda 15 i düşmez mısır talaşı balya yapıyoruz haşbaylı burda saman satısını biraz etkilesede o olmasa saman burda 20 lira olur
Bendede 2 adet NH 5040 var ben Bartın ve İzmir e saman bağlıyorum tırlara, bendede depo yok uğraşmak istemiyorum sezonda tarladan 7 TL nin altına düşmez ise fiyat biraz kazandırır, bu yıl yağışlar iyi dekar başına güzel sap çıkacak gibi duruyor, kısmet bakalım.

Senin bolgeye yonca balyasi satabilirmiyiz sende ekmek yersin

Bizim hesaptan yoncada 1metrelik balyada;

-35kuruş arılı ip
-13kuruş yol dahil 74.80'in yakıtı
-13kuruş balya başı parça+usta parası
-24kuruş makine ve traktörün balya başı değer kaybı

=85kuruş maliyet/yonca

Sabahın 5'inde kalkıp nem düşmediyse 1 saat beklediğine mi yanarsın?

Maliyet arttı deyip 1.5liradan ücret istediğinde seni fetöcü+terörist+vatan ha(y)ini ilan ettiklerine mi yanarsın?

50 50 100 100 ödediklerine mi , yoksa 6 sene önce borcu olup ödemeyenlere hatta inkar edenlere mi? Bence Türkiye koşullarında insanlarla uğraşılmaz. Otu 2 liradan aşağı bağlamak; çektiğin çileyi, yediğin tozu, makine arıza yaptığında düştüğün psikolojik durumu hiçe saymaktır. Ama paranın dönmesi için mecburen bölgemizde balyacılar 1.5dan bağlayacak.

Bizim hesaptan yoncada 1metrelik balyada;

-35kuruş arılı ip
-13kuruş yol dahil 74.80'in yakıtı
-13kuruş balya başı parça+usta parası
-24kuruş makine ve traktörün balya başı değer kaybı

=85kuruş maliyet/yonca

Sabahın 5'inde kalkıp nem düşmediyse 1 saat beklediğine mi yanarsın?

Maliyet arttı deyip 1.5liradan ücret istediğinde seni fetöcü+terörist+vatan ha(y)ini ilan ettiklerine mi yanarsın?

50 50 100 100 ödediklerine mi , yoksa 6 sene önce borcu olup ödemeyenlere hatta inkar edenlere mi? Bence Türkiye koşullarında insanlarla uğraşılmaz. Otu 2 liradan aşağı bağlamak; çektiğin çileyi, yediğin tozu, makine arıza yaptığında düştüğün psikolojik durumu hiçe saymaktır. Ama paranın dönmesi için mecburen bölgemizde balyacılar 1.5dan bağlayacak.
Ne yazık ki; Memleketimizde çoğu insanımız bu tip işlere ücret öderken sanki karşılığında hiç bir hizmet almamış gibi nazlanarak veya minnet sitem ederek parça parça para ödüyor.
Hatta işi bir adım öteye götürüp, yapılan emeğin karşılığını vermemek için (örneğin) balyanın kıvamında olmadığını söyleyerek para ödemiyor bile..
RABBİM, Bizleri dürüst kullarıyla karşılaştırsın
Ve hepimize kolaylık versin Akif.