Ayçiçeği Taban Gübrelemesi Nasıl Olmalı?

Arkadaşlar ayçiçeğine taban gübresi olarak yıllardır 20-20,0 kullanıyorum ve dekara 20 kg atıyorum ancak gübre almaya gidince toros bayii yeni bir gübre önerdi

18-24-12+10+Zn diye geçiyor içeriğide:

%18 Azot- %24 Fosfor- %12 Potasyum- %10 Kükürt- %1 Çinko

Daha önce bu gübreden kullanan arkadaşımız oldumu yada 20-20,0 den başka gübre kullanıp memnun kalan

Fiyat olarak da: 20,20,0 - 970tl bu gübre ise 1300tl diyor

• Beğen
Tepkiler: barkinonat
Ynt: Ayçiçeği taban gübresi

Bahsettiğin toros bayi Yiğiter ise ellerinde 20.20.0 yok zannımca ben sipariş verdim 25 martta(940tl/ton) daha getirmediler.Önerdikleri gübreyi sorarsan bilgim yok ama fiyatı epey yüksekmiş diğerine göre bence gerek yok.Ben ayçiçeğine 12kg 20.20.0 kompoze saçacağım ardından yağmur yakaladığımda 10kg A.Nitrat %33 ' lük atacağım.
Geçen sene 15.15.15 ile ekmiştim pek bir fark göremedim.3 onbeşi de deneyebilirsin istersen.

• Beğen
Tepkiler: barkinonat

özsoy_59 link=topic=64544.msg729939#msg729939 date=1365493698' Alıntı:
ayçiçeği ekiminde gübreyi serpme mi yoksa karığa bırakmamı mantıklı sizce
tabikide makinayla ekim daha faydalı.ayçiçeği buğday gibi değil mesafe var .saçma atıldığında aralara gübre gideceğinden aynı oranda faydalanamaz.kısacası köküne 10 kg atarsın saçma 20 kg eşit gelir bence.

umutmalkoc link=topic=64544.msg729942#msg729942 date=1365494512' Alıntı:
tabikide makinayla ekim daha faydalı.ayçiçeği buğday gibi değil mesafe var .saçma atıldığında aralara gübre gideceğinden aynı oranda faydalanamaz.kısacası köküne 10 kg atarsın saçma 20 kg eşit gelir bence.

atılan zaten taban gübresi hemen uçup gidecek değil saçma yapılırsa da bu bitkinin kökleri ile bunu bulacaktır.bizim köyde 10 yıldan beri saçma yapılmakta fark olsa herkes böyle yapmazdı

yanlız adam link=topic=64544.msg729947#msg729947 date=1365494929' Alıntı:
atılan zaten taban gübresi hemen uçup gidecek değil saçma yapılırsa da bu bitkinin kökleri ile bunu bulacaktır.bizim köyde 10 yıldan beri saçma yapılmakta fark olsa herkes böyle yapmazdı

bizdede saçma yapanlar artık köküne atmaya başladı.saçmayla köküne arasında tek fark köküne atarken uğraştırıyor.helede baskasına ektiriyorsan adam iyice sinir oluyor ikide bir gübre bitiyor.bu benim fikrim bence köküne atılması daha faydalı.ben hem saçma atıyorum hazırlarken(toprak tahlililnde 20 kg civarı a.s. verdiler yerlere) sonrada köküne mutlaka ekerken atıyorum ve çok faydasını görüyorum.

özsoy_59 link=topic=64544.msg729951#msg729951 date=1365495441' Alıntı:
ben son 10 yıldır 25 kg kompoze ve 7 kg üre sandıkta karıştırıp karığa ekim yapıyorum gayette memnunum
senin yaptığınıda denedik ama sulanma yapıyor kompoze gübreyle üre aksam dönüste makinayı iyice yıkamak gerekiyor

Bizde yıllardır hep saçıyoruz , ama bu sene niyetim makinaya koymak. Özellikle bahar rüzgarlarına denk gelince saçmak çok randımanlı olmuyor. Ayrıca sıra araları 70 cm olunca saçtığımızın önemli bir kısmı boşa gidiyor gibi geliyor bana. Bu sene karığa atacağız eğer çok yakınına gelecek gibi olursa azcık gübre hortumlarını sağa sola kaydırabilirim çözüm olarak.

ufukk link=topic=64544.msg730027#msg730027 date=1365514245' Alıntı:
Bizde yıllardır hep saçıyoruz , ama bu sene niyetim makinaya koymak. Özellikle bahar rüzgarlarına denk gelince saçmak çok randımanlı olmuyor. Ayrıca sıra araları 70 cm olunca saçtığımızın önemli bir kısmı boşa gidiyor gibi geliyor bana. Bu sene karığa atacağız eğer çok yakınına gelecek gibi olursa azcık gübre hortumlarını sağa sola kaydırabilirim çözüm olarak.
kesinlikle katılıyorum

bizde yıllardır hep saçıyoruz , ama bu sene niyetim makinaya koymak. Özellikle bahar rüzgarlarına denk gelince saçmak çok randımanlı olmuyor. Ayrıca sıra araları 70 cm olunca saçtığımızın önemli bir kısmı boşa gidiyor gibi geliyor bana. Bu sene karığa atacağız eğer çok yakınına gelecek gibi olursa azcık gübre hortumlarını sağa sola kaydırabilirim çözüm olarak.
gübre hortumlarını sağa sola kaydırabilirim bu kadarına katılabilirim ama diğer kısmına gelince azot haricindeki gübreler bildiğim kadarıyla aşağıya yani toprağa karışır bitki o gübreden kılcal damarlarıyla faydalanabiliyor.

ufukk link=topic=64544.msg730027#msg730027 date=1365514245' Alıntı:

karık araları 70 cm olması bitkinin gübreyi alamıyacağı anlamına gelmezki bitki kökleri1 mt den fazla uzayabilirler
hem bir miktar saçma yapıp hemde bir miktarını karık yanına atma mantıklı