Arpa ilaçlaması.

Ynt: Arpa ilaçlaması.

3 yıldır 100 dekarın üzerinde sözleşmeli arpa ekerim granland diye toz bir ilaç kullanırım hem ucuz hemde etkisi uzun burdaki yazıları okuyunca bendemi yanlış uyguluyorum kararsız kaldım..
buğdayda kullanılan ot ilacı arpada kullanılmaz yazmışınız anlaşılan bizim köy hale geriden geliyor..pankodan yada zirat odasında alır ot ilacı arpa buğda mısır fark etmez hepsinde kullanırlar..hiç dumamıştım bu dediklerinizi iyki açmışsınız bu konuyu teşekkür ederim

bugraa link=topic=82114.msg975850#msg975850 date=1424960652' Alıntı:
şöyle de yapabilirsin gideceğin vites ve gaz da kaç kilometre ile gittiğini bulursun. belli bi uzunluk işaretlersin 100-200 metre neyse kaç dk gittiğini bulur ordan kilometreni çıkarırsın. sonra makinana 100 litre su doldurursun ve olduğu yerde kaç gazla çalıştıracaksan ona sabitler kaç dk da su bitiyor onu ölçersin. sonuçta iş genişliği belli hız belli atacağı su belli ordan gerekli hesabını yaparsın
Mantıklı çık boş bir araziye suyla demi :)

Arkadaşlar arpada ve buğdayda geniş yapraklı olarak harmony extra dar yapraklı olarak ralon süper adlı ilaçları karıştırarak uyugulayabilirmiyim.Bugün ilaç alıcaktım ama bizim orda full amin ve ralon süper adlı ilaç var ama ziraatçı bu ilaçları karıştıramassın 5gün arayla atman gerekir dedi.Bende geniş yapraklı harmony extra ve dar yapraklı ralon süper adlı ilacı karıştırmak istiyorum.Ama harmony extrada puma süper adllı ilaçla karışılabiliriği yazıyor.Ama etkin madde ralon süper ve puma süperde aynı.Ralon süper arpa ve buğdaylarda kullanılabiliyor puma süper tek buğdayda kullanılıyor galiba.Harmony extra ve ralon süperi karıştırıp atan varmı arkadaşlar.Bugün yarın ilaç atıcam bir türlü kafama yatan ilaç bulamadım.Bnim için önemli olan iki ilacı karıştırıp ve ve birazda sıvı çinko düküp tarlaya atmak.

Whitegod link=topic=82114.msg981902#msg981902 date=1426371273' Alıntı:
Arkadaşlar arpada ve buğdayda geniş yapraklı olarak harmony extra dar yapraklı olarak ralon süper adlı ilaçları karıştırarak uyugulayabilirmiyim.Bugün ilaç alıcaktım ama bizim orda full amin ve ralon süper adlı ilaç var ama ziraatçı bu ilaçları karıştıramassın 5gün arayla atman gerekir dedi.Bende geniş yapraklı harmony extra ve dar yapraklı ralon süper adlı ilacı karıştırmak istiyorum.Ama harmony extrada puma süper adllı ilaçla karışılabiliriği yazıyor.Ama etkin madde ralon süper ve puma süperde aynı.Ralon süper arpa ve buğdaylarda kullanılabiliyor puma süper tek buğdayda kullanılıyor galiba.Harmony extra ve ralon süperi karıştırıp atan varmı arkadaşlar.Bugün yarın ilaç atıcam bir türlü kafama yatan ilaç bulamadım.Bnim için önemli olan iki ilacı karıştırıp ve ve birazda sıvı çinko düküp tarlaya atmak.
ben 2 gün önce Ralon ve Harmony exra yı karıştırıp uyguladım.

Geçen yıl bi abimiz arpaya yanlış ilaç attı. 25 dekar arpa mefta. Hem de ne arpaydı. Tam çiçeğe yatacakken soldu tarla.

Bize dedi sonra. 'Ota biçin kaldırın, hem tarla temizlensin, hem de bi işe yarasın' diye.

Amma iyi gelmişti..

Çevredeki koyunculara iyilik yapma gibi gayeniz yoksa dikkat edin. Arpanın hatalı ilaçlamaya karşı toleransı düşüktür.

BARTU link=topic=82114.msg981980#msg981980 date=1426416611' Alıntı:
ben 2 gün önce Ralon ve Harmony exra yı karıştırıp uyguladım.
Hormony extra ve ralon süperimi karıştırdın yoksa puma süperimi?Harmony extrada karışabilirlik durumu puma süper yazıyor bilgilerde ralon süper yazmıyor ama ikiside aynı madde raln arpa ve buğday için puma sadece buğday için.harmony extra ve ralon süper karışımı yapan varmı daha önce?

sebazios link=topic=82114.msg981984#msg981984 date=1426417176' Alıntı:
Geçen yıl bi abimiz arpaya yanlış ilaç attı. 25 dekar arpa mefta. Hem de ne arpaydı. Tam çiçeğe yatacakken soldu tarla.

Bize dedi sonra. 'Ota biçin kaldırın, hem tarla temizlensin, hem de bi işe yarasın' diye.

Amma iyi gelmişti..

Çevredeki koyunculara iyilik yapma gibi gayeniz yoksa dikkat edin. Arpanın hatalı ilaçlamaya karşı toleransı düşüktür.
Karışım olarak harmony ve ralonu karıştırıp uyularsam yarın alacam ilaçları.Ama dedğin gibi ilaç olayı tahlikeli bu ikisinin karışabilirlik durumu kafamı karıştırıyor.

Du pont ' un (harmony ' yi üreten firma) saha sorumlusu olan mühendis arkadaşın telefonu vardı. Müsait olunca numarayı yollarım. Direk arar kendisine sorarsın.

Kesin bilgi olur.

sebazios link=topic=82114.msg982078#msg982078 date=1426433126' Alıntı:
Du pont ' un (harmony ' yi üreten firma) saha sorumlusu olan mühendis arkadaşın telefonu vardı. Müsait olunca numarayı yollarım. Direk arar kendisine sorarsın.

Kesin bilgi olur.
Sağol bu ikisi yada,mustang ve ralon süper karışımını alacam.Bu iki ilaç mustang ve ralon süperin karışabilirlik durumu varmış.

Whitegod link=topic=82114.msg982082#msg982082 date=1426434109' Alıntı:
Sağol bu ikisi yada,mustang ve ralon süper karışımını alacam.Bu iki ilaç mustang ve ralon süperin karışabilirlik durumu varmış.

Özelden değil de genelden yazalım. Bilgi almak isteyen, aklına soru takılan başkaları da olur. Sonuçta firmanın ürünlerini kullanıyoruz. Bilgilendirilmek hakkımız.

Kendi Bölgenizin Sorumlusunu ve iletişim bilgilerini öğrenmek için Merkez Tel:

0 (212) 340 04 00

Trakya alarkadaşların için ise:

İlker DAMAR
Du Pont Trakya Sorumlusu
0(532) 286 08 91

fatihcastle link=topic=82114.msg982163#msg982163 date=1426443746' Alıntı:
Bu ilaç konusunda eskiden hic kafa yormazdik ester le granstar i karistir salla 1 tane ot kalmazdi sonradan ögrendik ester tarlayi geriletiyor diye hersene bi dert artik ilaç atmak
burda hala ester granstar karıştırıyoruz malesef diger ilaçlar denenmekten korkuluyor :( az önce kahvede bu konuyu tartısıyorduk.. buyılda ester ve granstar kullanırsam dozaj azaltmaya gıdicem

sebazios link=topic=82114.msg982165#msg982165 date=1426444106' Alıntı:
Özelden değil de genelden yazalım. Bilgi almak isteyen, aklına soru takılan başkaları da olur. Sonuçta firmanın ürünlerini kullanıyoruz. Bilgilendirilmek hakkımız.

Kendi Bölgenizin Sorumlusunu ve iletişim bilgilerini öğrenmek için Merkez Tel:

0 (212) 340 04 00

Trakya alarkadaşların için ise:

İlker DAMAR
Du Pont Trakya Sorumlusu
0(532) 286 08 91
Sağolasın arayıp soracam.

By_eSeS link=topic=82114.msg982262#msg982262 date=1426452352' Alıntı:
burda hala ester granstar karıştırıyoruz malesef diger ilaçlar denenmekten korkuluyor :( az önce kahvede bu konuyu tartısıyorduk.. buyılda ester ve granstar kullanırsam dozaj azaltmaya gıdicem
Kullandiginiz dozu yazabilirmisiniz belki yardimim olur

Bu ilaçlamada 4-5 atm basınç ve ikinci viteste uygun hızda 15-20 dekar ilaç atıyor bir arkadaş öyle demişti bende kısmetse 2 gün içinde atıyorum.400 litre holder.Geniş yapraklı için mustang ,dekara 50g dar yapraklı içinse ralon süper dekara 60g olacak şekilde karıştırıp atıcam.Birde yanında sıvı çinko azot potasyum karışımlı yaprak gübresi kullanıcam 100 litre suya 100g olacak şekilde.Korktuğum nokta karıştırdığım ilacı en az 15 dekara yetirmem lazım .Daha az dekar ilaçlarsam zararı olabilir .4-5 atm basınç 2.vites uygun bir hızda 15 dekara rahat atıyor dedi arkadaş ama deniyecez bakalım.

Bu ilaclamalarin sonucları ne oldu arkadaşlar arpada ralon süper mi axial mı kullanıyorsunuz arpada yabani yulaf için hangi ilaç püsküllü brom otu için hangi ilacı kullanabiliriz