arpayı bugün ektim, bundan sonra ne yapmalıyım?

Hocam peki fosfor ihtiyacı nı giderebilir miyiz?
Dönüme ne kadar yeterli olur? Fırfırla vermek ile arasında nasıl bir fark olur? Biraz çok oldu ama[emoji3]
Yoğun fosfor eksikliğiniz yok.Havalar biraz daha ısınınca kök aktivitesi artacağı için fosfor alımıda artacaktır.Zaten yumak köklü bitki olduğu için fosforu her türlü bulur alır diye düşünüyorum.Dekara 3-4 kg kadar map verirseniz tabi daha iyi olabilir.Araziniz kaç dekar

Yoğun fosfor eksikliğiniz yok.Havalar biraz daha ısınınca kök aktivitesi artacağı için fosfor alımıda artacaktır.Zaten yumak köklü bitki olduğu için fosforu her türlü bulur alır diye düşünüyorum.Dekara 3-4 kg kadar map verirseniz tabi daha iyi olabilir.Araziniz kaç dekar
50 dekar yaklaşık.
Gübreyi fırfırla değil de bu şekilde atsak nasıl olur?

50 dekar yaklaşık.
Gübreyi fırfırla değil de bu şekilde atsak nasıl olur?
50*4=200 kg map yapar
200/25=8 torba
8*150=1200 tl yapar.Az para değil.Aynı bölgede taban gübresiyle ekimi yapılmış bir arpa ile sizin arpanın kök gelişimini karşılaştırın.Kök gelişmi çok gerideyse azotuda yeteri kadar alamıyordur.Bu yüzden yeterli kardește yapamaz.Üreyle beraber mapı yağmur öncesi verebilirseniz verin.

• Beğen
Tepkiler: icendek
Mehmet hocam, yer kıraç. eritip vererek yağmur u beklemeyelim azotun ve fosforun alımını hızlandırıp gelişim kaybı var ise telafi edebilmek. Yanlış mı düşünüyorum?
Evet suyu bol ve kolay temin edebilirseniz güzel olur.Üre ve mapi beraberce sulama yaparmış misali verebilirseniz kısa zamanda bitki toparlar.Dekara 4 kg map ve 10 kg üre verilebilir.50 dekara toplamda ise isterseniz 1 torba(25 kg) çinko sülfat ekleyebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: icendek
Map ve DAP arasında ne fark var veya hangisi daha iyi verim
Dap, mapın dolgu maddesiyle birleştirilip taban gübresi haline getirilmiş hali gibi düşünebilirsiniz.Taban gübresinde dap, ekimden sonra sulama ile ise map kullanılması gerekir.Mapi taban gübresi olarak verirseniz bitki kökleri fosforu alamadan fosfor kalsiyum demir aliminyum vb minarellerle birleşerek alınamaz forma dönüşür.Dapi sulama ile verecek olursanız ise tıkanmalara yol açar.

• Beğen
Tepkiler: hasanfuat
Analiz sonucu çıktı. Yorumlarınızı bekliyorum. Bana 35 kg as tavsiye edildi. killi, tuzlu ve kireçli bir toprakmış.

Resimler ve ekler

• IMG_20190315_153505.jpg
    IMG_20190315_153505.jpg
    63.9 KB · Görüntüleme: 71