BADEM BAHÇESİ KURUYORUM

herkese merhabalar
başlıktan da anlaşılacağı üzere Ankara Polatlı da 10 dönüm üzerine yeni bir badem bahçesi kuruyorum
badem yetiştiriciliği ile ilgili kendi araştırmalarım ve edindiğim bilgiler elbette var ama daha öğreneceğim ve tecrübe edeceğim çok bilgi var
forumdaki arkadaşlardan bu işler ile ilgili olanlardan ricam tecrübe ve bilgilerini aktarmalarıdır
diğer meyvelere nazaran badem ile ilgili pek bilgi bulunmuyor
bu işi yapan veya bilgi sahibi olan arkadaşlar ,
neler yaptınız nasıl başladınız
fidanı neye göre seçip nasıl ve ne zaman diktiniz
dikimden önce toprak hazırlığı olarak neler yaptınız
gözlemleriniz nelerdir , karasal iklimde bademin tepkileri neler
mekanizasyon seçenekleri neler
hasadı nasıl ,hangi ekipmanlarla yapıyorsunuz
dikim aralığınız anaç ve fidanlarınız hangileri

daha bitmek bilmeyen sorularım var ama gelecek cevaplara göre konuşalım tartışalım tecrübe ve bilgi paylaşalım

Merhaba,

Badem bitkisi karasal iklimde ağaç olarak yetişse de ticari olarak pek randımanlı değil. Yalnız karasal iklime uygun çeşitler de vardır elbet.

Şimdi size birkaç soru soracağım, vereceğiniz cevaplar çerçevesinde size yardımcı olmaya çalışacağım.

1. Bahçe kurmak istediğiniz yerin rakımı kaçtır?
2. Sulama suyunuz var mı?
3. Bölgenizde daha önce badem bahçesi kuran var mı?
4. Sulama suyunuz yeterli olsa klon anaç (sulama ile erken verime yatan anaçlar) tercih eder misiniz?
5. Bademin bölgenizde ticari durumu nasıl?

Merhaba,

Badem bitkisi karasal iklimde ağaç olarak yetişse de ticari olarak pek randımanlı değil. Yalnız karasal iklime uygun çeşitler de vardır elbet.

Şimdi size birkaç soru soracağım, vereceğiniz cevaplar çerçevesinde size yardımcı olmaya çalışacağım.

1. Bahçe kurmak istediğiniz yerin rakımı kaçtır?
2. Sulama suyunuz var mı?
3. Bölgenizde daha önce badem bahçesi kuran var mı?
4. Sulama suyunuz yeterli olsa klon anaç (sulama ile erken verime yatan anaçlar) tercih eder misiniz?
5. Bademin bölgenizde ticari durumu nasıl?

rakım 800
suyumuz var
en geniş çaplı tigemin bahçeleri var fakat yerli çeşit ve bakımsız ağaçlar yine de verim almışlar
zaten klon anaç kullanacağım hatta bu şekilde biraz sık dikmek istiyorum
bölgede bademin ticari durumu ile ilgili henüz bilgi edinemedim
bu 10 dönümü deneme amaçlı yapıyorum tecrübe ederek ticari boyut için ışık görürsem devam etmeyi düşünüyorum

bu arada ilginiz için ve ilk cevap yazan olduğunuz için teşekkür ederim

Klon gf677 anacı bölgenize iyi gider diye düşünüyorum. Fakat araziniz düz ve aşırı su durgunluğu yaşayan bir yapıdaysa, klon garnem anacını da tercih edebilirsiniz.

Benim şu an verime yatmış 350 ferragnes-ferradual ağacım var. Acı badem anacı ile kurulan bahçem 5 yaşında, 1 ton ürün bekliyorum. Sulama hiç yok. Ama önümüzdeki yıl 35 dekarlık bir parselimde profesyonel bir bahçe kurmayı düşünüyorum.

acıbademin gelişimi ile klonların gelişimi arasındaki fark nasıl gözlemleme imkanınız oldu mu
4x2 dikmeyi düşünüyordum çok sık olacak diye 4x3 e karar verdim sizce nasıl ilerleyen yıllarda ağaç taç yapacak aralar kapanacak deniyor ama klon anacın ömrü 10-15 yıl zaten düzgün bir şekil budamasıyla hallolmazmı bu sık dikim işi

Türkiye'de bademe en büyük yatırımlar ilçemiz olan Kâhta'da yapılıyor. Bölgemizde ilk kurulan bahçeler genillikle acı badem anacı üzerine aşılanan ferragnes-ferraduel çeşitlerinden kuruldu. Ancak son zamanlarda klon anaçlar, klon olmayan şeftali anaçları ve yeni çeşitler (laurenne) üzerine modern bahçeler kuruluyor.

Acı badem anacı:
Nematodlara ve su durgunluğuna karşı çok hassas. Kazık kök yapısı ile kireçli ve kurak yerlere iyi uyum sağlar. 4. yaşında verime yatar, 50 yıllık ortalama bir ömrü vardır. Yalnız verim durumu standartların üzerine pek çıkamaz.

Garnem anacı:
Nematodlara ve su durgunluğuna karşı çok dirençli. Saçak kök yapma eğilimi yüksektir. Mutlak suretle sulamaya ihtiyaç duyar ve buna paralel çok yüksek verimlidir. 20 yıl kadar ticari ömrü vardır. 3. yaşında verime yatar.

Gf677 anacı:
Mantari hastalıklara ve su durgunluğuna karşı orta hassas olup birkaç sulama ile iyi ürün verir. 25-30 yıl kadar ticari ömrü vardır. Ağaç 3. yaşında verime yatar.

Bölgemizde hasat: şimdiye kadar elle ve çeşitli traktör arkası silkeleme aletleri ile yapılıyordu. Artık makineli hasat ekipmanları profesyonel bahçe kuranlar tarafından tercih edilmeye başlandı. Sık dikim için profesyonel bir budama ve bakıma ihtiyaç duyulur. Yoksa istenilen sonuç alınamaz. 5×4 aslında iyidir.

Bereketli ürünler...

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74